Vranov nad Topľou bude prepojený viac ako štvorkilometrovou cyklotrasou

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Mesto Vranov nad Topľou bude prepojené viac ako štvorkilometrovou cyklotrasou od autobusovej stanice po Domašskú ul. Investícia bude financovaná z Plánu a obnovy SR. Samospráva si od tohto projektu sľubuje podporu zníženia ekologickej záťaže, zvýšenie bezpečnosti dopravy a podporu rozvoja turizmu a miestnej ekonomiky.

Vízia. Prepojiť Vranov nad Topľou a Domašu cyklotrasou. Za týmto účelom sa mesto Vranov nad Topľou, obce smerom na Domašu a Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín spojili ešte v roku 2021. Cieľom bolo rozšíriť cyklistickú infraštruktúru v regióne. „S myšlienkou výstavby cyklotrasy sme sa zaoberali už dlhšie. Význam nám dávalo jej smerovanie na Domašu, ktorá je zaujímavá kvôli cestovnému ruchu a aktívnemu tráveniu voľného času. Keď cestujeme autom z Vranova na Domašu, môžeme, najmä v lete, vidieť ako cyklisti jazdia po nebezpečnej hlavnej ceste. Práve toto chceme odbúrať, aby sa mohli presúvať po bezpečnej cyklotrase,“ vysvetľoval prednosta Mestského úradu vo Vranove nad Topľou Imrich Kónya.

Prvotné kroky, vrátane vypracovania projektovej dokumentácie, zastrešila Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín (OOCR) v úzkej spolupráci so zapojenými samosprávami.  Financovanie projektovej dokumentácie bolo zabezpečené z regionálneho príspevku a krajskej dotácie, čím sa pokryli náklady na prípravu potrebných podkladov.

Po vypracovaní a odovzdaní dokumentácie mesto pokračovalo v projekte samostatne. Nasledovalo majetkovo-právne vysporiadanie pozemkov nevyhnutných na realizáciu cyklotrasy, získanie stavebného povolenia a príprava žiadosti o nenávratný finančný príspevok.

V závere roka bola mestu Vranov nad Topľou schválená finančná podpora na výstavbu cyklotrasy v rámci 2. výzvy Plánu obnovy a odolnosti SR na podporu cyklistickej infraštruktúry. „Projekt, ktorý bol podaný v roku 2024, bude financovaný z uvedenej výzvy, ktorá je súčasťou stratégie ekologickej a udržateľnej dopravy. Výstavba cyklotrasy zlepší podmienky pre cyklistov a zvýši bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky,“ uviedla hovorkyňa mesta Vranov nad Topľou Eva Fedorňáková.

Projekt sa zameriava na vybudovanie cyklistickej infraštruktúry, ktorá prispeje k zníženiu počtu áut na cestách a podporí ekologickejšiu dopravu. Cyklotrasa bude slúžiť nielen na rekreačné účely, ale aj ako alternatívna forma dopravy pri dochádzaní do práce, škôl a na železničnú dopravu. „Centrá miest, Vranov nevynímajúc, sú preplnené autami. I takouto formou chceme motivovať verejnosť k tomu, aby ich ľudia vymenili za bicykel a vyžívali aj takúto možnosť dopravy,“ dodal I. Kónya.

Plánovaná cyklotrasa bude súčasťou širšej siete cyklotrás v Prešovskom kraji a umožní spojenie mesta s rekreačnou oblasťou Domaša. Trasa povedie od autobusovej stanice cez Námestie Slobody až po hranicu s obcou Majerovce, pričom bude rozdelená na dva hlavné úseky autobusová stanica – Námestie Slobody a Ul. Alexandra Dubčeka – Ul. Domašská. „Cyklotrasa bude kombináciou už existujúcich cyklochodníkov, zásahov do súčasných miestnych komunikácií alebo do zelených pásov. Nebudeme ju stavať na zelenej lúke, čo by bolo jednoduchšie, ale musíme zohľadňovať a prispôsobovať sa mestskej infraštruktúre. Zároveň platí, že sme ju trasovali tak, aby sme využívali v maximálnej miere pozemky vo vlastníctve mesta a nemuseli ich odkupovať, čomu sa však v niektorých úsekoch vyhnúť nedalo,“ reagoval I. Kónya.

Celková dĺžka cyklotrasy bude 2,93 km obojsmerných trás a 1,10 km jednosmerných trás. Náklady na projekt sú odhadované na 3 257 269,43 EUR s DPH, pričom presná suma bude známa po ukončení verejného obstarávania. „Po podpise zmluvy s ministerstvom vyhlásime verejnú súťaž na zhotoviteľa. Ak by sa nám podarilo začať s prácami ešte tento rok, predpokladáme, že do konca roka 2026 by mohli byť ukončené,“ načrtol termíny I. Kónya.

V prípade Vranova nad Topľou nie je témou len prepojenie s Domašou. Výzvou ostáva napojenie sa na cyklochodník z Nižného Kručova a najmä prepojenie s mestskými časťami Čemerné a Lomnica. Téma cyklotrás sa stala aj súčasťou februárového rokovania mestského zastupiteľstva, kde poslanec Igor Pribula hovoril o výzve pre mestá nad 20 000 obyvateľov na financovanie cyklotrás do 5 km s termínom podania do 15. apríla. „Cykloturistika a samotná doprava na bicykloch sa neustále rozvíja. Na druhú stranu centrá miest sú stále viac zaťažované autodopravou, preto táto naša snaha určite nie je posledná. Riešiť chceme cyklotrasy smerom na Nižný Kručov, resp. smerom na Čemerné a Lomnicu. Našou predstavou teda je postupne presieťovať cyklotrasami celé mesto,“ dodal I. Kónya.