Vranovské letné kúpalisko sa dostáva do TOP stavu, otvorenie bude s MMA

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Letné kúpalisko vo Vranove nad Topľou bude na tohtoročnú sezónu pripravené. Poslancom mestského zastupiteľstva dal slovo konateľ spoločnosti TOLEM, s.r.o. Pavel Hořák. „Som človek, ktorý má rád výzvy,“ zdôraznil na ostatnom rokovaní MsZ. Prísľub na dokončenie všetkých prác súvisiacich so spustením tohtoročnej letnej sezóny je 15. jún, kedy je naplánovaná prvá akcia.

Pavel Hořák s jeho tímom nastúpil na letné kúpalisko koncom marca. Hoci v pláne to mal skôr… Dôvodom bolo podanie firmy REPY, s.r.o., ktorá sa domáhala, aby súd uložil mestu Vranov nad Topľou povinnosť umožniť žalobcovi naďalej prevádzkovať areál letného kúpaliska. Krajský súd v Prešove nariadil neodkladné opatrenie, ktorým bývalému nájomcovi vyhovel.

Mesto sa síce nakoniec s konateľom REPY, s.r.o. Ľuboslavom Ondrejom dohodlo na stiahnutí podania, ale Pavel Hořák stratil čas. Demonštroval to na príklade s toboganom. „Týždeň predtým, ako sme oficiálne na kúpalisko nastúpili, som musel zrušiť tobogan. Jeho výstavba trvá štyri mesiace a do začiatku sezóny by sme to nestihli. Mrzí ma to o to viac, že bol dohodnutý za senzačnú cenu. Nevadí…, bude na budúci rok. Ľudia si môžu zapísať, že som to sľúbil,“ uviedol Pavel Hořák.

Napriek tomu, že P. Hořák avizoval nevyhnutný záujem pustiť sa do prác čím skôr, posun spôsobený vyššie uvedenými ťahanicami začiatok letnej sezóny neohrozí. „Momentálne sa pracuje sedem dní v týždni. Keď napríklad trebalo vyčistiť dlaždice do pondelka, chlapi robili aj v noci. Keď som tvrdil, že verejné osvetlenia na kúpalisku nefunguje, tak naozaj nefungovalo, ale máme prísľub, že už fungovať bude,“ dodal P. Hořák.

Pred vedením mesta a poslancami pripomenul, že v rámci technickej kondície a prevádzkyschopnosti kúpaliska ho nemilo prekvapilo viacero situácií, s ktorými sa musel vysporiadať. Jednou z nich bol stav detského bazéna. V dôsledku toho, že sa nachádzal v dezolátnom stave sa ako nevyhnutná ukázala celková rekonštrukcia. „Dva roky sa nikto nestaral o odtokové kanály, čím sa pod gumu dostala spodná voda a celé sa to zdvihlo. Keďže decentná oprava nie je možná, od firmy, ktorá sa zaoberá bazénmi, sme dostali odporúčanie postaviť ich nanovo. Využil som to na to, aby sa obidva bazény prepojili. Verím, že pre deti to bude takto o čosi zaujímavejšie,“ vysvetlil P. Hořák.

Medzi najdrahšie položky v rámci rekonštrukčných prác patrí kompletná renovácia dlažby. Účet pre nového nájomcu sa za opravu vyšplhal na 32 000 eur. Pod jej stav sa podpísalo viacero faktorov. Hlavným bolo zlé spádovanie a stekanie vody pod dlažbu, čo P. Hořák dokumentoval fotografiami. Nepomáhalo ani to, že v minulosti bol pôvodne použitý najlacnejší kremičitý piesok. Skvelou správou je, že vo firme TOLEM, s.r.o. mysleli i na taký detail, akým je novinka v podobe bezbariérového prístupu k bazénom. „V Michalovciach sme dokázali kúpiť posledných 87 kusov dlažby, ktorá sa podobá tej, ktorá je uložená na kúpalisku. Ak by sme to nestihli, sezóna by bola opäť ohrozená, lebo dodávka novej dlažby trvá tri mesiace. Starú dlažbu sme vyčistili, vybrali a ukladáme ju nanovo s tým, že teraz sme už nechali naviesť riečny piesok,“ pokračoval P. Hořák.

Obnovy sa dočkali aj pieskové ihriská s 2 000 metrami štvorcovými novej geotextílie a 280 metrami plastových obrubníkov. Popri ihrisku pre plážový volejbal bude mať hracia plocha pre plážovú hádzanú a plážový futbal rozmery zodpovedajúce súťažným štandardnom. „Zo starej hliny s pieskom sme vytvorili val, ktorý využijeme pre tribúnu s klasickým dreveným debnením,“ poznamenal P. Hořák, ktorý potvrdil, že práve na letnom kúpalisku vo Vranove nad Topľou sa budú 23. júna konať medzinárodné majstrovstvá Slovenska v plážovej hádzanej.

Prvú skúšku zažije letné kúpalisko už o týždeň skôr – 15. júna – počas Dní mesta, kedy je na pripravovanom pódiu naplánovaná MMA šou a boxerská exhibícia. Nový nájomca však v rámci programu myslel aj na deti a to nielen tým, že odstránil staré detské ihrisko, ktoré nahradí dvoma novými. „Na každú nedeľu máme dohodnuté animátorky, ktoré sa budú venovať deťom,“ informoval P. Hořák.

Konateľ spoločnosti TOLEM, s.r.o. otvoril tiež tému vstupného. Pre dospelú osobu bude 6 eur, pre deti do 12 rokov, ZŤP a dôchodcov 3 eur. Ako vysvetlil, zľavám pre Vranovčanov sa nebráni, ale návštevníci sa budú musieť preukázať rezidenčnými kartami. „Nie sme oprávnení kontrolovať občianske preukazy, preto zatiaľ nemôžeme rozlišovať „domácich“ a „cudzích“. Pokiaľ nebudeme mať systém rezidenčných kariet, na ktoré sa ma ľudia pýtajú, nemáme možnosť to riešiť, ale nebránime sa tomu, aby sme dali vranovským návštevníkom zľavu,“ reagoval P. Hořák.

Nový nájomca zatiaľ preinvestoval z vlastných prostriedkov 75 000 eur. Čaká ho ešte jedna zásadná investícia, ktorú nazval Pandorinou skrinkou. „Minimálne 30 000 eur budeme potrebovať na systém automatického dávkovania chemikálií do bazénu, aby sme sa vyhli tomu, že nejaký „strejda“ tam bude chodiť a nalievať chémiu od oka. Chceme, aby to, ako na každom modernom kúpalisku, dávkoval automat, nech máme istotu, že počas celej sezóny bude mať voda požadovanú kvalitu,“ zdôraznil P. Hořák.

Pri ďalšom rozvoji chce využiť eurofondy. Najbližšie sa plánuje zapojiť do výzvy na fotovoltaiku. „Okolo bazéna chceme umiestniť pergoly, aby si ľudia mohli vybrať či chcú byť v tieni alebo na slnku s tým, že pergoly by boli fotovoltaické. Výzva by mala byť spustená začiatkom mája. Ak by sa to podarilo, bola by to zaujímavá investícia pre budúcnosť, pretože by sme znížili spotrebu a náklady na elektrickú energiu,“ pripomenul hlavný benefit P. Hořák.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!