Anonym nahlásil bombu aj na školách vo vranovskom okrese

  • Obce
  • Dátum: 07.05.2024
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Polícia preveruje vo viacerých krajoch na Slovensku bomby nahlásené na školách. Patria medzi nich aj Základné školy v Nižnom Hrušove, Sečovskej Polianke, Dlhom Klčove či ZŠ JUH vo Vranove nad Topľou.

Anonym sa prostredníctvom e-mailu odvoláva na pomstu mudžahedínov – bojovníkov za vieru v svätej vojne. „Teraz sme po celej vašej krajine. Máte len jeden spôsob. Pridať sa k nám, vzdať sa alebo zomrieť. A beda tomu, kto proti nám pácha agresiu,“ uvádza sa v správe z email-u zaregistrovaného na doméne Ruskej federácie.

V Nižnom Hrušove bol e-mail základnej škole doručený krátko po deviatej hodine ráno. Starosta Ján Fenčák a vedenie školy konali okamžite! Na mieste je polícia, aj dobrovoľní hasiči. „Nič sme nepodcenili. Všetci žiaci a zamestnanci boli do pár minút evakuovaní,“ uviedol Ján Fenčák.

Starosta Sečovskej Polianky Michal Urban nám potvrdil, že keď preveroval situáciu v miestnej základnej škole, správu si našli v spame. „Deti sme evakuovali do kultúrneho domu a už si po nich chodia rodičia,“ referoval Michal Urban.

Nahlásenie na školách po celom Slovensku potvrdila aj polícia. „Na školách vo viacerých krajoch sú nahlásené bomby, oznámenia preverujeme. Bližšie informácie poskytneme, akonáhle to situácia umožní,“ informovala Polícia SR na svojom facebookovom profile.

Neskôr polícia doplnila, že k 13:00 hod. eviduje celkovo 995 hrozieb bombových útokov určených konkrétnym školám, plus 110 hrozieb bombových útokov na budovy bánk a 40 hrozieb bombových útokov na predajne elektrotechniky. „Túto koordinovanú operáciu vyšetruje Národná kriminálne agentúra, ktorá začala trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku, za ktorý páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na dvadsať až dvadsaťpäť rokov alebo na doživotie. Na objasnení skutku a vypátraní pôvodcu mailov intenzívne pracujeme, spolupracujeme aj s ďalšími bezpečnostnými službami a zahraničnými partnermi,“ reagovala polícia.

Podvečer zareagovalo statusom so silným posolstvom aj vedenie ZŠ JUH. „Vážení rodičia, dovoľte mi ospravedlniť sa Vám i deťom. Neviem presne za koho, ale určite za niekoho, v kom je veľa zloby. Nahlásením bombového útoku na školu, na zraniteľné deti, ukázal prázdnotu ducha i absenciu svojho svedomia. Vo chvíli, keď sme otvorili mail, že v škole je bomba, sme si vôbec nepripustili, že by to mohlo byť reálne. Bolo mi však ľúto detí, ktoré táto stresujúca správa zasiahla. Je ohromne zraňujúca predstava, že začíname žiť v dobe, keď sa treba báť, a nie tešiť sa zo života. Za všetkých zamestnancov školy Vás môžem ubezpečiť, že škola uplatňuje opatrenia, ktoré nedovoľujú vstup cudzích osôb do školy a ani ich pohyb po škole bez sprievodu. Verím, že už sa podobne nepríjemná situácia nezopakuje. Vás však poprosím, aby ste deťom vysvetlili situáciu, upokojili ich a urobili všetko preto, aby sa detská duša, ktorá ešte nechápe takúto zlobu, ochránila a utíšila. Chcem sa Vám poďakovať, že ste nám svojím rýchlym príchodom po dieťa pomohli zvládnuť danú situáciu. Ďakujem aj rýchlej reakcii PZ vo Vranove nad Topľou. Stále tvrdím, že sme úžasná škola s úžasnými deťmi,“ napísala na facebookovej stránke školy riaditeľka ZŠ JUH Zlatica Halajová.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!