Princ Philip zanechal stopu aj na vranovskom Gymnáziu C. Daxnera

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Dobrovoľníctvo znamená byť moderným hrdinom. U študentov Gymnázia C. Daxnera vo Vranove nad Topľou je to však súčasť ich DNA. Jednou z dobrovoľníckych výziev, ktorú sa rozhodli prijať, je Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu, v skratke DofE. Najvyššie ocenenie Zlatú medailu za rok 2020 získal Branislav Čakurda.

Keďže slávnostné ocenenie, ako to bolo zvykom v minulosti, sa konať nemohlo, zástupcovia Medzinárodnej ceny vojvodu odovzdávali certifikáty po celom Slovensku napr. do rúk riaditeľov škôl. Na Gymnáziu C. Daxnera vo Vranove nad Topľou ho prebrali riaditeľka školy Zuzana Dragulová a koordinátor projektu Matúš Magura.

DofE spoluzaložil princ Philip

Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu založil v roku 1956 manžel britskej kráľovnej Alžbety II. princ Philip, vojvoda z Edinburghu (preto názov DofE – skratka Duke of Edinburgh), spoločne s nemeckým pedagógom a veľkým propagátorom zážitkovej pedagogiky Kurtom Hanhom a vedúcim prvej úspešnej expedície na vrchol Everestu lordom Huntom.

DofE podporuje mladých ľudí v 140 krajinách po celom svete od roku 1956. Dôležitou súčasťou programu je inšpirovať k samostatnosti, cieľavedomosti, kreativite a nad tým všetkým vyčnieva sociálne cítenie. Aktuálne éra COVID-u 19 všetky hodnoty, ktoré sú črtou empatického mladého človeka, stavia na ešte vyšší piedestál.

Keď v roku 2020 vypukla pandémia spôsobená novým koronavírusom naplno, prijatými výzvami museli zareagovať aj účastníci programu, ale vynašli sa. „V marci síce ich aktivity na krátky čas poklesli, ale mladí ľudia zistili, že svet ide ďalej. Napr. mnohí dovtedy trávili svoj čas so seniormi v zariadeniach pre seniorov. Keď sa kvôli koronavírusu nemohli stretávať osobne, ostali aspoň v telefonickom kontakte, aby im mohli robiť spoločnosť alebo šili pre nich rúška,“ uviedol riaditeľ národnej kancelárie DoFE Marián Zachar.

Hoci zložitá doba mnohé plány skomplikovala alebo rovno zrušila, mladí ľudia sa vynašli, čím len potvrdili, že tam kde je vôľa, je aj cesta. Nakoniec program v roku 2020 dokončil rekordný počet študentov. „Zisťovali sme, čo mladí ľudia po vypuknutí pandémie robia, zozbierali sme ich myšlienky a vytvorili banku nápadov. Mnohí svoje aktivity zmenili, našli si nové, pretože videli význam v tom, čo ich baví. Vždy sa snažili hľadať cestu, ako ostať zodpovednými a zároveň, aby mohli robiť to, čo ich napĺňa,“ dodal M. Zachar.

Hovorí sa, že skúškou dospelosti je maturita. Skúškou je tiež program DofE. Potvrdil to aj študent maturitného ročníka Branislav Čakurda, ktorý sa v rámci športovej časti pripravoval na maratón, v talentovej časti sa venoval literatúre zo slovenského jazyka a dobrovoľnícku aktivitu spojil so svojim dlhoročným pôsobením vo folklórnom súbore Vranovčan, preto sa zdokonaľoval v hre na husle. „Keďže nie všetci študenti program dokončia, inšpirovalo ma vydržať a dosiahnuť cieľ. Tento program má osobnostne posunul v tom, že som sa naučil, že ak niečo začnem, musím to aj dokončiť, čo priznávam, že u mňa v minulosti nebolo vždy zvykom. Videl som koľko ma to síce stálo úsilia, ale videl som aj to, ako sa posúvam a to ma motivovalo,“ vysvetľoval Branislav Čakurda.

