Upratovanie Ondavy: Odmenou za pomoc prírode bude dobrodružstvo zo splavu

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Rieka Ondava dokáže nadchnúť každého, kto sa ju rozhodne splaviť. Aby bol kontakt s prírodou pre vodákov dokonalý, požičovňa lodí Alcea v spolupráci s obcou Kladzany, OZ Gavra, Správou povodia Bodrogu a reštauráciou Čičva pozývajú na už tradičné podujatie Upratovanie Ondavy.

Dobrovoľníci sa stretnú 1. mája, aby od odpadu vyčistili úsek od Slovenskej Kajne po Sedliská. Pridať sa môže každý s rešpektom a kladným vzťahom k prírode, kto chce, spolu s vodákmi, priložiť ruku k dielu. „Ondavu sme splavovali aj s našimi priateľmi zo zahraničia. Napr. cestu na jej hladinu si našli vodáci z Islandu a keď porovnávali ich vzťah k prírode s našim, nevyšli sme z toho práve optimálne. Na Slovensku máme nádhernú prírodu, našim dedičstvom sú aj rieky, na ktorých sa dá zrelaxovať, ale i zažiť dobrodružstvo. My vodáci cítime ako našu povinnosť vrátiť, v tomto prípade, Ondave to, čo nám dáva ona, keď sadneme do lodí a splavujeme ju,“ vysvetľoval Marek Vasiľ z OZ Gavra.

Podľa počtu prihlásených účastníkov dokážu organizátori pristaviť až flotilu 30 lodí. Nasadnúť do nich môžu nielen skúsení vodáci, ale aj začiatočníci, ktorí by si chceli vyskúšať splav premiérovo. Stráviť deň v spoločnosti partie príjemných a pohodových ľudí, urobiť niečo pozitívne pre prírodu, pripísať si na konto novú skúsenosť, nový zážitok…, jednoducho takáto pozvánka sa neodmieta. „Privítame naozaj každého, kto bude mať chuť pomôcť. K začiatočníkom dokážeme do lode posadiť skúsených vodákov, ktorí vysvetlia a pomôžu s jej manévrovaním. Ak sa niekomu dostane vodáctvo pod kožu, budeme len radi a môže potom s nami splavovať ďalšie rieky,“ dodal s úsmevom M. Vasiľ, ktorého môžu dobrovoľníci kontaktovať na telefónnom čísle – 0915 865 924.

Starosta obce Kladzany Daniel Lorinc zároveň oslovil svojich kolegov vo vranovskom, michalovskom a trebišovskom okrese, či na rieke Oľka, aby sa do tohto podujatia zapojili aj ďalšie samosprávy, ktoré môžu pomôcť vyzbierať odpad popri brehu „suchou nohou“. Odpad zlikviduje na vlastné náklady Správa povodia Bodrogu, stačí len v termíne nahlásiť GPS súradnice, kde je uložený.  „Od roku 2013 sme zbierali odpad z hladiny Ondavy na úseku Malá Domaša až po Hencovce. V roku 2020 sa zapojili ďalšie obce po toku Ondavy – Kučín, N. Hrabovec, Poša, D. Klčovo, N. Hrušov. Tento rok sa so súhlasom riaditeľky Povodia môžu zapojiť aj obce pod N. Hrušovom v okrese Michalovce, resp. Trebišov a obce na rieke Oľka nad obcou Žalobín,“ uviedol Daniel Lorinc.

FOTO: Matej Hudák/FB Alcea požičovňa lodí

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!