Sečovská Polianka: Bežecký Live Aid pomôže v školách deťom bez jedla!

  • Obce
  • Dátum: 02.05.2023
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Bežecký Live Aid v Sečovskej Polianke. Vďaka charitatívnemu hnutiu Mary’s Meals bude mať počas celého školského roka zabezpečený obed 108 detí!

O Mary’s Meals…

Medzinárodné charitatívne hnutie Mary’s Meals pomohlo v najchudobnejších regiónoch sveta s pravidelnými obedmi pre viac ako 2,4 mil. detí žijúcich v extrémnej chudobe.

V Mary’s Meals si ako cestu boja proti hladu zvolili zavádzanie školského stravovania tam, kde chudoba a hlad bránia deťom v prístupe k vzdelaniu. V 18 krajinách im jedlo varí z lokálne vypestovaných surovín a podáva vyše 80-tisíc miestnych dobrovoľníkov z tamojších komunít.

V školách, kde deti dostávajú pravidelne obedy, stúpa počet zapísaných žiakov, zlepšuje sa ich dochádzka, deti sa dokážu lepšie sústrediť, sú zdravšie a dosahujú lepšie výsledky. A práve vzdelanie je jedna z príležitostí, ako regióny, kde adresne smeruje táto pomoc, dostať z generačnej chudoby.

Posolstvo v regiónoch

Jednou z foriem, ako v Mary’s Meals pomáhajú, je charitatívny beh. S celoslovenským rozmerom sa koná v Tatranskej Lomnici. Jeho posolstvo však smeruje aj do regiónov. To, že sa v sobotu pomáhalo behom a nordic walkingom v Sečovskej Polianke, nie je náhoda.

Dobrovoľníčkou v tomto charitatívnom hnutí je aj Terézia Popaďáková. Empatické cítenie je pre ňu a jej rovesníkov v Sečovskej Polianke dominantnou charakteristikou ich DNA. Každoročne organizujú v obci napr. dobročinnú zbierku pre sociálne slabšie rodiny Pre krajšie Vianoce. Teraz sa rozhodli pomôcť deťom z rozvojových krajín…

„V Mary’s Meals ma oslovili príbehy konkrétnych detí. Keď som videla, akú diaľku musia prejsť do školy a s akou radosťou to absolvujú, lebo v tom vidia zmysel. Koľkokrát sa nám nechcelo ísť do školy, ale deti, ktorým pomáhame, to vidia inak. Vidia to ako príležitosť byť napr. lekárom alebo učiteľom a takto potom pomáhať ďalej,“ uviedla Terézia Popaďáková.

Po vzore Londýna

Päťkilometrovú trasu si po Sečovskej Polianke odbehol tiež starosta Michal Urban. Trinásť rokov pôsobil v Londýne a práve tam mal možnosť zoznámiť sa s aktivitami Mary’s Meals, preto túto iniciatívu partie dobrovoľníkov len a len uvítal.

„V Londýne sú podujatia organizované Mary’s Meals veľmi populárne. Keď sa za mnou na obecnom úrade zastavili mladí ľudia z našej obce s tým, že by chceli zorganizovať charitatívny beh, potešilo ma to. Žijeme v krajine, v spoločnosti, kde problémy, s akými zápasia v rozvojových krajinách, nepoznáme, preto si vážim, ak sa ľudia, ak sa mladí ľudia rozhodnú takto pomáhať,“ zdôraznil starosta Sečovskej Polianky Michal Urban.

Reklama na dobročinnosť

Ambasádorom charitatívneho podujatia bol bežec a organizátor bežeckých podujatí Michal Jenčo. Hoci do cieľa na miestnom futbalovom štadióne dobehol ako prvý, v Sečovskej Polianke o čas, ani umiestnenie nešlo. Poslaním bolo pomáhať a to sa podarilo. Minimálne štartovné bolo uvedené vo výške 10 eur, odporúčané 22 eur, čo je suma, ktorá znamená jedno jedlo denne pre dieťa na celý školský rok. Vďaka vyzbieranej čiastke 2 390 eur sa v škole naje 108 detí.

„Keď organizujem T1 Ring kros alebo Vranovskú desiatku, snažím sa, aby zaznela inšpirácia aj pre príležitostných hobby bežcov zažiť atmosféru pretekov, ktoré vnímam vždy ako reklamu na beh, pohyb, aktívny životný štýl. Mladým ľuďom v Sečovskej Polianke sa toto posolstvo podarilo ešte povýšiť. O charitatívny rozmer pomoci tým najzraniteľnejším – deťom. Chodiť do školy, mať teplý obed, dopriať si aj niečo navyše… je pre nás samozrejmosťou. Preto vnímam, že by malo byť našou zodpovednosťou, našim poslaním pomáhať. Ak dokážeme pomáhať tým, čo robíme radi, človeka to potom o túto pridanú hodnotu baví ešte viac,“ vysvetľoval Michal Jenčo.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!