Samospráva v reakcii na situáciu na detskom oddelení podáva pomocnú ruku

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Vranovská nemocnica dočasne prerušuje činnosť lôžkovej časti detského oddelenia a prevádzku detskej ústavnej pohotovostnej služby. Táto téma rezonovala aj na štvrtkovom sneme Združenia miest a obcí vranovského regiónu.

Vranovská nemocnica v tlačovej správe deklarovala, že má ísť iba o dočasné riešenie. Dôvodom pre toto rozhodnutie je nedostatok atestovaných pediatrov. Ako vysvetlil riaditeľ Eugen Lešo, tento problém sa týka celého Zemplína.

Na situáciu reaguje aj samospráva. Primátor Ján Ragan potvrdil, že zabezpečovanie dostatočného počtu lekárov pre činnosť nemocnice je dlhodobým problémom. Pripomenul, že pri viac ako 1 000 pôrodoch ročne vo vranovskej nemocnici je zachovanie kontinuálnej zdravotnej starostlivosti na detskom oddelení nevyhnutnosťou.

Za mesto Vranov nad Topľou deklaroval vedeniu nemocnice maximálnu súčinnosť pri garantovaní podmienok a zázemia pre lekárov. Či už ide o ubytovanie alebo aj iné služby, ktoré má radnica vo svojej kompetencii. „Mesto Vranov nad Topľou bude v letnom období kolaudovať a odovzdávať približne sedemdesiat bytov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti nemocnice. Už teraz sme dali prísľub vedeniu nemocnice, že niekoľko z týchto nových bytov vyčleníme pre potreby lekárov. Nemocnica totiž rokuje aj s lekármi pre iné oddelenia a my sme pripravení prispieť maximálnou mierou k tomu, aby sa situácia vo vranovskej nemocnici stabilizovala,“ uviedol primátor Vranova nad Topľou Ján Ragan.

Jednou z tém, na ktorú upozorňuje aj Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti, je vyťaženosť pediatrov počas ambulantných pohotovostných služieb. Podľa predsedu Združenia miest a obcí vranovského regiónu a starostu Nižného Hrušova Jána Fenčáka je samospráva pripravená vstúpiť do aktívnej komunikácie s občanmi a prispieť k ich edukácii. „Máme záujem prispieť aktívnou komunikáciou s občanmi k riešeniu nadmernej návštevnosti pohotovostí. Aj toto je totiž jedna z ciest, ako uvoľniť lekárov, ktorí by mohli pomôcť slúžiť v nemocnici na detskom oddelení,“ vysvetlil predseda Združenia miest a obcí vranovského regiónu Ján Fenčák.

Činnosť detského oddelenia by mala byť obnovená v priebehu júna. V pozitívny scenár na základe signálov v komunikácii s lekármi, ktorí by mali doplniť lekársky tím, verí aj J. Fenčák. „Neviem si predstaviť, aby okres Vranov nad Topľou ostal bez detského oddelenia. Citlivo musíme vnímať nielen to, že v našom okrese evidujeme viac ako 1 000 pôrodov ročne, a trend je stúpajúci, ale tiež fakt, že v Trebišove chýba detské oddelenie už viac než rok. Dôležité bude, aby sme spoločne podporili nemocnicu a urobili všetko pre to, aby sme tu detské oddelenie udržali,“ dodal J. Fenčák.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!