Práve vytrvalosť, kreativitu a získavanie zručností pre prax ocenila aj riaditeľka Gymnázia C. Daxnera Zuzana Dragulová. Pre vranovských gymnazistov je však dobrovoľníctvo prirodzenou formou sebarealizácie a komunikácie so spoločnosťou. Pokiaľ to situácia dovoľovala, venovali sa detským pacientom na onkológii a hematológii v Košiciach, v prvej vlne vypomáhali pri triáži v Zariadení pre seniorov, aktívne sa zúčastnili testovania antigénovými testami alebo asistovali mestu Vranov nad Topľou pri roznášaní respirátorov. „Generácie študentov sa menia. Študenti sú úžasní, otvorení, veľmi tvoriví, ale všimli sme si aj to, že tak trošku majú problém prijať dlhodobý záväzok. Možno je to záležitosť vôle, odvahy, sebadôvery, či to dokážu, no práve táto cena sa dá získať až vtedy, keď sa všetko dobre naplánuje, zorganizuje a vytrvá sa v nej až do konca. Študentov to posúva v ľudských, aj vôľových vlastnostiach,“ reagovala riaditeľka Gymnázia C. Daxnera Zuzana Dragulová.

Hoci na začiatku tohto školského roka pandemická situácia dobrovoľníckym zámerom účastníkov DofE nepriala ideálnym spôsobom, predsa len sa študenti vynašli, a výnimkou nie je ani Gymnázium C. Daxnera. Do programu sa zapojili piati prváci a dve druháčky. „Program DofE je o výzvach, a preto nás teší, že ich naši študenti prijali i v tomto školskom roku. Napriek tomu, že na jeho začiatku naozaj nikto nevedel predvídať vývoj epidemiologickej situácie, prvým pozitívnym krokom je, že sa tomu nepoddali a začali vôbec rozmýšľať nad tým, ako by sa mohli realizovať. Tento tvorivý prístup je určite cenná devíza, ktorá je pre mladých ľudí výborným základom a skvelou skúsenosťou, aby v budúcnosti dokázali ďalšie výzvy a skúšky zvládnuť už ľahšie,“ zdôraznil koordinátor projektu Matúš Magura.

Asi najunikátnejšiu úlohu plní Viktória Ambrozyová. Ako vysvetlila, v súčasnosti prebiehajú vo svete vedecké výskumy s cieľom identifikovať riziká, aby vonkajšie vplyvy neohrozili akúkoľvek existenciu na planéte Zem. Do tejto kategórie patrí napr. identifikácia asteroidov a slnečných búrok zo snímok Hubblovho teleskopu. Keďže takýchto projektov je obrovské množstvo, bol pod záštitou občianskej vedeckej aliancie vytvorený občiansky vedecký webový portál – Zooniverse, kde dobrovoľníci pomáhajú výskumníkom z celého sveta analyzovať informácie v 11 oblastiach výskumu. „S takýmto druhom dobrovoľníckej činnosti skúsenosti ešte nemám, preto by som to chcela vyskúšať. Zapojením do týchto projektov získam rôzne poznatky, čo sa týka napr. orientovania sa na nočnej oblohe, z histórie II. svetovej vojny, ale aj skúsenosti ako identifikovať rôzne druhy vtákov a komunikačné schopnosti – s výskumníkmi, vedcami a inými dobrovoľníkmi. Chcem pomôcť najmä tým projektom, ktoré majú dopad na nás – ľudí, ako i zvieratá. Z toho dôvodu som sa rozhodla zapojiť do troch oblastí výskumu – histórie, astronómie a prírody. Mojím cieľom je zapojiť sa za šesť mesiacov do dvoch projektov z každej z týchto troch oblastí a rozanalyzovať 500 strán z každého projektu, čo spolu predstavuje 3000 strán fotografií a dokumentov,“ opísala svoju dobrovoľnícku aktivitu Viktória Ambrozyová.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!