T1 Ring Kros: Charitatívne posolstvo môžu naplniť bežci, aj folkloristi

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

T1 Ring Kros bude v roku 2023 o novinkách. Na bežeckých výzvach na trati, vrátane honorovanej horskej prémie, sa však nič nemení. Ambasádorom podujatia bude opäť známa atletická osobnosť, ktorej meno zverejnia organizátori čoskoro…

Vďaka výbornej organizácii so zázemím v motokárovom areáli a atraktívne vyladenej trati sa T1 Ring Kros etabloval medzi bežeckými podujatiami okamžite – prvým ročníkom. Výnimkou nebol vo Vechci ani druhý ročník s ambasádorom – slovenskou šprintérskou jednotkou Jánom Volkom.

Napriek vysoko nastavenej latke sa organizátor a riaditeľ pretekov Michal Jenčo rozhodol posunúť ju ešte vyššie. Beh a šport vníma ako inšpiráciu, ktorá spája. Tento rok toto posolstvo znásobí charitatívnym rozmerom pomoci pre Paľka Štovku z Kučína. Za všetky jeho diagnózy hovorí fakt, že ako jedinému a zároveň prvému na Slovensku mu bola diagnostikovaná metabolická porucha glykozylácie typu Id- CDG ALG3. „Paľko sa vráti z rehabilitačného pobytu v Piešťanoch deň pred pretekmi. Sme radi, že hneď na to zavíta aj medzi nás. Sám sa veľmi rád zúčastňujem charitatívnych behov, preto sme si v organizačnom tíme povedali, že chceme tiež pomáhať a pomôcť. Paľkov príbeh je, ako sa hovorí, behom na dlhé trate, a to nás spája,“ vysvetlil organizátor T1 Ring Krosu Michal Jenčo.


Organizátor T1 Ring Krosu a riaditeľ pretekov Michal Jenčo. FOTO: Imrich Makó.

Podporiť dvojročného chlapčeka bude môcť bežecká rodina pridaním ľubovoľnej sumy (aj pri on line registrácii) k 10-eurovému štartovnému. Priamo na akcii budú pripravené pokladničky a venovaný mu bude tiež výťažok z predaja tričiek. „Pred pár dňami som si bol zabehať. Chcel som si vyčistiť hlavu a prejsť si sám pre seba veci k T1 Ring Krosu. Priznám sa, nohy mi nešli tak, ako by som si prial. Vtedy som si prehral odhodlanie a trpezlivosť, s akými Paľko spolu s jeho rodičmi bojujú. S každou myšlienkou, s každým metrom som cítil, ako aj mňa ich vnútorná sila nabíja energiou,“ reagoval M. Jenčo a vzápätí dodal: „Paľkovi rodičia pôsobia vo folklórnom súbore Orgonina. Ich snom je, aby Paľko raz tancoval a spieval ako jeho otec. Sám som folklorista, naše dcéry vystupujú s Lipovčekom. O to viac si prajem, aby sme aj my prispeli k tomu, aby sme im pomohli tento ich spoločný sen splniť.“

Inšpiráciu sme s Michalom Jenčom skloňovali aj pri druhej novinke. Viac ako osemkilometrová trať so stúpaním na honorovanú horskú prémiu zachováva všetky krosové výzvy. Cieľom však nie je vytvorenie podmienok iba pre výkonnostných pretekárov. Pozvanie platí i pre hobby bežcov, aby sa zoznámili so súťažnou emóciou a naštartovali sa k vlastnému novému bežeckému príbehu. „Trať pre hobby bežcov bude mať do 4 kilometrov, bez stúpania. Aj v tomto prípade sme mysleli na charitatívne posolstvo. Štartovné bude nižšie, ale opäť si ho prihlásení bežci budú môcť navýšiť o ľubovoľnú sumu, ktorou Paľka podporia,“ doplnil M. Jenčo.


Minuloročná beseda s Jánom Volkom, jeho trénerkou Naďou Bendovou, Adriánom Baranom a trénerom Jaroslavom Kolcunom sa niesla v uvoľnenej a príjemnej atmosfére. FOTO: Imrich Makó.

Pred hlavnými pretekmi v kategórii žien, mužov a nordic walkermi sa na štart postavia deti. V ich prípade bude dĺžka tratí odstupňovaná podľa vekových kategórií. Samozrejme platí, že bežať sa bude v teréne. „Deti sa chcú hýbať, chcú behať, sú súťaživé, prežívajú to s ich neopakovateľnou radosťou. V našom prípade im to ešte zatraktívnime tým, že pripravené pre nich budú krosové trate. Boli by sme radi, ak by T1 Ring Kros bol bežeckou akciou, na ktorú sa budú tešiť celé rodiny. Verím, že detské preteky sú jedným z krokov, ktorý nám toto naše predsavzatie podarí naplniť,“ uviedol M. Jenčo.

Registrovať sa môžete na www.zasrun.skT1 Ring Kros 2023 podporili Nadácia Allianz a zdravotná poisťovňa Dôvera.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!