Roman Kuzemka: Hráč sa nestane hráčom na lavičke, ale na ihrisku!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Futbal je jednoducho férový. Pýta si detaily, ale ako odmenu má pripravenú emóciu, vášeň a… Víťazstvá! V MFK Vranov posunuli víziu a filozofiu v mládežníckych kategóriách na ďalší level s presahom za klubové hranice. Koordinátor tréningového procesu Roman Kuzemka kládol v rozhovore dôraz aj na hodnoty.

Víťazstvo na domácom medzinárodnom Turnaji 4 krajín. Víťazstvo na medzinárodnom turnaji Memoriál Alojza Lehockého v Stropkove. Triumf výberu Východoslovenského futbalového zväzu na turnaji regionálnych výberov Memoriál Gejzu Princa so štvoricou hráčov MFK Vranov. „Letná“ vizitka kategórie U-15 nie je dielom náhody, ale systému!

Žiacke kategórie MFK Vranov U-14 a U-15 odštartovali prípravu na novú sezónu týždenným sústredením v Hermanovciach nad Topľou. Zázemie a podmienky na tréning našli na futbalových štadiónoch v okolí v Bystrom a Vyšnom Žipove. „Nehovoril by som o prípravnom období, pretože pre nás je prípravným obdobím celý rok. Chceme, aby hráči napredovali a o to sa musíme snažiť celú sezónu,“ začali sme našu debatu s koordinátorom tréningového procesu MFK Vranov Romanom Kuzemkom.


Rozhodujúci moment vo finále Turnaja 4 krajín v kategórii U-15, v ktorom mladí Vranovčania zdolali rovesníkov z Kisvárdy. FOTO: Imrich Makó.

Kým však hráči nastúpili do tréningového procesu, museli zvládnuť lekciu z profesionalizmu. Po skončení uplynulého súťažného ročníka dostali trojtýždňové individuálne tréningové plány. Zodpovednosť za vlastný výkon je alfou a omegou príbehu každého úspešného hráča. Dôležité je uvedomiť si, že zodpovednosť sa nezačína prvým dotykom v zápase. Zápas je cieľovou métou, nie štartom. Fakt, že jedna tretina hráčov sa nielenže konštantne udržala v kondícii, ale testy u nich dokonca potvrdili progres, je dôvod vyjadriť im rešpekt. „Hráčom sa snažíme vštepovať, že ak chcú niečo dokázať v čomkoľvek, lebo nehovoríme iba o futbale, musí ich to baviť a zároveň práve tam, kde potrebujú vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, musia ukázať morálno-vôľové vlastnosti. Kondičná stránka je zodpovednosťou hráča, preto ju už v tomto veku chceme preniesť na nich. Priestor na to, aby to pochopili tu je a svojim prístupom ukázali, že to aj chápu,“ uviedol Roman Kuzemka.

Práve vďaka tomu, že hráči prišli na sústredenie pripravení, mohli sa trénerské tímy sústrediť na taktický koncept a herný model. MFK Vranov je dnes v práci s mládežou značkou, a to nielen regionálnou. Tento status potvrdil klub i prístupom počas tréningov. „Na tréningy v Bystrom a Vyšnom Žipove sa boli pozrieť aj viacerí mládežnícki tréneri z regiónu. Hoci to nebol náš prvý plán, sme radi, že to nakoniec takto vypálilo. Radi ukážeme, ako pracujeme s mládežou a pokiaľ to niekoho inšpiruje, máme z toho dobrý pocit,“ dodal R. Kuzemka.


Žiaci MFK Vranov U-14 počas penaltového rozstrelu v zápase o 3. miesto na Turnaji 4 krajín. FOTO: Imrich Makó.

Pozitívnym momentom v réžii MFK Vranov bol kvalitne obsadený turnaj v kategórii U-14 a U-15. Okrem slovenských tímov na neho prijali pozvanie mužstvá z popredných akadémií z Poľska, Maďarska a Ukrajiny. Výzvou bol jeden hrací deň so základnými skupinami a play off. Hoci v týchto vekových kategóriách nie je organizovanie turnajov pravidlom, vo Vranove bolo motiváciou práve to, aby hráčom dopriali súťažnú esenciu. „Chlapci chcú aj v tomto veku a aj v rámci prípravy súťažiť. Z pohľadu odohraných minút to bol náročný turnaj, hráči si siahli na dno svojich síl. To bol tiež moment, na ktorý sme cielili, lebo kondíciu, ktorú potrebujeme v príprave rozvíjať, rozvíjame herne. Bonusom bola emócia, ktorá vyplývala z prirodzenej túžby po úspešnom výsledku. Tým, že pozvanie prijali TOP akadémie vo svojich regiónoch, prešli sme si zaujímavým porovnaním herných štýlov a filozofií v práci s mládežou. V tomto kontexte sme aj s trénermi ostatných tímov hodnotili turnaj ako vydarený,“ reagoval R. Kuzemka.

Gólový moment Martina Kolesára, ktorým skompletizoval svoj hetrik proti MFK Snina. Mladý ofenzívny klenot prišiel do Vranova pred touto sezónou z FK Žipov-Čierne, o.z., kde pri mládeži odvádza kvalitnú prácu tréner Daniel Matta. Roman Kuzemka v tejto súvislosti, a to nielen na tomto príklade, ocenil fakt, že s talentovanými hráčmi dokážu pracovať aj v nižších súťažiach, čo je pre futbal a jeho budúcnosť výborná správa.

Vranovskí žiaci v kategórii U-14 skončili na 4. mieste, keď po remíze podľahli v penaltovom rozstrele Janočko Academy. „Pätnástka“ turnaj vyhrala. Napriek tomu, že výsledky a konečné umiestnenia v tejto nabitej konkurencii mali váhu, R. Kuzemka po výsledkovej mantre nesiahal. Dokumentoval to okamžite prístupom k turnaju v Debrecíne. V rovnakom termíne sa hral Memoriál Gejzu Princa, na ktorý bola nominovaná štvorica Vranovčanov. V MFK však neriešili to, že by do Maďarska kvôli nekompletnej zostave nevycestovali. Pozvanie prijali a hoci sa podujatie nakoniec zrušilo, nič to nemení na prístupe k príležitostiam pre mladých hráčov. „Turnajový spôsob dáva trénerom rôzne možnosti. Aj v rámci turnaja, ktorý sme organizovali my, sme rotovali hráčov v zostave na rôznych pozíciách. Každý si zaslúži hrať a práve turnaje tento priestor ponúkajú. Hráč sa nestane hráčom na lavičke, ale na ihrisku. Najdôležitejšie pre nás je, aby sme každému z nich zabezpečili individuálny rozvoj, hoci futbal je, samozrejme, tímový šport. Na konci zápasu sa dopracujeme k výsledku, ale nechceme na chlapcov v tomto veku tlačiť, že je to jediný zmysel. Sú na začiatku kariéry, potrebujú spoznať sami seba v kritických situáciách na ihrisku, aby sa vedeli poučiť a posunúť ďalej,“ zdôraznil Roman Kuzemka.

„Malí hráči, veľké sny: Spoločne budeme rásť na ihrisku aj mimo neho!“ – pozýva MFK Vranov mladé futbalové talenty…

 


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!