Šialené číslo! Dobrovoľníci vyzbierali pri Ondave takmer tonu odpadu!

  • Obce
  • Dátum: 08.05.2020
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Dobrovoľníci vyzbierali v nečase pri tradičnom májovom čistení okolia Ondavy z jej brehov a vodnej plochy 900 kíl odpadu, ktorého uloženie zabezpečila Správa povodia Bodrogu Trebišov. Šialené číslo! Viaceré príklady opäť len potvrdili, že bezohľadnosť voči prírode a životnému prostrediu má stále skalných fanúšikov.

Dobrovoľníci zbierali odpad v okolí Ondavy po jej toku od vyrovnávacej nádrže Malá Domaša až po obec Nižný Hrabovec. Kým časť z nich priložila ruku k dielu na brehu, vodáci nasadli do kanoe a „upratovali“ predovšetkým hladinu, pričom zašli aj do Oľky.

Začneme pozitívne – v rieke sa našlo menej vyhodených chladničiek, ako po minulé roky. Znie to však absurdne, pretože normálneho človeka by takýto skelet nenapadlo vyhodiť do toku. Napriek tomu sme sa dopracovali k situácii, kde sa za pokrok považuje aspoň to,  že po hladine sa plaví menej elektroodpadu. „Ľudia chladničky vyrabujú a torzo vyhodia do vody. Potom sa nám po Ondave plavia takéto krabice,“ povzdychol si Ján Hudák z požičovne lodí Alcea.

Zároveň sa opäť potvrdilo to, čo sme viackrát spomínali v článkoch v minulosti. Od Slovenskej Kajne po ústie Oľky je odpadu minimum. Potom sa však situácia mení. Vodáci predpokladajú, že Oľka „zbiera“ odpad z jej prítokov a kanálov, ktoré potom splavuje do Ondavy. Na druhej strane, „experti“ sa nájdu aj po toku Ondavy. „Tri dni pred akciou som bol na prieskumnom splave a na hladine som našiel plaviť sa tri vrecia s komunálnym odpadom. Niekto ich naozaj pedantne zaviazal, hodil do rieky a prúd ich doplavil až k Hencovciam, kde som mimochodom našiel v rieke aj štyri staré kreslá s nárazníkom z auta,“ pridal ďalšie dva príklady J. Hudák.

Pred pár dňami sme priniesli rozhovor s environmentálnym aktivistom Slavomírom Pačutom, ktorý zorganizoval zbieranie odpadu v okolí Cabova. Tiež sa pozastavil nad tým, že nerozumie, kde ľudia získali návyk spojený s praxou vyhadzovať odpad, akýmkoľvek spôsobom, do prírody. So zaujímavým projektom prišiel aj Ján Hudák, ktorý si vie predstaviť komunikovať ekologické barbarstvo prostredníctvom spotov v TV. „Podľa môjho názoru je najvyšší čas, aby impulz prišiel aj z úrovne vlády prostredníctvom verejnoprávnej televízie, ktorá by počas celého roka vysielala spoty, ako vyzerajú slovenské rieky, ich prítoky, rokliny, debry… Myslím si, že by to bola pre verejnosť poriadna šoková terapia, ak by videli, čo všetko končí v prírode. Bývam pri ceste II. triedy a vidím v priamom prenose, čo všetko ľudia vyhadzujú z áut. Potom príde dážď a odpad cez sieť kanálov splaví do riek,“ uviedol J. Hudák.

Čistenie brehov Ondavy zorganizovali požičovňa lodí Alcea, Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš a Slovenský vodohospodársky podnik š.p. v spolupráci s pätnástimi obcami vo vranovskom okrese Slovenskou Kajňou, Malou Domašou, Žalobínom, Ondavskými Matiašovcami, Benkovcami, Sedliskami, Tovarným, Majerovcami, Hencovcami, Kučínom, Kladzanmi, Nižným Hrabovcom, Pošou, Nižným Hrušovom a Dlhým Klčovom.

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!