Stropkov – reklama futbalového mesta športu na emócie doma, aj po Európe

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Tri body, potvrdená pozícia lídra, divácky treťoligový rekord! Hráči MŠK Tesla Stropkov otočili v šlágri s MFK Snina výsledok v druhom polčase. Zverenci trénera Jána Šafranka opäť raz potvrdili mentálnu odolnosť. Pri ostatných troch víťazstvách totiž vždy pracovali s vymazávaním nepriaznivého výsledku.

Stropkov žil v nedeľu športom. Dopoludnia vybehlo viac ako 150 bežcov na trať Stropkovskej dvadsiatky a desiatky. Organizátori nezabudli ani na najmenších, pre ktorých pripravili Detský beh pre mamičky. Plné námestie športovcov všetkých vekových kategórií bolo naozaj vychuteným prvým chodom.

Stropkov je futbalové mesto. Ak niekde hovoria o futbale ako o druhom náboženstve, neprekvapí s akým entuziazmom pracoval klub na príprave a propagácii šlágru proti MFK Snina. Exkluzívna tombola, fanzóna, balónové choreo… Svojej povesti neostali nič dlžní ani hostia, ktorí pre svojich fanúšikov zariadili na výjazd autobus.


V Stropkove padol tohtosezónny divácky rekord. FOTO: Imrich Makó.

V prípade vedenia MŠK Tesla nešlo o marketingovú lastovičku. Klub komunikuje s fanúšikmi intenzívne prostredníctvom rôznych kampaní celú sezónu. Chémia na tribúnach lepí priaznivcov s hráčmi neoddeliteľnou intenzitou. „Futbal nie je len víkendový zápas. Hráči, realizačný tím a aj my funkcionári ním žijeme celý týždeň. Rovnakú emóciu chceme tiež dopriať fanúšikom. Nech sa do stredy hovorí o tom, čo bolo a od stredy o tom, čo nás počas víkendu čaká. Občas dostávam otázku, či nám stojí za to, aby sme robili futbal, lebo robiť futbal dnes nie je jednoduché. Stojí nám to za to! A jedným z dôvodov sú práve fanúšikovia, ktorí nám veria,“ vysvetľoval primátor mesta a prezident MŠK Tesla Stropkov Ondrej Brendza pred denník Šport po jesennej časti.

Dokonalú pozvánku expedovali hráči už v predchádzajúcom kole víťazstvom na umelej tráve vo Vranove. Domáci viedli 2:0, no v zápase s tromi červenými kartami pomerom 2/1 dokázali Stropkovčania v záverečnej štvrťhodine výsledok otočiť. Mimochodom, podobne sa zariadili aj doma so Starou Ľubovňou, kedy prehrávali 0:1, aj 1:2.

Toto je moment, ktorý v klube zvládli na výbornú. Mentálne nastavenie. Mužstvo nemalo výsledkovo ideálny štart do jarnej časti. Dôvod na paniku? Dôvod na rezignáciu? Možno inde áno, ale nie v Stropkove. Vedenie, realizačný tím a hráči sa po domácej prehre s Lučencom postavili na spoločnú fotografiu a deklarovali, že sa zlomiť nedajú.


K výbornej atmosfére a korektnej kulise prispel aj fanklub MFK Snina. FOTO: Imrich Makó.

Snina v jari neprehrala. Remizovala napr. v Starej Ľubovni a vyhrala v Lipanoch. Dokonalá vizitka, ktorá ďalším headlinom znásobila vibrácie fanúšikov. Nakoniec ich na štadión prišlo 1 358, čo znamená, že tohtosezónny rekord s derby proti Svidníku s počtom 1 155 komfortne padol. „Prídem aj so synom z Prešova,“ komentoval pozvánku na klubovej facebookovej stránke Martin, švagor trénera Jána Šafranka. A prišiel, pozdravili sme sa…

Ak budeme brať absolútnu návštevnosť, do ktorej započítame aj on line sledovateľov, sme pri čísle 2 000. Fanúšikovia sa totiž v priebehu týždňa pýtali, či bude live stream. Konateľ Dominik Teraz to zariadil. „Ďakujeme za prenos…dalo sa pozerať aj Belgicku,“ poďakoval sa Martin. „Sledoval som zo Stuttgartu,“ reagoval Igor, odchovanec Stropkova z éry, ktorá hrala najvyššiu dorasteneckú súťaž. „Aj my ďakujeme za live stream. Lístky sme si nechali kúpiť na diaľku. Gratulujeme k výhre!“ napísal Dávid, ktorý pridal fotografiu partie v dresoch MŠK Tesla a fyzicky zakúpených vstupeniek. Možno nenápadná, ale bezpochyby silná a najmä pozitívna obojstranná demonštrácia vzťahu fanúšik/klub. Doplňme prítomnosť dvoch fanklubov, plus na III. ligu nadštandardný záujem médií a máme vysvetlenie prečo „Stropkov – reklama futbalového mesta športu na fanúšikovské emócie“.


