Ironman R. Bak po životnom úspechu: Ďakujem za energiu manželke a dcére!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Keď si sadáte k rozhovoru s Romanom Bakom, máte dve istoty. Prvá, že vždy ponúkne príbeh a druhá… Nikdy počas rozprávania nezabudne zdôrazniť inšpiráciu, akou sú pre neho manželka Simona a dcéra Romanka. Výnimkou nebolo ani naše interview o triatlonových pretekoch SLOVAKMAN v Piešťanoch, ktoré boli zároveň národným šampionátom pre slovenských a českých Ironmanov. Popri rodinných povinnostiach, stavbe rodinného domu, profesionálnom zamestnaní… dosiahol fantastický čas 9:27:39, ktorý ho vyniesol na 3. miesto v rámci majstrovstiev Slovenska.

Rok 2020 mal pre Romana Baka vyzerať inak. Pred vypuknutím koronakrízy začal prvýkrát v kariére so sofistikovanou prípravou s výhradnou špecializáciou na maratón. Zabehnúť ho chcel v apríli v talianskom Miláne. Okrem toho pokukoval aj po ultra behu v juhoafrickom Kapskom Meste, kde chcel premiérovo pokoriť 100-kilometrovú výzvu. „Maratónsku časť prípravy som absolvoval so 60-ročným Mikulášom Vrábeľom. Pre mňa to bolo niečo neskutočné, pretože spolu sme dávali aj náročnejšie dlhé tréningy a vekový rozdiel medzi nami nehral žiadnu úlohu,“ zložil Roman Bak poklonu bežeckému kolegovi.

Hoci ich príprava išla podľa plánu, COVID-19 všetko zmenil. Keď to dlho vyzeralo, že tohtoročná sezóna bude kvôli pandémii stratená, organizátori medzinárodných majstrovstiev Slovenska a Českej republiky v dlhom triatlone ohlásili termín konania pretekov SLOVAKMAN v Piešťanoch. Roman Bak s Michalom Ivančom sa dvakrát presviedčať nenechali. V súčte 220 tréningových hodín hovorí o ich forme jasnou rečou. Jazdiť na bicykli, aj behať mohli bez obmedzení, ale vyriešiť potrebovali plávanie. Keďže kvôli pandémii boli v tom čase plavárne zatvorené, odplávali si to, čo potrebovali v Domaši. Napriek tomu, že plávali v neoprénoch, predsa len voda ráno v máji chladila… „Raz sme plávali v hustej hmle a na chvíľu sme v polovici Domaše stratili kvôli slabej viditeľnosti orientáciu. Ďalej sme plávali intuitívne a nakoniec všetko dobre dopadlo, no priznám sa, chvíľu to bol zaujímavý pocit – byť stratený v Domaši,“ dodal už s úsmevom R. Bak, ktorý zdôraznil, že Domaša bola ich výhrou, pretože mnohí pretekári si takéto luxusné tréningové podmienky s vodnou nádržou „za rohom“ dovoliť nemohli.

V Piešťanoch stavil R. Bak počas 3,8 kilometrovej výzvy vo vode na pokojné tempo. Ako dodal, prvýkrát plával s dýchaním na obidve strany. Pozitívne bolo, že organizátori dovolili plavcom pretekať v neoprénoch. Spolu s M. Ivančom sa síce v triatlonovej konkurencii považujú za „neplavcov“, ale i napriek tomu vychádzal R. Bak z vody na 91. z 250. miest. „Plávať v neopréne znamená pre nás veľkú výhodu, pretože nám pomáha ušetriť 10 až 15 percent energie, a to je pri výkone, aký podávame počas viac ako deviatich hodín, dosť,“ pripomenul R. Bak.


V závere cyklistickej časti držali športovú bojovú zástavu Romana Baka vysoko aj jeho manželka Simona a dcéra Romanka.

180 kilometrov na bicykli bolo rozložených do šiestich okruhov. R. Bak sa v prvom kole zahrieval do tempa. Hoci okolo neho prefrčali viacerí súperi, zachoval si chladnú hlavu a počkal si na správny moment, kedy sa vo finále lámal chlieb (ale cesta k finále trvala ešte viac ako sedem hodín). V čase, kedy mal odšliapanú stovku kilometrov, prišla na neho kríza. Cítil, že zoslabol a strácal rýchlosť. „Na občerstvovačkách ma čakali manželka s našou dcérou Romi a to mi dodalo toľko síl, že v posledných troch kolách som zašiel najlepšie časy,“ zdôraznil R. Bak. Romanova bilancia na bicykli? Dokopy som zjedol sedem gélov, k tomu banány, tyčinky, vypil dvanásť litrov vody, a čo je hlavné, v poradí sa posunul o šesťdesiatpäť priečok vyššie!

