N. Hrušov môže privítať bocianov, hniezda upravia aj v iných obciach

  • Obce
  • Dátum: 21.03.2024
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Bociany biele môžu do Nižného Hrušova priletieť aj tento rok. Údržbu viac ako 35-ročných hniezd vykonal zoológ Krajského múzea v Prešove Peter Pjenčák. V okrese Vranov nad Topľou čaká zníženie výšky a odľahčenie ešte hniezda v Dlhom Klčove, Jastrabí nad Topľou, Vechci a Remeninách.

Vek niektorých hniezd postavených na podložkách na betónových stĺpoch presahuje 35 rokov. Na Slovensku ich bolo vytypovaných 150, ktoré je potrebné urgentne odľahčiť. V Nižnom Hrušove sú takéto hniezda pri hlavnej ceste dva. Mladšie sa nachádza v areáli futbalového štadióna na Letnej.

Ako vysvetlil zoológ Krajského múzea v Prešove Peter Pjenčák, niektoré páry prinášajú na hniezdo materiál každý rok. S ich narastajúcou výškou a váhou hrozí riziko pádu. „Padnúť môžu vplyvom vetra alebo počas hniezdenia, čo by znamenalo tragické následky s úhynom mláďat. Hniezda pri hlavnej ceste v Nižnom Hrušove sú ešte o to nebezpečnejšie, že sú na hlavnom ťahu,“ dodal Peter Pjenčák.

Pri pohľade zdola sa zdá, že dominantným stavebným materiálom sú konáre. Váhe hniezda však pridáva najmä to, že bociany využívajú vo veľkej miere aj trávové drny s hlinou. „Veľmi často nachádzame aj igelity, tetra-paky, kožené rukavice, monterkové blúzy… Tu bolo napr. vrece. Najhoršie sú špagáty, ktorými sa viažu balíky slamy. Vtedy sa môže bocian zamotať nohou a pokiaľ je druhý koniec pevne zadupaný do hliny, uhynie, lebo nevie odletieť,“ upozornil P. Pjenčák.

Ako doplnil, dôležité je vykonať údržbu hniezda do príletu bocianov. V Nižnom Hrušove sú zatiaľ neobsadené, ale prví poslovia jari už prileteli. Prvý bocian priletel do Hanušoviec nad Topľou 5. marca, potom 8. marca do Soli a od 9. marca hniezdi aj v Lomnom. „Termíny, kedy k nám bociany prilietajú, závisia od toho, kde zimujú. Niektoré naše bociany zimujú pod Saharou, v strednej Afrike alebo až v Juhoafrickej republike, preto majú kratšiu, resp. dlhšiu cestu,“ vysvetlil P. Pjenčák.

Populácia bociana bieleho na Slovensku klesá. V porovnaní s rokom 1934 je na úrovni dvoch tretín. Pozitívnou správou však je, že minulý rok bol, z pohľadu počtu hniezdiacich párov a vyvedených mláďat, za ostatné tri desaťročia najlepší. „Do určitej miery je to paradox, pretože sú za tým smetiská. V posledných rokoch sa totiž veľké kŕdle mladých nehniezdiacich bocianov zdržujú pri smetiskách, kde si hľadajú potravu. Následne si v okolitých obciach stavajú hniezda. Napr. v Hanušovciach nad Topľou boli dve hniezda, teraz je ich spolu päť a v Petrovciach sú ďalšie štyri,“ uviedol P. Pjenčák.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!