T1 Ring Kros: Jozef Urban oslávil návrat na bežecké trate víťazstvom

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

FOTO: Erik Baran

Víťazmi premiérového ročníka bežeckého podujatia T1 Ring Kros sa v kategórii žien stala Zuzana Stanovčáková a medzi mužmi dominoval Jozef Urban. Organizátor pretekov Michal Jenčo dobehol tretí.

Na trať T1 Ring Krosu vo Vechci vybehlo 125 bežcov. Hneď po štarte sa do vedenia dostala dvojica Jozef Urban – Rastislav Skubeň.

Špeciálnymi boli preteky predovšetkým pre Jozefa Urbana. Štvornásobný účastník Majstrovstiev Európy v krose totiž pre zranenie päť mesiacov nebehal, pričom s tréningom začal len pred štyrmi týždňami. „V prvom rade som rád, že som v tomto roku ešte stihol odbehnúť nejaké preteky, navyše krosové, ktoré mám veľmi rád. Už mi chýbal adrenalín z pretekania a chcel som si otestovať, ako som na tom po dlhej pauze,“ uviedol Jozef Urban.

Preteky sa však postupne vyvíjali v jeho prospech natoľko, že od šiesteho kilometra začal s každým metrom veriť vo víťazstvo viac a viac. Do cieľa dobehol v čase 33:12.3 a pred druhým v poradí Adriánom Devečkom mal náskok takmer dvanástich sekúnd. „Keďže pocitovo som sa cítil v poriadku, tešil som sa z toho, že opäť pretekám. Na začiatku, kde hneď nasledovalo stúpanie, som sa nechal strhnúť tempom, ktoré som trošku prepálil, hoci som zvyknutý bežať i rýchlejšie. Už pred pretekmi som vedel, že mi chýbajú nabehané kilometre a ku koncu som to chvíľami pocítil. Keď mi však bude držať zdravie, tak o rok si prídem do Vechca zabehať v lepšej forme,“ prisľúbil s úsmevom J. Urban.

Kým J. Urban pozíciu lídra počas celých pretekov neopustil, za ním sa poradie menilo. R. Skubeň, ktorý s ním inicioval úvodný únik, začal postupne strácať, čo využil A. Devečka a v závere aj M. Jenčo. „Vzhľadom k tomu, že trať poznám, vedel som, čo nás čaká, preto som trošku vyčkával. Upozornil som na to aj Adriána Devečku, s ktorým sme na začiatku bežali spolu, ale na treťom kilometri mi ušiel. Do siedmeho kilometra som bežal na štvrtom mieste, no pred posledným stúpaním som sa dotiahol na Rasťa Skubeňa. Pri trati ma burcoval tréner Igor Pribula, plus zopár kamarátov a to ma tiež vyhecovalo. V poslednom zbehu sme išli naplno s tým, že som využil moju rýchlosť a na záverečných 400 metroch som rozhodol,“ reagoval M. Jenčo.

Myšlienka zorganizovať bežecké krosové preteky prepadla M. Jenča spontánne počas tréningu pri výhľade na Slanské vrchy. Na prípravu mal mesiac a ako priznal z pozície bežca netušil, koľko technických, či administratívnych detailov bude musieť postupne vyriešiť. Prijal to však ako výzvu, s ktorou sa popasoval na výbornú. „Napriek tomu, že prípravy boli náročné, ani raz som si nepovedal, či mi to bolo treba. Trať som poznal, ako tréningová bola dobrá, ale pred pretekmi potrebovala prejsť viacerými menšími, či väčšími úpravami. Nie je to len o tom, že príde firma s časomierou, rozdajú sa ceny, občerstvenie a to je všetko. Ako bežcovi mi nikdy nenapadlo, koľko treba získať napr. povolení, ale nič neľutujem a všetka námaha stála za to,“ usmieval sa M. Jenčo.

Úroveň organizácie ocenil aj víťaz J. Urban, ktorý vyzdvihol viacero detailov v rámci komfortného zázemia a servisu. Z pohľadu bežca kvitoval predovšetkým detailné značenie trate. „Keď bežíte prvý, oceníte, ak sa nemusíte sústreďovať na trasu, ale môžete sa naplno venovať vlastnému výkonu. Skoro všade po trati boli organizátori, ktorí nás usmerňovali a môžem povedať, že to bolo zabezpečené naozaj perfektne,“ zdôraznil J. Urban.

Zároveň priznal, že trať bola náročná, ale v prípade krosových behov sa takáto členitosť očakáva. „Nebýva zvykom nastaviť hneď na prvom ročníku latku tak vysoko. Aj vďaka skúsenostiam z majstrovstiev Európy môžem povedať, že trať mala všetko, čo má mať. Myslím si, že prostredie a úroveň organizácie oprávňuje Miša Jenča v budúcnosti požiadať o organizovanie majstrovstiev Slovenska. Trať bude musieť byť síce o čosi dlhšia, ale tu je priestor natiahnuť ju,“ dodal J. Urban.

Vizitka Jozefa Urbana

4-násobný účastník ME v krose 2013, 2014, 2017, 2018

2-násobný účastník ME v behu do vrchu 2009, 2016

Účastník Európskych hier v BAKU 2015

 

15-násobný majster SR:

2-násobný majster na 3000 m v hale 2014, 2019

1-násobný majster na 5000 m na dráhe 2015

3-násobný majster na 10 000 m na dráhe 2013, 2014, 2015

4-násobný majster v polmaratóne 2014, 2015, 2016, 2017

3-násobný majster v maratóne 2012, 2013, 2017

2-násobný majster v behu do vrchu 2009, 2016

 

5-násobný vicemajster v rámci Majstrovstiev Slovenska v krose

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!