Pri vybiehaní na maratón patril v depe medzi najrýchlejších. Bežalo sa okolo Sĺňavy a keďže polovica trate viedla parkom, kilometer za kilometrom ubiehal v príjemnej atmosfére. Samozrejme, príjemne pre borcov z kategórie Romana s Mišom Ivančom, ktorí si maratónsku dištanciu užívali bez dramatických kríz. „V horúčave, aká v Piešťanoch vládla, bolo povolené, aby bežcom mohli podávať vodu aj ľudia mimo oficiálneho tímu organizátorov a mojím šťastím bolo, že som sa mohol spoľahnúť na podporu od mojej manželky Simony. Už len jej prítomnosť pri trati pre mňa znamenala veľa! Dokonca prvýkrát som zabehol maratón bez gélu. Dookola som len siahal po soľných tabletách, cole, energeťáku, banánoch a melónoch,“ usmieval sa R. Bak.

V rámci Ironmanov si však treba dať pozor aj na nuansy v pravidlách. Napr. počas cyklistiky nemôžu súťažiaci vytvárať „vláčik“, ako to poznáme z klasických cyklistických pretekov. Taktiež nemôžu odhodiť fľašu od nápojov, kedy a kde sa im zachce, ale musia to urobiť v striktne vymedzenej zóne. Práve za tento prehrešok dostal R. Bak minútovú penalizáciu. „Asi mi to aj padlo vhod, lebo okolo 20 kilometra, kedy som sa pozrel na tabuľu, kde sú všetci „hriešnici“, na mňa prichádzala malá kríza. Keď som tam uvidel „svietiť“ moje štartovné číslo, trošku som sa aj preľakol. Hneď som pribehol k rozhodcovi, ktorý mi to vysvetlil, odstál som si minútu, oddýchol si a zvyšok maratónu dobehol už bez ťažkostí,“ referoval R. Bak.


Roman Bak skončil v celkovom poradí majstrovstiev Slovenska tretí a vo vekovej kategórii 30 – 34 rokov druhý. 

V druhej polovici maratónu sa musel R. Bak na chvíľu zaobísť bez supportu od jeho manželky. Dôvod bol rozkošný. Dcéra Romanka po viac ako siedmich hodinách pri trati bola unavená a potrebovala si na chvíľu oddýchnuť/pospať si. Vo finále však už stáli obidve opäť pri trati a svojím fandením mu dodávali energiu, vďaka ktorej vytiahol čas na 9:27:39, celkovo 15. miesto a 3. priečku v rámci majstrovstiev Slovenska! „Aj touto cestou sa chcem poďakovať Marike, manželke Miša Ivanča, ktorá mi tiež pri občerstvovačkách veľmi pomohla. Keď si išla Romi pospať, práve Marika mi počas posledných desiatich kilometrov, kedy už išlo do tuhého, pomáhala a zvládla to naozaj na jednotku,“ poďakoval sa R. Bak.

V športovej vizitke Romana Baka nájdeme zabehnutých 44 kilometrov s otočkou na bájnom Olympe, štafete od Tatier k Dunaju pomohol k celkovému prvenstvu, v USA sa dvakrát zúčastnil svetového finále World Championchip Spartan Race, do tejto impozantnej bilancie patrí aj 82-kilometrový ultra maratón Trans Grand Canaria a minulý rok absolvoval Trifecta Weekend Spartan Race v legendárnej Sparte. „Výsledok v rámci pretekov SLOVAKMAN je asi môj najväčší športový úspech. V prvom rade som si chcel zapretekať a vyhnúť sa na trati krízam. Nakoniec sa ukázalo, že sme s Mišom Ivančom zvolili správny model prípravy. Rovnako bolo dôležité, že sme boli správne nastavení mentálne. Aj to nám pomohlo k tomu, že sme napr. počas maratónu ani raz neprešli do chôdze, čo nie je po šiestich hodinách vo vode a na bicykli úplne jednoduché. Či už to bolo plávanie, cyklistika alebo beh, užil som si to a moje konečné umiestnenie bolo už len povestnou čerešničkou na torte,“ dodal R. Bak.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!