VRANOV – SNINA: Poltucet gólov, gradácia v závere, reklama na futbal!

MFK Vranov – MŠK Spišské Podhradie 7:1. MFK Vranov – MFK Snina 3:3. Fanúšikovia sa pri ostatných dvoch domácich vystúpeniach zverencov trénera Romana Lazúra nenudili. Derby so Sninčanmi navyše explodovalo v absolútnom závere. Futbal je produkt zábavy a v sobotu bavil od prvej do poslednej minúty.

Hráči VranovaSniny hrali s nasadením, v tempe. A najmä s ofenzívnymi kartami. V úvode horeli štatistiky najmä medzi piatou a siedmou minútou!

Najskôr Lojka vychytal v priamom súboji Verčimáka, ktorý sa šikovne zvrtol dovnútra šestnástka. Akcia pokračovala a brankár hostí v priebehu pár sekúnd stihol zastaviť aj strelu Digoňa. Situácia bola pre neho o to náročnejšia, že sa musel vracať do brány a zasahovať do protipohybu.

Fanúšikovia sa nestihli usadiť do sedačiek a na opačnej strane sa v tutovke ocitol Oliveira. Havrylenko Vranov podržal a… Hneď na to udreli, už gólovo, domáci. Verčimák režíroval, Digoň sa pohral s obranou súpera a pohodlne otvoril skóre.

V 16. min. centroval po rýchlej akcii Straka, Digoň vrátil za druhou žrďou loptu pred bránu a dôrazný Verčimák ju dotlačil do siete. Stav 2:0, dokonalý vstup do stretnutia.

Diváci tlieskali aj po polhodine hry. Rozhodcovia prisúdili autové vhadzovanie Vranovu, hoci lopta mala patriť hosťom. Lukáš Kulich im ju športovo vrátil. Richard Maťoška si toto gesto nevšimol a loptu na hracej ploche chytil do rúk. Domáci mali teda výhodu štandardky z ideálneho priestoru zľava pred pokutovým územím. „Kuľo“ ju však férovo opäť odovzdal súperovi bez toho, aby z jednej či druhej situácie ťažil.

Lukáš Kulich si za športové gesto vyslúžil potlesk a rešpekt fanúšikov. FOTO: Imrich Makó.

V prvom polčase ostalo viacero akcií nedotiahnutých, resp. zakončeniu chýbalo viac presnosti, ale platilo, že sa hral futbal. Hráči pracovali s loptou, proaktívne manažovali priestor. A to všetko bolo len predzvesťou gradácie v druhom polčase.

Nový impulz pre príbeh na hracej ploche prišiel v 57. min. – Oliveira centroval, Havrylenko robinsonádou vytiahol loptu ponad seba, no tá zapadla presne pred Viniciusa. Brazílsky legionár mal pred sebou len domáceho obrancu a lepšie GPS, preto i vďaka rýchlejšej orientácii poľahky zakončil do prázdnej brány. Marcos Paolo Costa De Oliviera bol pár desiatok sekúnd pred touto akciou ošetrovaný. Pri jeho pohybe bolo zjavné, že ľavá ruka/rameno nie je úplne fit, no pri ťahu na bránu z krídelného priestoru sa zaťal a dal to na Ironmana!

V 70. min. nariadil hlavný rozhodca Peter Židišin prestávku na občerstvenie. Lepšie skoncentrovaní sa do hry vrátili hráči Vranova. Po Havrylenkovej päťke predĺžil nákop Verčimák, dôrazný Straka sa pretlačil k lopte a priestor, ktorý tým aj vďaka svojej rýchlosti získal, využil na finálnu prihrávku pre Kulicha. Hoci domáci stredopoliar to mal na dlhú nohu a Lojka sa stihol presunúť, predsa len lopta prepadla potrebných pád centimetrov za bránkovú čiaru. Čo tento gól z pohľadu emócií pre Vranov znamenal dokumentuje… Moment, keď si to Lukáš Kulich namieril rovno k trénerovi Romanovi Lazúrovi, tešiacemu sa v hracej ploche.

Emócie trénera Romana Lazúra po treťom góle Vranova. FOTO Imrich Makó.

77. min. – Krajňák bol po faule pred vlastným pokutovým územím a druhej žltej karte vylúčený. Z priameho kopu Kroka natiahol Havrylenka a Sninčania zvýšili ofenzívne obrátky.

Sedem minút pred koncom centroval od pravej autovej čiary Švajka, Košuda spojil výborný výber miesta s pohotovým zakončením a dráma bola na svete. Hoci nemusela byť… V 85. min. dostal loptu na hranicu malého vápna Straka. Kandala s Verčimákom mali v menu naservírovanú definitívu. Verčimák zakončil nad brvno a fanúšikovia ostávali sedieť na ihlách.

Absolútne finále prišlo v nadstavenom čase. V súboji na prvej žrdi sa dostal k centru Havrylenko, ktorý ho vyboxoval pozdĺž päťky. Loptu si našiel Vinicius, vylepšil si streleckú pozíciu a cez hradbu tiel nechytateľne umiestnenou strelou vyrovnal.

Dvojgólový hrdina Sniny Vinicius De Oliveira Veneranda. FOTO: Imrich Makó.

Pri nastavení dvoch minút ostávalo do konca len pár desiatok sekúnd. Tréner Sniny René Kočan burcoval svojich zverencov, aby ešte išli za víťazným gólom. Keďže Peter Židišin po rozohraní v stredovom kruhu ukončil zápas, platila remíza 3:3.

