Peter Pčolinský: Ak majú nastať nejaké zmeny, nech o tom rozhodnú ľudia vo voľbách

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej spustila na Slovensku lavínu. V piatok vyšlo do slovenských ulíc a na námestia viac ako 100 000 občanov, ďalší sa k ním pripájali po celom svete. Turbulentná atmosféra sa podpísala aj pod situáciu na našej domácej vrcholovej politickej scéne.
O aktuálnom dianí na Slovensku sme sa porozprávali s poslancom NR SR za hnutie SME RODINA Petrom Pčolinským.
Dodáme, že rozhovor sme nahrávali vo štvrtok, pred piatkovými celoslovenskými pochodmi.

* V utorok ste sa zúčastnili rokovania osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti NBÚ a o deň neskôr ste boli súčasťou delegácie hnutia SME RODINA, ktorá prijala pozvanie prezidenta SR Andreja Kisku. Aké stanovisko ste na tomto stretnutí prezentovali?
– Náš názor je jednoznačný. Kozmetické zmeny vo vláde nie sú, podľa nás, riešením, ktoré by dokázalo prinavrátiť dôveru voči vláde a štátu. Ak majú nastať nejaké zmeny, nech o tom rozhodnú ľudia vo voľbách, preto odmietame ostatné alternatívy, ako nové koalície alebo úradnícke vlády, dohodnuté niekde v kuloároch. Sme presvedčení, že takéto varianty nemajú legitimitu od ľudí.
* V piatok vyšlo do slovenských ulíc a na námestia viac ako 100 000 ľudí. Vy sám ste boli spoluorganizátorom protestných zhromaždení v súvislosti s kauzou Gorila. Ako vnímate snahu zdiskreditovať legitímne právo občanov rôznymi konšpiračnými teóriami?
– V prvom rade treba povedať, že teraz je iná situácia. Kým protesty kvôli Gorile boli na základe informácií v spise, tieto pochody sú reakciou na vraždu, a v tom je zásadný rozdiel.
Aj vtedy vychádzali rôzne konšpiračné teórie o sprisahaní, a to isté sa objavuje aj teraz. Dnes je to o to pikantnejšie, že tieto špekulácie otvoril priamo predseda vlády. Z môjho pohľadu téma „Soros“ bola vytiahnutá len kvôli tomu, aby mediálne prekryl samotnú vraždu, resp. jej vyšetrovanie a zároveň podozrenia z napojenia talianskej mafie priamo na úrad vlády. Musím konštatovať, že sa mu to podarilo, lebo posledné dni sme svedkami toho, že hlavnou témou je naozaj 88-ročný dôchodca z New Yorku.
* Mali by mať organizátori protestov a pochodov strach?
– Keď sme organizovali protesty my, strach som nemal, pretože som si možno dostatočne neuvedomoval, akým smerom sa môže situácia vyvíjať. Dostával som však vyhrážky, najmä na Facebooku od fiktívnych profilov, ale nevystrašilo ma to, skôr pobavilo, lebo som veril, že v tomto štáte už nie je možné, aby niekoho zavraždili pre jeho presvedčenie, názor, prácu… Situácia je teraz úplne odlišná v tom, že novinári každý deň prichádzajú s novými prepojeniami rôznych organizovaných skupín páchajúcich organizovanú trestnú činnosť na vysokých štátnych funkcionárov a politikov. Bohužiaľ, do určitej miery musíme konštatovať, že žijeme v krajine, kde je mafia prepojená na aktuálnu vládnu garnitúru.
* V piatok sa budú po celom Slovensku organizovať pochody. Hrozí nám Majdan?
– Treba si uvedomiť, že sú tu dve skupiny. Jedna skupina ľudí vyťahuje katastrofické scenáre, lebo sú o nich presvedčení, hoci sa to nezakladá na pravde. Druhá s touto témou pracuje účelovo, aby odradila a zmenila verejnú mienku.
Som však presvedčený, že ukrajinský scenár nám nehrozí. To už je úplne pritiahnuté za vlasy. Na druhej strane, netreba podceňovať rôzne záujmy ľudí, aby k nejakým násilnostiam náhodou naozaj neprišlo. Automaticky by sa podarilo vyrobiť argument, že organizátori pochodov chcú nepokoje, výtržnosti a štátny prevrat. Vzhľadom k tomu, že som sa za posledné roky zúčastnil mnohých demonštrácií, môžem povedať, že boli vždy pokojné. Ľudia vyjadrili svoju nespokojnosť maximálne skandovaním. Našli sa aj jednotlivci, ktorí sa snažili strhnúť dav agresívnejším smerom, ale organizátori vždy zdôrazňovali, že je to pokojná akcia a pokiaľ dôjde k výtržnostiam, nech ľudia okamžite výtržníkov označia a privolajú políciu.

* Kvôli súčasnej napätej politickej situácii na Slovensku bolo zrušené plánované výjazdové zasadnutie Vlády SR vo Vranove nad Topľou. Jeho témou malo byť plnenie Akčného plánu. Prináša tento projekt, z Vášho pohľadu, svoje ovocie?
– Hneď na začiatku, keď vláda rokovala vo Vranove nad Topľou a oznámila filozofiu Akčných plánov, som povedal, že ide skôr o marketingovú akciu. Po roku a pol sa to aj potvrdilo, lebo Akčné plány neboli finančne kryté, to znamená, že prostriedky, ktoré sľubovali, reálne neexistovali. Projekty boli zbúchané na kolene, čo potvrdili aj samotní ministri pri rozprave v parlamente, no vláda mala predsa rok a pol, aby to dala dokopy a pohla s ich plnením.
Dúfam však, že vláda sa k Akčným plánom vráti a naplní svoje sľuby, teda že v okrese Vranov nad Topľou vznikne viac ako 2 500 pracovných miest a preinvestuje sa 120 mil. eur. Bol by som veľmi rád, keby sa to naplnilo, lebo nášmu regiónu by to veľmi pomohlo, no po skúsenostiach s touto vládou a plnením jej sľubov by som sa stavil, že táto vláda pre okres Vranov nepohne ani prstom.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!