Prví utečenci viacerých národností sa ubytovali v internáte SOŠD v noci

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Prví utečenci utekajúci pred ozbrojeným konfliktom na Ukrajine sú už ubytovaní aj v priestoroch internátu Strednej odbornej školy drevárskej vo Vranove nad Topľou. Zároveň Prešovský samosprávny kraj na požiadanie honorárneho konzula na Slovensku Stanislava Obického prostredníctvom SOŠD núdzovo zaslal 30 matracov, paplónov, vankúšov a 60 kusov posteľnej bielizne pre obyvateľov Kyjeva, ktorí utekajú pred vojnou, ale nechcú opustiť svoju vlasť. A tak v relatívne bezpečnejšom prostredí Zakarpatskej Ukrajiny pre nich pripravujú náhradné núdzové ubytovanie.

V Strednej odbornej škole drevárskej vo Vranove nad Topľou už majú skúsenosť s ubytovaním v krízových situáciách, pretože počas pandémie ubytovali repatriantov. Kým vtedy sa to dialo koordinovane a po odkomunikovaní na zasadnutí Krízového štábu Prešovského samosprávneho kraja, ako aj Krízového štábu okresu Vranov nad Topľou, v tomto prípade boli vedenie školy a jej zamestnanci postavení v noci pred hotovú vec bez ďalších inštrukcií. „V súvislosti s udalosťami na Ukrajine sa len zisťovalo, či máme voľné kapacity a Prešovský samosprávny kraj v najlepšej vôli ponúkol ubytovanie aj v našom internáte s cieľom pomôcť ľuďom v núdzi, ktorí prechádzajú cez hranice,“ vysvetľoval riaditeľ Strednej odbornej školy drevárskej vo Vranove nad Topľou Igor Šesták.


Autobus s prvými utečencami dorazil do Vranova nad Topľou v noci o tretej. 

Napriek tomu, že nebolo jasné kedy prví utečenci dorazia, v SOŠD nič nepodcenili a počas víkendu pripravili izby na ich príchod. „Prví, nečakaní, utečenci k nám dorazili v noci o tretej. Okrem ubytovania sme už mali pripravenú tiež registráciu, aby všetko prebehlo plynulo a mohli si čím skôr oddýchnuť,“ dodal I. Šesták.

Na dvoch autobusoch bolo do Vranova nad Topľou dopravených 58 osôb, z toho 23 s ukrajinskými pasmi. Ďalší 26-ti pochádzajú z Maroka, 5-ti z Veľkej Británie a po jednom z Indie, Juhoafrickej republiky, Írska a Izraela. Podobná situácia je napr. vo Svidníku, kde sú tiež ubytovaní zahraniční študenti študujúci v Charkove a Kyjeve z Nigérie, Konga, Kamerunu, Maroka, či Egypta. „So slzami v očiach sme prijímali manželský pár, ktorý prichádzal roztrasený a unavený z Charkova. 83-ročný pán so 79-ročnou manželkou prišli len s jednou igelitkou, no ich jedinou starosťou nebolo, kde zložia hlavu alebo aby boli hladní, len sa nás pýtali kedy a akým spôsobom za nimi príde ich 56-ročný syn. Ťažko nám bolo vysvetľovať, že z Ukrajiny to asi nebude možné,“ dodal I. Šesták.


Pri registrácii asistoval aj riaditeľ Strednej odbornej školy drevárskej vo Vranove nad Topľou Igor Šesták. 

Počas vlny pandémie koronavírusu bola SOŠD objektom hospodárskej mobilizácie, čo znamená, že vopred bolo jasné, že všetky náklady spojené s ubytovaním repatriantov uhradí štát. Dnes zatiaľ akékoľvek podmienky definované neboli, no I. Šesták ľudsky zdôraznil, že o všetkých utečencov bude postarané. „Náklady neriešime, nie je čas na byrokraciu. Chceme pomôcť ľuďom, ktorí to najviac potrebujú, preto sme im pripravili raňajky, obed, aj večeru. Na internáte máme ešte kapacitu 60 až 100 miest, čo záleží od toho, ako sa ďalších utečencov podarí ubytovať, aby na izbách neboli neznámi ľudia a tiež musíme zohľadňovať pohlavie,“ reagoval I. Šesták.

Po víkendových prípravách potiahli „nočnú“ piati zamestnanci školy, ktorí zároveň od rána učia, a o to viac rešpektu im patrí. „Keď sa pozeráte na ľudí, ktorí k vám prichádzajú so strachom v očiach, na vlastné pohodlie ani nepomyslíte. Akurát čakáme na ďalšie pokyny, lebo nemáme žiadne usmernenie, ako dlho sa u nás zdržia, resp. aký osud ich čaká. Napr. po jednu rodinu už prišlo auto a odviezlo ich, no to bol zatiaľ iba jeden prípad,“ uzavrel náš rozhovor I. Šesták.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!