Slanské vrchy: Študenti SOŠD vytiahli vrak auta, či pol tony pneumatík

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Projekt „200 ton z lesa von“ študentov Strednej odbornej školy drevárskej vo Vranove nad Topľou vznikol ako spontánny nápad. Dnes je v ňom zapojených 31 základných a stredných škôl z celého Slovenska, plus viaceré dali prísľub, že ruku k dielu priložia v novom školskom roku. Dodáme, že každá zo škôl dostala štartovací balíček, ktorý obsahuje závesnú váhu, vrecia na odpad, rukavice, podpis kartu od Mateja Tótha, darček od SOŠD a tričká pre študentov.

Ideou projektu „200 ton z lesa von“ je inšpirovať mladých ľudí zo základných a stredných škôl k tomu, aby vystúpili z komfortnej zóny a pomohli prírode tým, že vo svojom okolí vyzbierajú odpad. Žiaľ, časť verejnosti ešte stále nedokáže prejaviť životnému prostrediu dostatočný rešpekt. Pravidelne sa s tým stretávajú aj študenti vranovskej Strednej odbornej školy drevárskej. Napr. v Slanských vrchoch.

Slanské vrchy sú pohorím, na ktoré turisti a milovníci prírody nedajú dopustiť. Sú nádherné, aj opradené magickými legendami. O to viac dokáže šokovať, keď sa v nich niekto bez štipky úcty zbaví odpadu. Naposledy skupina študentov zlikvidovala v lese nad obcou Banské 10 pneumatík s celkovou hmotnosťou 562 kilogramov! „Keď sme boli na huby, vytiahli sme a odviezli odtiaľ na zberný dvor päť pneumatík. Mysleli sme si, že ostali už iba dve, ale po detailnejšom preskúmaní terénu sme našli ďalšie,“ vysvetľoval rodák z Banského Branislav Jacko, ktorý na použité pneumatiky upozornil. Keďže sa nachádzali v bažine, nebolo úplne jednoduché dostať ich na lesnú cestu, odkiaľ ich ešte takmer kilometer kotúľali na odpočívadlo. „Pneumatiky boli zapadnuté a plné vody, preto sme museli s pomocou vŕtačky vyvŕtať diery, aby z nich vytiekla voda. Potom sme ich lanom ťahali k lesnej ceste,“ dodal B. Jacko.


Na pneumatiky pohodené v lese nad Banským upozornil rodák z obce a študent SOŠD vo Vranove nad Topľou Branislav Soták.

Ak si dáte do Googlu vyhľadať referencie napr. o Zámutovských skalách, dočítate sa o pôsobivom súbore sopečných brál a veží. Navštívili ich aj študenti SOŠD, akurát ich motiváciou nebola dokonalá príroda, ale pozostatok barbarskej aktivity človeka. Zo strmého zrazu totiž vyťahovali časti vraku auta. „V 300 metrovom zraze sme našli plechy s blatníkmi so svetlami, zhrdzavené dvere, kapotu, dokonca aj pozostatky prívesného vozíka. Keď sme to všetko zvážili, dostali sme sa cez 250 kilogramov,“ uviedol autor a koordinátor projektu pedagóg Miroslav Vaterka.

Študenti SOŠD zorganizovali zatiaľ deväť misií a mimo Slanských vrchov zaujal odpadový armagedon na Ridkim verchu pri Nižnom Hrabovci, kde sa kusy odpadu povaľujú v blízkosti železničnej trate. Vyzbieraných 800 kilogramov odpadu na pomerne malom priestore ani ďalší komentár nepotrebuje. Snáď len poznámku, že skelet chladničky pohodený na koľajniciach môže narobiť aj väčšiu šarapatu, ako len prehrešok voči životnému prostrediu. „Počas toho, ako sme zbierali odpad, tam zastavilo auto, z ktorého chcel niekto niečo vysypať. Keď nás však uvideli, tak si to rozmysleli,“ pridal ďalší zo zážitkov M. Vaterka.

Projekt „200 ton z lesa von“ prichádza v dobe, kedy je mimoriadne dôležité pripomínať a vysvetľovať, že voči životnému sa nesmieme správať diletantsky, práve naopak, odpadový fenomén potrebujeme dostať pod kontrolu. Myšlienka projektu je postavená nielen na environmentálnych hodnotách, ale za cieľ si kladie tiež vytiahnuť mladých ľudí do prírody, do lesa, do hôr…, spoznať čaro Slovenska. Jednoducho, sú to spojené nádoby. Buď milujete prírodu a nedáte na ňu dopustiť alebo sa rozhodnete pomôcť a popritom sa zamilujete do prírody. „Keď chodíte po horách a stretnete turistov, nestretnete zlého človeka. Všetci sa usmievajú sa, zdravia sa, porozprávajú sa s vami. Nepamätám sa, aby bol niekto nervózny, a týmito pozitívnymi pocitmi nás napĺňa práve príroda, ktorú potrebujeme chrániť,“ zdôraznil M. Vaterka.

Projekt „200 ton z lesa von“ podporili Ministerstvo životného prostredia SR, Nadácia SPP, Nadácia Pontis a BauHausEurope. Viac informácii o projekte nájdete na www.200tonvon.sk alebo na FB stránke 200 ton z lesa von.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!