Historia magistra vitae est – študenti GCD Vranov najlepší na Slovensku

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Historia magistra vitae est alebo… Ako študenti Gymnázia C. Daxnera vo Vranove nad Topľou môžu dosiahnuť veľké veci. Lukáš Guman, Marián Toth a Roman Orosi reprezentovali svoju školu a Slovensko na prestížnej dejepisnej súťaži v Chebe ako najlepší slovenský tím! História súťaže pre študentov českých a slovenských gymnázií má prepojenie aj na Nižný Hrušov a vranovský okres.

S nápadom zorganizovať dejepisnú súťaž prišiel pred 31 rokmi Miroslav Stulák. Učiteľ na Gymnáziu v Chebe s koreňmi v časti Kyjov v Nižnom Hrušove. Z projektu učiteľa nadšenca sa postupne stala uznávaná udalosť, ktorej garantmi sa stali také rešpektované osobnosti akademickej pôdy ako prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc., prof. PhDr. Roman Holec, DrSc., PhDr. Petr Blažek, Ph.D. a mnohí iní.

Vopred sú dané historické obdobia s tým, že 3-členné družstvá majú dostatočný čas na prípravu na otázky nielen z politických dejín, ale aj zo športu, vedy, kultúry a umenia. Ako zdôraznil Radoslav Slivka z Gymnázia C. Daxnera vo Vranove nad Topľou, súťaž preverí nielen faktografické znalosti študentov, ale aj ich schopnosti porozumieť a interpretovať historické udalosti a procesy. „To, čo robí súťaž jedinečnou a špecifickou, je okrem odbornej stránky, rôznorodosti otázok, vecných cien, spôsobu financovania, aj celospoločenský rozmer celej akcie. Televízne šoty z krajských, ale najmä “federálnych” kôl sa posledné roky pravidelne objavujú v spravodajstvách Českej televízie, televízie Nova, ale aj slovenskej televízie TA3,“ uviedol Mgr. Radoslav Slivka z Gymnázia C. Daxnera vo Vranove nad Topľou.

Vo finálovom kole zadávajú, resp. zadávali otázky pomocou veľkoplošnej obrazovky osobnosti obidvoch republík ako napr. Zdeněk Svěrák, Karel Gott, Emília Vášáryová, Štefan Kvietik, Ján Železný, Jozef Golonka a mnohí ďalší. Vyvrcholením súťaže je  celodenné podujatie určené pre najlepšie tímy z Čiech a zo Slovenska. A práve tejto spoločenskej udalosti sa tohto roku zúčastnili aj študenti Gymnázia Cyrila Daxnera vo Vranove nad Topľou.

Najprv tomu ale predchádzalo víťazstvo v krajskom kole, ktoré družstvo žiakov, pozostávajúce z nadšencov histórie Lukáša Gumana, Mariána Totha a Romana Orosiho posunulo na finále do Chebu. V ňom si v novembri 2023 zmerali sily s ďalšími 74 úspešnými tímami českých a slovenských gymnázií. Aj vo finále sa otázky týkali obdobia medzi rokmi 1945-1975 (od Postupimu k Helsinkám). Víťazmi sa síce stali študenti Biskupského gymnázia v Brne, no najlepší slovenský tím pochádzal práve zo štátneho gymnázia GCD Vranov (ako 12. v poradí).

Odmenou pre študentov bola návšteva „stovežatej“ Prahy a sprievodné akcie zorganizované M. Stulákom. Ich zoznam bol naozaj exkluzívny. V sprievode svojich pedagógov navštívili Černínsky palác, súčasné sídlo Ministerstva zahraničných vecí ČR, v Arcibiskupskom paláci sa stretli a porozprávali s kardinálom Dominikom Dukom, zažili atmosféru oboch komôr českého parlamentu pri stretnutiach  s predsedom Senátu ČR Milošom Vystrčilom a predsedníčkou Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markétou Adamovou Pekařovou či konfrontovali so svojimi otázkami súčasného ministra školstva ČR Mikuláša Beka. Záver celého dňa spestrilo stretnutie a rozhovory s jedným z hlavných sponzorov súťaže,  riaditeľom NBÚ ČR genmjr. Jiřím Langom. Špeciálnym prekvapením bola prehliadka verejnosti neprístupných vnútorných priestorov Pražského orloja, spojená s pútavým výkladom hlavného správcu orloja Petra Skálu.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!