STD DOMAŠA TOUR: Nová trať cez tri okresy znásobí vášeň z pretekania

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Cyklistické preteky STD Domaša Tour budú kopírovať obvod Zelenej perly východu. Nová trať povedie cez okresy Vranov nad Topľou, Svidník a Stropkov. Koncept s prevýšením 764 metrov je od štartu nastavený na vášeň z pretekania.

Pre cyklistické preteky STD Domaša Tour platí, že sa stala značkou hneď premiérovým ročníkom. Peter Sagan valcoval v zelenom drese Tour de France, na majstrovstvách sveta znela na počesť šampióna spod Tatier slovenská hymna a cyklistika u nás zažívala absolútny boom.

Preteky so štartom a cieľom v rekreačnej oblasti Domaša Dobrá si získali rešpekt v prvom rade vďaka precíznej organizácii. Cyklisti sa mohli na trati sústrediť len a len na jazdenie. Slovenský pelotón sa rýchlo rozrástol o medzinárodnú konkurenciu z Poľska, Maďarska či Česka. Ďalším potvrdením prestíže bola účasť výkonnostných pretekárov, ktorí Tour zaradili ako súčasť prípravy na Okolo Slovenska.

VÝZVA: Nová trať

Pre všetkých, ktorí sa tento rok postavia na štart, pripravili organizátori zásadnú zmenu v podobe novej trate s dĺžkou 68 km a prevýšením 764 metrov, čo oproti minulému roku znamená takmer dvojnásobok.

„Túto trať som mal vyhliadnutú už dlhšie, ale problémom bola kvalita cesty na jednom z úsekov. Keďže tam bol uložený nový asfalt, rozhodli sme sa, že ideme do toho. V priebehu posledných ročníkov sme trať nemenili, preto som rád, že sa nám to teraz podarilo,“ uviedol riaditeľ STD Domaša Tour Marián Janič.

Tri okresy okolo Domaše

Na začiatku sme spomínali tri okresy – Vranov nad Topľou, Svidník a Stropkov. V preklade to znamená štart v rekreačnej oblasti Domaša Dobrá v smere na Detrík a Hanušovce nad Topľou, kde sa pelotón stočí do Giraltoviec. Odtiaľ sa cyklisti cez Fijaš a Turany nad Ondavou vrátia do vranovského okresu s cieľom na Dobrej.

„Trať by mohla viac vyhovovať klasikárom, ale… Pretekať sa začne hneď od začiatku v kopci na Detrík. Pri 10%-tnom stúpaní budú mať navrch vrchári, ktorých budú vzápätí stíhať klasikári. Takto sa budú naháňať celé preteky! Až som sám zvedavý, ako to dopadne,“ dodal M. Janič.

Splnené predsavzatie

STD Domaša Tour nie je reklamou len na cyklistiku. Situovanie zázemia na Domašu zároveň propaguje rekreačnú oblasť Dobrá a vodnú nádrž ako takú. Neoddeliteľnou súčasťou podujatia je STD Domaša Detská Tour. Cyklistické rodiny, ale aj fanúšikovia si môžu atmosféru znásobiť napr. plavbou na výletnej lodi Bohemia, ktorá kotví v prístave pár desiatok metrov za štartom.

„Keď sme uvažovali nad zmenou trate, motivovalo nás aj to, aby sme naplnili jedno z predsavzatí, ktoré sme si dali ešte pri prvom ročníku. Preteky majú názov STD Domaša Tour a hľadali sme cestu, ako sa vrátiť k tomu, aby sme obišli celú Domašu. Bonusom je, že nová trať nie je monotónna. Som si istý, že rovnako to ocenia aj cyklisti,“ doplnil manažér STD Domaša Tour Rastislav Košalko.

Registrovať sa môžete na STD Domaša Tour 2023 cez registračný formulár a STD Domaša Detská Tour 2023 prostredníctvom registračného formuláru.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!