Vranovské domácnosti sa tento týždeň teplej vody ešte nedočkajú

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Hoci predbežné (optimistické) informácie naznačovali, že vranovské domácnosti by sa mohli dočkať obnovenia dodávky teplej vody v závere tohto týždňa, nakoniec platí, že si budú musieť ešte počkať.

Vyriešiť treba proces cenotvorby za dodávku plynu, ako strategického média, ako aj zápis spoločnosti CEMED, s.r.o., ktorej MsZ schválilo nájomnú zmluvu na dva roky, do registra partnerov verejného sektora.

Najbližšie dva roky bude tepelné hospodárstvo vo Vranove nad Topľou spravovať CEMED, s.r.o. Schválením nájomnej zmluvy sa splnila aj posledná podmienka pre udelenie licencie vydávanej Úradom pre reguláciu sieťových odvetví. O čosi zložitejšie vyznieva zápis spoločnosti do registra partnerov verejného sektora. Okresný súd v Žiline, ktorý zápis vykonáva, je v týchto dňoch limitovaný režimom súvisiacim s COVID-19. „Slovensko nie je pripravené na takýto prípad. Riešili sme to s najvyššími ústavnými činiteľmi, ako aj s predstaviteľmi rezortu hospodárstva. Takáto situácia, ako sa stala v našom meste, sa bežne na Slovensku nestáva, preto aj niektoré inštitúcie nevedeli ako reagovať, resp. nemali možnosti reagovať promptne. Napriek tomu sa stretávame s ich ústretovosťou, no i tak to ešte pár dní potrvá, aby sme všetko zvládli,“ uviedol na margo série absolvovaných rokovaní primátor Ján Ragan.

Zamotáva sa však aj dodávka plynu. Ako vysvetlil konateľ CEMED, s.r.o. Jozef Mihalčin, problém je s predstavou dodávateľa plynu o jeho cene a rovnako bude dôležité, ako sa k tomu následne postaví distribučná spoločnosť. „Najviac práce nás čaká v tom, aby sme dokázali dodávateľov energií primäť k tomu, aby nám ponúkli seriózne podmienky obvyklé cenám na trhu v blízkom okolí. Nemôžu nám dávať podmienky ako Rakúšania v Rakúsku alebo v Bratislave. Musí to byť nastavené rozumne, lebo cena médií sa premietne aj do ceny tepla pre občanov,“ vysvetľoval Jozef Mihalčin.

Hoci teoretické scenáre si vedeli predstaviť obnovenie dodávky teplej vody už tento piatok, nakoniec k ich naplneniu nedôjde. J. Mihalčin o akomkoľvek termíne špekulovať nechcel, no nezáväzne naznačil, že budúci týždeň by sa to mohlo predsa len podariť. „Deklaroval som, že dodávku teplej vody vieme obnoviť do dvoch dní od obnovenia dodávky plynu. Ak by mala byť dodávka teplej vody obnovená v piatok, potrebovali by sme mať dodávku plynu obnovenú dnes, ale plyn dnes nebude,“ reagoval J. Mihalčin.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!