Poľnohospodári budú protestovať aj v centre Vranova nad Topľou

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Slovenskí poľnohospodári a potravinári budú po celom Slovensku protestovať 22. februára. Vo štvrtok vyjdú do ulíc aj ich kolegovia vo Vranove nad Topľou.

Protest poľnohospodárov z vranovského okresu sa vo Vranove nad Topľou začne o 10.00 hod. prvou jazdou od kruhového objazdu pri Kauflande cez celé mesto až po kruhový objazd pri Rozkvete. Jazda bude pokračovať späť po tej istej trase ku kruhovému objazdu Kaufland a späť do mesta.

Míting pred budovou AOC je plánovaný od 11.00 do 14.00 hod. Pre parkovanie poľnohospodárskej techniky sú určené „malé parkovisko pri VÚB (pri hlavnej ceste), dve drogérie (Lafar) a pri futbalovom ihrisku“. Po ukončené mítingu je plánovaná ešte jedna jazda s traktormi a poľnohospodárskou technikou cez mesto. „Chcel by som poprosiť všetkých spotrebiteľov, teda aj motoristov a ďalších účastníkov cestnej premávky, aby boli počas najbližších dní tolerantní voči protestu, do ktorého sa pustíme. Roky voláme po jednoduchších pravidlách od Európskej komisie a reálnych ekologických cieľoch. Namiesto toho z nás európski politici robia úradníkov na poliach. Chceme vyzvať aj politikov, aby tieto protesty nezneužívali na politický boj,“ zdôraznil pre webovú stránku Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory jej predseda Emil Macho.

Hlavným dôvodom nespokojnosti sú najmä obrovské množstvo byrokracie, ktoré Európska komisia kladie na poľnohospodárov a potravinárov, jej nereálne postavené zelené ciele a nedostatočná ochrana európskych trhov pred dovozmi ukrajinských komodít. „My chceme chovať zvieratá, pestovať plodiny a vyrábať potraviny, nie sedieť za počítačom a lúštiť niekedy až nezmyselné požiadavky Európskej komisie, ktoré sa neustále menia a brzdia rozvoj vidieka. Sme za vypočutie našich požiadaviek a reálnu diskusiu. Len tak sa obnoví dôvera európskych poľnohospodárov a potravinárov voči inštitúciám EÚ. Dopredu sa motoristom ospravedlňujeme, ale iné možnosti, ako upriamiť pozornosť euroúradníkov, už, žiaľ, nemáme,“ uviedol Andrej Gajdoš, výkonný podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!