V ZŠ Sídlisko II otvorili cykloprístrešky, deti motivoval majster sveta

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Na bicykli do školy? Skvelý nápad, ktorý v Základnej škole Sídlisko II podporili vybudovaním cykloprístreškov a sedemdesiatimi „parkovacími“ miestami. Do užívania ich uviedol Štefan Pčola, legenda bike trialu, majster sveta a slovenský rekordér.

Cyklodoprava je dnes trendom. Ako maximálne ekologicky friendly forma dopravy. Práve tento moment inšpiroval vedenie vranovskej Základnej školy Sídlisko II, ktorá reagovala na výzvu Školy 2021 vyhlásenú Ministerstvom dopravy SR.

V rámci výzvy bolo podaných 184 žiadostí. Z podpory sa mohli tešiť 28 žiadatelia. Vďaka tomu, že medzi nimi nechýbal ani projekt z dielne ZŠ Sídlisko II, získala škola dotáciu 30 000 eur. Výsledkom sú dnes tri kryté cykloprístrešky pre 30 bicyklov a 40 voľne stojacich stojanov.

„Keď sme si odsledovali koľko áut prejde popred našu školu ráno a poobede, vyšlo nám, že sú to stovky. Naším prianím je trošku znížiť uhlíkovú stopu tým, že žiaci, kolegovia učitelia, ale aj verejnosť začne viac využívať dopravu na bicykloch. Tým, že dnes máme vybudovanú infraštruktúru, chceme predovšetkým od nového školského roka spustiť viacero aktivít, aby najmä deti, ktoré bývajú blízko, rodičia nevozili v aute, ale aby v prípade dobrého počasia vysadli na bicykel,“ uviedol riaditeľ ZŠ Sídlisko II Peter Kocák.

V ZŠ Sídlisko II idú pozitívnemu vzťahu k cyklodoprave aktívne naproti. Príkladom je krúžok na I. stupni, kde sa venujú mladým cyklistom. V spojení s dopravnou výchovou v 5. ročníku získajú žiaci bonus v tom, že vedia, ako sa majú správať podľa pravidiel cestnej premávky.

„Je to ďalší počin k tomu, aby sme propagovali cyklodopravu a zdravý životný štýl. Práve cyklodopravou máme šancu odbremeniť cesty od hromadnej automobilovej dopravy. Ak sa budú deti už odteraz učiť, že môžu využívať aj takýto druh dopravy, má to pre naše mesto veľký význam,“ dodal primátor Vranova nad Topľou Ján Ragan.

Slávnostné odovzdávanie cykloprístreškov do užívania spestril trialovou šou Štefan Pčola s jeho tímom. Rodák z Popradu má dnes status legendy bike trialu. V roku 1998 sa stal majstrom sveta a svoju kariéru vyšperkoval aj o slovenské rekordy. Napr. s bicyklom vyskočil do výšky 175 centimetrov a na zadnom kolese prešiel 40 kilometrov 569 metrov.

„Tieto cykloprístrešky sú prínosom v tom, že dávajú možnosť využívať ekologickú, zdravú, dopravu bez toho, aby som sa musel celé vyučovanie báť, či bicykel alebo kolobežku popoludní nájdem tam, kde som ju odložil. Aj tento efekt nám má dopomôcť napr. ráno, kedy sme predsa len trošku leniví a radšej si sadneme do auta, aby sme zmenili názor. Hovorí sa, že zo sedla koňa je svet najkrajší, tak ja pre zmenu hovorím, že najkrajší je svet zo sedla bicykla, preto mám radosť z každej iniciatívy, ktorá podporí jazdenie na ňom,“ reagoval s úsmevom Štefan Pčola.  


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!