V MŠK Tesla Stropkov nezabúdajú na osobnosti, ktoré písali jeho úspešnú históriu. FOTO: Imrich Makó.

Pred úvodným výkopom zablahoželali stropkovskí funkcionári k 80-tke bývalému dlhoročnému trénerovi Petrovi Bochnovičovi a za mládežníckeho hráča mesiaca vyhlásili mladšieho dorastenca Stanislava Muchu.

V úvodnej 10-minútovke nastavili obidve mužstvá ofenzívnu latku mimoriadne vysoko. Dva TOP zákroky vytiahol Filip Piroščák a najvyšší level ukázal aj Dušan Dlugoš.

Hoci v ďalšom priebehu sa už s podobnou kadenciou v pokutových územiach neiskrilo, v skvelej atmosfére sa rátal každý impulz, ktorý sa okamžite zrkadlil v publiku. Navyše, ak hrá prvý s druhým, niet pochýb o tom, že v obidvoch kádroch sú futbalisti, ktorí majú talent byť rozdielovými. Vďaka sebavedomiu, kreativite, technike, rýchlosti, chladnej hlave. Všetky tri góly boli práve o týchto kombináciách.


Brankár Stropkova Dušan Dlugoš predviedol viacero rozdielových zákrokov, vrátane jeho dominancie pri štandardkách. Rovnaké uznanie však patrí aj ochrancovi svätyne MFK Snina Filipovi Piroščákovi. FOTO: Imrich Makó.

V 37. min. zahrávala Snina štandardku. Tomáš Kroka to vymyslel šikovne. Na výber mal center alebo si mohol vyberať z nábehovej ponuky trojice Jakub Suchý – Patrik Košuda – Maroš Ferko. Kolmou hĺbkovou prihrávkou roztrhol defenzívnu pavučinu súpera a keď sa lopta vrátila pred šestnástku, Vinicius De Oliveira Veneranda z jej hranice nezaváhal.

Kocky pre druhý polčas boli hodené. Sninčania zahrávali v 59. min. rohový kop. Jeho nevydarenou verziou naštartovali rýchlu kontru súpera. Hráči Stropkova boli nekompromisní! Mamadou Traoré Coulibaly išiel za svojim cieľom s „buldočou“ odhodlanosťou a pre Lukáša Jendreka už nebolo problémom zakončiť do prázdnej brány.


Sú fotografie, ktoré hovoria aj bez slov v popise… FOTO: Imrich Makó.

O dvanásť minút neskôr… Presing pred vlastným pokutovým územím a pohotová dlhá prihrávka od Jhonatana Garciu Araqueho. Filip Piroščák si to v šprintérskom súboji rozdal s Alioum Diaom, no senegalský útočník bol rýchlejší. Brankár hostí však namiesto kontaktného súboja športovo roztiahol ruky, čím potvrdil povesť férového džentlmena, lebo nájdu sa aj takí, ktorí by išli do bezhlavého valca.

V každom prípade platí, že domáceho útočníka vytlačil mimo streleckého uhla. 20-ročný rýchlik v drese MŠK Tesla však loptu pred bránkovou čiarou stihol a hoci Dávid Ivanecký bol v pokutovom území proti trom hráčom Sniny, pohodlne zariadil obrat na 2:1.

Predovšetkým domáci si už ustrážili pokojný zvyšok duelu. Hráči Sniny mali k dispozícii viacero štandardiek, ale obrana Tesly pracovala spoľahlivo a najmä Dušan Dlugoš strážil vzdušný priestor s maximálnou istotou.


Nebol dôvod krotiť radosť. FOTO Imrich Makó.

Medzi najemotívnejšie momenty sa dá určite zaradiť, keď po skončení stretnutia zišiel primátor a prezident klubu Ondrej Brendza na hraciu plochu a objal sa s celým realizačným tímom. Bez teatrálnych gest, len s úprimnou radosťou. V jeho pohľade na plnú tribúnu a deti, ktoré sa na trávniku fotili s hráčmi, sa dala čítať pokora človeka, ktorý si uvedomuje, že takéto dni nie sú samozrejmosťou. Sú darom a aby ste ich mohli zažiť, musíte nadchnúť rovnakou vášňou všetkých, ktorí sa s vami postavia na rovnakú stranu barikády a ostanú tam s vami v dobrom, aj v zlom. V Stropkove sa to podarilo. V nedeľu III. liga zažila slovenskú verziu slávneho „You’ll Never Walk Alone!“.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!