V ZŠ v N. Hrabovci premenili odpad na umenie, získali slovenské prvenstvo

  • Obce
  • Dátum: 08.06.2023
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Odpad ako umenie. Letné olympijské hry 2024 v Paríži. Základná škola v Nižnom Hrabovci. Čo ich spája? Projekt vyhlásený Francúzsko-slovenskou obchodnou komorou. A… 1. miesto v kategórii 2. stupeň základných škôl.

Francúzsko-slovenská obchodná komora v spolupráci s Ministerstvom školstva SR vyhlásila projekt s názvom „Odpad ako umenie“. S cieľom podporiť vzdelávanie a vzťah žiakov k ochrane životného prostredia. Ich kreatívnou úlohou bolo vytvoriť umelecké dielo z odpadu na tému Olympijské hry Paríž 2024. „Sme veľmi radi, že do projektu sa zapojili žiaci z viac ako 200 základných škôl z celého Slovenska. Tešíme sa pozitívnym reakciám učiteľov a umeleckému nadaniu žiakov,“ uviedla Výkonná riaditeľka Francúzskej-slovenskej obchodnej komory Zuzana Desvergnes.

Mladí ľudia zo slovenských škôl ukázali, že tvorivosť je im dokonalým spôsobom vlastná. „Druhý život“ sa žiakom podarilo „vdýchnuť“ obalom, vrchnákom, plastovým fľašiam, kartónom…

V naozaj mimoriadnej konkurencii sa dostalo prestížneho ocenenia žiakom 9.A zo Základnej školy v Nižnom Hrabovci. Pod vedením Márie Haluškovej a Jaroslavy Naňákovej v kategórii 2. stupeň ZŠ zvíťazili! „Žiaci vytvorili dielo s názvom „Olympiáda v Paríži“, ktoré sa skladá zo štyroch menších dielov. Pozostáva prevažne z vrchnákov PET fliaš, z ktorých žiaci vytvorili frygické čiapky, Eiffelovu vežu aj logo OH. Zbieraniu vrchnákov z PET fliaš sa žiaci na škole venujú už niekoľko rokov. V rámci tejto výzvy  prepojili environmentálnu výchovu, biológiu, techniku a výtvarnú výchovu. Na Diele olympiáda v Paríži  sú zobrazené olympijské kruhy, maskoti OH – frygické čiapky, logo OH, Eiffelovka,“ citujeme z webu Slovensko-francúzskej obchodnej komory.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!