„Opäť výborný zápas, ako každý náš vzájomný súboj s Vranovom. Myslím si, že divák si ho užil,“ začal hodnotenie René Kočan a pokračoval: „Obidve mužstvá hrajú ofenzívne, vytvárajú si veľa šancí a vďaka tomu bol priebeh otvorený. Pravdou je, že Vranov nás mohol zaklincovať, no na druhej strane sme mohli otvoriť skóre v úvode z našej prvej šance. Jednoducho, mohli sme byť svedkami rôznych scenárov a všetky by fanúšikov bavili.“

O výbornom zápase z pohľadu fanúšika hovoril aj tréner MFK Vranov Roman Lazúr. Napriek dvom inkasovaným gólom v závere stál za hráčmi.

„Nechcem používať frázy o tom, že to bola reklama na futbal, ale určite sme videli kvalitný treťoligový duel s vysokým tempom a zdravou agresivitou v súbojoch. Futbal je o chybách. Urobili sme ich my, urobil ich súper. Zápas sme mali dobre otvorený, no škoda, že nám v závere ušiel. Po fyzickej stránke toho bolo na našich chlapcov veľa. Viacerí nastupujú a hrajú so sebazaprením, preto som vďačný, že dali zo seba všetko,“ hodnotil Roman Lazúr.

V hodnotení trénera hostí sa „bili“ dva pohľady. Na defenzívu a prejav v útočnej fáze.

Trošku sa hnevám na mojich zverencov za prístup v defenzíve. Inkasovali sme tri ľahké góly, pri ktorých sme zle pozične vybehli a neustriehli sme si to. Na druhej strane chcem vyzdvihnúť, že sme sa potiahli ofenzívou. Doťahovať proti Vranovu je náročná úloha, ale chlapci to nezabalili. Na ihrisku som videl veci z tréningu, hráči ostali trpezliví, verili nášmu systému a dokázali vyrovnať,“ uviedol R. Kočan.

Zápas hráčom chutil, diváci sa futbalom bavili. FOTO: Imrich Makó.

Zápasy Vranova gólovo lepia. V súčte s Lipanmi, Spišským Podhradím a Sninou ich padlo v troch stretnutiach za sebou 21! V sobotu sa Vranovčania mohli opäť oprieť o výborný vstup do stretnutia. Pred týždňom viedli 2:0 v 11. min., teraz tomu tak bolo po šestnástich minútach hry.

„Aj v príprave sme kládli dôraz na to, aby sme si pomohli v úvode. Ako napr. pred týždňom so Spišským Podhradím. Napriek tomu, že vstup do stretnutia nám opäť vyšiel, nie vždy sa náskok podarí udržať. Dej zápasu sa vyvíjal… S červenou kartou, mrzí nepremenená šanca Kuba Verčimáka v závere, mrzia prvý, aj tretí inkasovaný gól, ale Vlad Havrylenko je mladý brankár a učí sa. Spolu víťazíme, spolu prehrávame. Teraz sme remizovali, ale nemáme sa za čo hanbiť,“ zdôraznil R. Lazúr.

Snina otáčala aj domáci zápas s Lipanmi. Kapitán Róbert Dický v predzápasovom rozhovore pre Vranovské NOVINKY zdôraznil, že spoluhráči prístupom ukázali, že si klubový dres vážia. Rovnaké konštatovanie platí aj po sobote. Vývoj im viac ako sedemdesiat minút nehral do kariet. Navyše Vranov je mužstvo, ktoré sa výsledkovo láme ťažko. Otvárať hru pri typológii jeho hráčov je o riziku, pri ktorom musíte manévrovať tak, aby ste im nedali absolútne žiadnu zámienku na rýchle kontry.

„Chlapci sú správne nastavení. Futbal im chutí. Smerom do ofenzívy majú kvalitu, čo potvrdili proti Lipanom a potvrdili to aj dnes. Opakujem však, v defenzíve musíme byť dôslednejší. Proti mužstvu ako je Vranov nemôžeme robiť takéto hrúbky, lebo nás presne takto vytrestá. Môže sa stať, že súper zatvorí zápas a nebudeme to vedieť otočiť. Oceňujem mentálnu silu mužstva, nezlomnú vôľu, vďaka ktorej sme išli za úspešným výsledkom, ale v defenzíve musíme hrať inak. Začíname s nulou a s nulou potrebujeme zápas aj skončiť,“ nastavil misiu R. Kočan.

MFK Vranov – MFK Snina 3:3 (2:0)

Góly: 7. Digoň, 16. Verčimák, 71. Kulich – 54. a 90. Vinicius, 83. Košuda.

ŽK: 35. Krajňak, 48. Šuľák – 55. Dický, 63. Vinicius, 81. Mendez, 87. Turik.

ČK: 77. Krajňak po 2.ŽK.

Zostava MFK Vranov: Havrylenko – Krajňak, Šuľák, Babjak, Lukáč – Straka, Sabolčík, Marcinko, Kulich (90. Milenky) – Verčimák (87. R. Tomko), Digoň (57. Kandala).

Zostava MFK Snina: Lojka – Kridla, Maťoška, Dický, Mendez (86. Silva) – Galanda (76. Mitro), Turik, Vinicius, Kroka – Oliveira (55. Švajka), Košuda.