Jubilujúci DFS Cifroško presahuje príbeh detského folklórneho súboru

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Oslavoval detský folklórny súbor Cifroško. Oslavovala Základná škola Sídlisko II. Oslavoval folklór. Oslavoval folklór na Dvojke.

Dokonalým spôsobom to vystihol na konci sobotňajšieho programu Martin Ťasko. Keď povedal, že… Na začiatku milénia vznikli viaceré detské folklórne súbory. Doba tomu priala, bolo to moderné, tak prečo nie. Napriek počiatočnej, a určite aj úprimnej, eufórii však niektoré z nich postupne zanikli. Kým detský folklórny súbor Cifroško oslavuje dvadsať rokov.


Úprimná detská radosť v priamom prenose. FOTO: Imrich Makó.

Dodáme, že nielen oslavuje. Cifroško udáva trendy. Dve slová – MAGIKUS FOLKLORIKUS. Tanečné divadlo s prepracovaným každým detailom, vrátane vizuálu, či rôznych efektov, posunulo pohľad na spracovanie „detského“ folklóru na novú umeleckú úroveň. Folklór je fenomén, ale to neznamená, že si nové publikum nájde automaticky. Nájsť moderný jazyk, ako ľudové tradície priniesť do duše publika ako na zlatom podnose, nie je jednoduché. Oceniť by sa možno žiadalo už len samotnú snahu a odvahu. Kolektív autorov a všetci účinkujúci neostali len pri snahe a odvahe. Ponúkli umeleckú hĺbku a úplne nový originálny pohľad.

Počas viac ako hodinového vystúpenia by sa mohlo zdať, že všetky ocenenia na rôznych celoštátnych prehliadkach a súťažiach sú pre Cifroškárov akousi samozrejmosťou. Nie, nie sú! Kombinácia profesionálny pedagóg – talentované deti, či hodiny nácvikov sú len jednou stranou mince. Druhou stranou je konkurencia. Preto zo všetkých úspechov vypichnem jeden. Víťazstvo Hanky Kocákovej v celoslovenskej speváckej súťaži detí a mládeže v interpretácii slovenskej ľudovej piesne Slávik Slovenska 2018. Tento rok postúpila do celoslovenského finále Diana Krajčovičová a v histórii ZŠ Sídlisko II je len treťou speváčkou, ktorej sa to podarilo!


Hanka Kocáková, víťaz Slávik Slovenska 2018. FOTO: Imrich Makó.

Pre folklór je dôležité, aby bol uveriteľný, spontánny, aby vyjadroval radosť. Lebo toto je jeho historická podstata. Na javisku estrádnej sály Mestského domu kultúry sa úprimnosťou nešetrilo. A bolo o to viac dojímavejšie, ak si uvedomíme, že sa bavíme o detstve v hrách, o detstve v speve, o detstve v tanci, o detstve v pohybe. Vidieť tešiť sa deti nadchne aj v podstatne menej zložitej dobe, ako je práve táto. Odmena to nie je len pre našich najmenších, ale i pre rodičov. Nech si prechádzame čímkoľvek, obraz šťastnej a spokojnej ratolesti zahreje pri rodičovskom srdci vždy.

Pri pohľade na plné javisko účinkujúcich sa občas natískala otázka. Koľko ľudí sa zmestí na pódium? Odpoveď je jednoduchá. Dobrých ľudí sa všade veľa zmestí a keď tancujú Cifroškári, zmestí sa ich ešte viac! Pre tanečníkov z folklórnych súborov pravdepodobne nič výnimočné. Pozrite sa však na to očami laika, ktorý nikdy netancoval. Pozrite sa na to očami filozofa, ktorý tvrdí, že miesta je pre všetkých dosť. Život v pohybe, táto harmónia v priamom prenose s pridanou umeleckou hodnotou, nikdy neomrzia! Navyše, ak si uvedomíme, že ľudové tradície nie sú fabuláciou. Deti sa naozaj hrali na lúkach, ľudia sa stretávali, pomáhali si, spievali, tancovali, spolu verili…


Na pódiu sa stretli viaceré generácie Cifroškárov. FOTO: Imrich Makó.

Vo folklóre hrá dôležitú úlohu odkaz na symboliku. Netuším, či to bol umelecký zámer, ale… Bývalí členovia Cifroška nevystupovali v krojoch. Vystupovali v bežnom civilnom oblečení. Napadol mi jednoduchý… jasný status quo. To, čo sa mladí ľudia počas pôsobenia v Cifrošku naučia, čo všetko s ním zažijú, aké pocity a emócie sú im ako dar dopriate počas vystúpení… To všetko má presah príbehu s detským folklórnym súborom. Ostáva to s nimi a v nich celý život!

Kompletnú fotogalériu z vystúpenia Folklór na Dvojke – 20 rokov DFS Cifroško nájdete FB stránke Vranovských NOVINIEK.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!