Pravidelná starostlivosť o vozidlo znamená bezpečnosť posádky

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Zimné obdobie dáva zabrať vozidlám po každej stránke. Mrazivé počasie, sneh, posypová soľ…, to všetko zanecháva svoju stopu. Keďže na prvom mieste je bezpečnosť posádky, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky, kontrola všetkých častí vozidla je po skončení zimy nevyhnutnosťou a nikto by ju nemal podceniť. O tom, ako pripraviť auto na hlavnú motoristickú sezónu a na čo všetko sa pri kontrole sústrediť, sme sa porozprávali s vedúcim servisu Š-Autoservis Vranov nad Topľou Ing. Jurajom Miklošom.

Ako pripraviť vozidlo na hlavnú motoristickú sezónu?
– Jar a leto s obdobím dovoleniek predstavujú pre vozidlo a vodiča náročné obdobie. Väčšina vodičov cestuje častejšie, preto je potrebné vozidlo dôkladne pripraviť. Pravidelná starostlivosť o vaše vozidlo prináša mobilitu, ale hlavne bezpečnosť posádky vášho vozidla. Zároveň predlžuje jeho životnosť.
Kedy je správny čas na výmenu zimných pneumatík za letné?
– Zimné pneumatiky by sa nemali používať pri teplotách vyšších než + 7 °C. Sú vyrobené z mäkkých zmesí a za vyšších teplôt dochádza k ich rýchlejšiemu opotrebovaniu. Výhodnejšia je výmena kompletných kolies než “prezúvanie“ pneumatík na tie isté ráfiky. Zníži sa tak riziko poškodenia. Pred nastávajúcou sezónou motoristom veľmi radi skontrolujeme stav kolies, aj ich správne vyváženie a nahustenie. Dôležitá je taktiež hĺbka vzorky. Zákon stanovuje minimálnu hĺbku vzorky u osobných automobilov 1,6 mm, podľa odborníkov by však mala byť vzorka aspoň 3 mm vysoká.
V zimnom období je vo väčšej miere zaťažená brzdná sústava. Na čo by v tomto prípade mali klásť motoristi dôraz?
– Na brzdovú sústavu sú po celú zimu kladené zvýšené nároky. Preto by sme mali po zimnej premávke nechať preveriť brzdový systém automobilu, predovšetkým prípadný únik brzdovej kvapaliny, stav brzdových trubičiek, kotúčov a doštičiek. Brzdová sústava musí pôsobiť na kolesá nápravy rovnakou intenzitou bez vedľajších účinkov. Odporúčame navštíviť autorizovaného servisného partnera a účinnosť bŕzd tak zmerať zariadením schváleným výrobcom.
Čo by ste majiteľom vozidiel poradili v rámci starostlivosti o karosériu?
– I napriek dôkladnej ochrane proti korózií môžu mráz a voda na ochrannom povrchu karosérie spôsobiť trhlinky, do ktorých môže prenikať ničivá soľ. Všeobecne sa odporúča umývať vonkajšiu časť karosérie každé dva alebo tri týždne, aby sa očistil od posypovej soli. Po umytí dobre osušte zámky a skontrolujte brzdy. Po umytí by sa mala niekoľkonásobným zošliapnutím brzdového pedálu ešte „dosucha obrzdiť“ brzda. Pri pravidelnom umývaní vozidla je dôležité dôkladne očistiť disky a kryty kolies. Tým sa obmedzí usadzovanie nečistôt a posypovej soli. Antikorózna ochrana je dôležitá, najmä ak v zimnom období jazdíme na vozovkách ošetrovaných posypovou soľou. Z tohto dôvodu je nutné dôkladne vyčistiť motorový priestor vozidla a konzervovať ho tak, aby sa škodlivé účinky solí eliminovali v maximálnej miere. Ako autorizovaný servis disponujeme všetkými čistiacimi a konzervačnými prostriedkami odporučenými výrobcami a sme vybavení všetkými potrebnými zariadeniami. Zároveň je nutné skontrolovať množstvo motorového oleja a v prípade potreby ho doplniť. Po zimnej premávke je dôležité preveriť aj stav závesov a zámkov dverí. V prípade potreby závesy a zámky ošetriť aplikáciou vhodného odporučeného prípravku.
Na čo je nevyhnutné zamerať sa pri kontrole tlmičov?
– Vplyvom pôsobenia vody a mrazu zvyknú byť vozovky po zimnom období poškodené. Pre bezpečnú jazdu je nutné skontrolovať stav tlmičov, predovšetkým ich tesnosť, zavesenie a útlmovú charakteristiku.
Ktoré časti sú vodičmi najčastejšie podceňované a nevenujú im dostatočnú pozornosť?
– Stierače spolu s ostrekovačmi skiel sú často mylne považované za jednu z najmenej dôležitých súčastí vášho vozidla, no naša bezpečnosť závisí aj na kvalite výhľadu, zvlášť za nepriaznivých poveternostných podmienok. U stieračov sa všeobecne odporúča výmena stieracích líšt každých 6 mesiacov. U ostrekovačov je nutné prekontrolovať ich funkčnosť. Ostrekovacia sústava by mala byť vždy naplnená vhodnou zmesou vody a odporučeného prípravku. Výhodné sú silné koncentráty, kde sa na celú náplň nádobky ostrekovača pridáva iba cca 50 ml prípravku.
Na ktoré ďalšie časti by sa pri prehliadke nemalo zabudnúť?
– Chladiaca sústava prechádza v hlavnej motoristickej sezóne náročnou zaťažujúcou skúškou. Preto je potrebné jej stav dôkladne prekontrolovať. Dôležité je zamerať sa predovšetkým na kontrolu jej tesnosti, zistiť stav chladiacej kvapaliny a prípadne ju doplniť alebo vymeniť. Tiež odporúčam nechať skontrolovať akumulátor, popr. nabiť a očistiť jeho póly, ktoré musia byť bez oxidačných stôp a tiež riadne dotiahnuté. Ďalej by mala byť zaistená hustota elektrolytu a prípadne doplnená destilovaná voda. Pre bezpečnú jazdu sú nevyhnuté dobre nastavené svetlomety. Ich nastavenie odporúčame vykonať na zariadení k tomu určenému u autorizovaného servisného partnera. Skontrolujte zároveň, či máte vo vozidle náhradné žiarovky každého druhu pre vonkajšie osvetlenie a signalizáciu a náhradné poistky. Pre bezpečnosť a pocit pohodlia je podstatná bezchybná funkcia klimatizácie. Po zimnom období sa vyplatí stav klimatizácie skontrolovať a previesť preventívnu dezinfekciu. Starostlivosť si zaslúži aj ventilácia vozidla a filtre.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!