Rybník vo Vyšnom Kazimíri trpí kvôli vandalom, obec reaguje

  • Obce
  • Dátum: 13.04.2023
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Areál rybníka vo Vyšnom Kazimíri je vyhľadávanou destináciou. V zime otužilcami, v sezóne jar – leto – jeseň rodinami, či priateľskými partiami, ktoré si chcú užiť piknik, opekačku, jednoducho relaxovať v prírode. Rovnaká motivácia platí aj pre rybársku komunitu. Výnimkou nie sú ani rôzne podujatia a akcie, pretože priestor pre ich organizovanie je naozaj veľkorysý.

O to viac mrzí, že vedeniu obce Vyšný Kazimír, ktorej rybník patrí, spôsobujú vrásky na čele vandali. Starostka Katarína Baranová eviduje od decembra tri prípady, kedy došlo k poškodeniu majetku, predovšetkým drevených zábradlí, ktoré končia v ohni v murovanom ohnisku… „Mrzí ma, že sa nájdu ľudia, ktorí si možnosť tráviť čas v našom areáli nevážia a ničia ho,“ povzdychla si starostka Vyšného Kazimíra Katarína Baranová.

Pri logike vandalov zostáva rozum stáť. Na jednej strane vyhľadávajú areál rybníka kvôli tomu, že sa tam cítia príjemne, komfortne, atď. No zároveň ho ničia. Kde budú potom chodiť relaxovať? Ich odpoveď na túto otázku by mohla byť zaujímavá… „Spôsobené škody vnímam skôr v morálnej rovine. Na druhej strane, ako malá obec si nemôžeme dovoliť investovať ani menšie finančné čiastky. Samosprávy majú problém utiahnuť základné funkcie a mimo to sa nám v rozpočte hľadajú akékoľvek ďalšie financie veľmi ťažko,“ pripomenula K. Baranová.

Starostka Vyšného Kazimíra požiadala o zintenzívnenie hliadkovej činnosti, najmä vo večerných hodinách, Obvodné oddelenie Policajného zboru v Slovenskej Kajni. Rovnako obec uvažuje o monitorovaní oddychovej zóny kamerovým systémom. Areál (zatiaľ) ostáva pre verejnosť otvorený a voľne prístupný 24 hodín, no v prípade akcií po 20.00 hod. majú organizované skupiny povinnosť nahlásiť svoju prítomnosť vedeniu obce. „Areál ponúka tak krásny priestor, hlavne teraz, keď sa začína jar, že by nám ho bolo ľúto zatvoriť kvôli pár nezodpovedným jedincom. Aj najbližšiu nedeľu máme nahlásenú akciu, čo len svedčí o tom, že ľudia si chcú vyjsť do prírody, oddýchnuť si v nej, zrelaxovať v príjemnom prostredí. Navyše v okolí nie je veľa takýchto areálov, ktoré by verejnosť mohla navštevovať aj vo väčšom počte,“ dodala K. Baranová.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!