Zemplínska ostrá kosa prekvapí maxi dronom, zabaví s Vilom Kalmanom

  • Obce
  • Dátum: 09.05.2024
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V Nižnom Hrušove sa stretnú majstri – kosci. Zemplínska ostrá kosa napíše trinástu kapitolu. Úvodné podujatie Slovenskej ligy v kosení ručnou kosou ponúkne zaujímavý a bohatý program.

Kosenie ručnou kosou bolo v minulosti neoddeliteľnou súčasťou slovenského vidieka. Keď sa v dobe technologického pokroku začali stále v dominantnejšej miere presadzovať moderné stroje, kosci sa z lúk postupne vytratili.

Napriek tomu táto tradícia vďaka nadšencom zo Slovenského koseckého spolku nezanikla. Zemplínska ostrá kosa je tradičným podujatím, ktorého sa zúčastňujú desiatky koscov z Považia, Horehronia, Abova, Oravy, Šariša, Turca, Hornej Nitry a „domáceho“ Zemplína. Keďže podujatia, ako v Nižnom Hrušove, sú vždy o úcte k tradíciám, kosci nikdy nekosia v značkových pracovných overaloch, ale obliekajú na seba ľudové odevy.

Kosenie ručnou kosou bude tento rok v Nižnom Hrušove výzvou a zážitkom. Súťažným, aj diváckym. Organizátori Zemplínskej ostrej kosy nič nepodceňujú, preto si od skorej jari dávajú záležať na tom, aby súťažné polia vyživovali. No a tento rok vyrástla luxusná tráva. Hustotou, aj výškou.

Ponuka pozvánkou sledovať najlepších slovenských koscov nekončí. Do Nižného Hrušova pozývame aj za bohatým sprievodným programom. Počas celého dňa budú súťažiacich doprevádzať spevom regionálne spevácke skupiny. Zábava bude gradovať s folklórnym súborom Tarnavčan a vystúpením Vila Kalmana s jeho kapelou Balamuta. Práve bývalý člen legendárneho Drišľaku valcuje aktuálne éter s novou pesničkou Traktor, na ktorej spolupracovali so Štefanom Repkom. Klip sa natáčal v centre Vranova nad Topľou a okamžite sa stal hitom internetu.

Nielen najmladší návštevníci Zemplínskej ostrej kosy ocenia vystavenú poľnohospodársku techniku, či techniku miestnych dobrovoľných hasičov. Do tejto zostavy prispeje i obec novučičkou komunálnou technikou, ktorá bude slúžiť v oblasti biologicky rozložiteľných odpadov a drobných stavebných odpadov. Finále príde pri vzlietnutí super veľkého drona s rozmermi 3 x 3 metre!


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!