Motto vianočnej zbierky v S. Polianke: Kto daruje, dostáva omnoho viac

  • Obce
  • Dátum: 28.12.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Partia mladých ľudí, ktorá pôsobí pri farskom spoločenstve Rímskokatolíckeho kostola Najsvätejšej Trojice v Sečovskej Polianke, pomohla tridsaťjeden sociálne slabším rodinám i tento rok. Do iniciatívy „Spolu pre krajšie Vianoce – lebo ten kto daruje, dostáva omnoho viac“ sa zapojili aj rodáci, ktorí žijú mimo obce.

Pred koronovou érou organizovali mladí ľudia v Sečovskej Polianke Farský ples. Pri jeho príprave sa len utvrdili v tom, že dokážu potiahnuť za jeden koniec povrazu, preto si môžu dať akýkoľvek cieľ a spolu ho dosiahnu.

Impulzom pandémia

Keď na scénu vstúpila pandémia spôsobená ochorením COVID-19, okamžite si uvedomili, že vstupujeme do náročnej doby, v ktorej budú mnohí potrebovať pomôcť. A neváhali! Pred minuloročnými Vianocami prišli s iniciatívou „Spolu pre krajšie Vianoce – lebo ten kto daruje, dostáva omnoho viac“. „K tejto myšlienke sme prišli spolu. Počas pandémie sa ľudia ocitli v núdzi z rôznych dôvodov a to bol pre nás impulz, aby sme pred rokom zorganizovali zbierku prvýkrát,“ vysvetľovala Terézia Popaďáková.

Pre našich ľudí…

Ako uviedla Kristína Jakubová, keďže minulý rok sa im od obdarovaných dostalo dojímavej spätnej väzby, rozhodli sa pomáhať opäť. „Žijeme v dobe v akej žijeme, kedy volanie o pomoc a chudoba tu stále ostávajú. Ľudia vidia, že treba pomôcť a možno stačí, aby sa ich takto zomklo zopár. Prispievame na rôzne zbierky po celom Slovensku a svete, čo je, samozrejme, super, ale táto iniciatíva má pre nás iný rozmer. Táto pomoc je totiž od nás pre nás. Pre našich ľudí v obci, ktorých stretávame na ulici,“ uviedla Kristína Jakubová.

Potraviny a drogéria

V každých z troch miestnych potravín umiestnili nákupné košíky, do ktorých mohli ľudia odovzdať potraviny alebo drogériu. Na zozname dominovali predovšetkým rôzne druhy cestovín, strúhanka, múka, sladkosti pre najmenších, či šampóny a mydlá. „Balíčky sme potom balili podľa toho, koľko členov rodina má, koľko je v nej detí alebo sme ich podľa veku prispôsobovali napr. pre seniorov,“ vysvetľoval Marek Madár.

Podpora od rodákov

V Sečovskej Polianke ukázali veľkorysosť nielen jej obyvatelia, ale aj rodáci, ktorí sa do zbierky zapojili finančne. „Z peňazí, ktoré sa vyzbierali, sme dokúpili veci, ktorých bolo nedostatok. Sme naozaj vďační za každú pomoc, lebo od tých, ktorých sme obdarovali, máme ohlasy, že ich to v tomto predvianočnom období povzbudilo,“ dodala Veronika Michalenková.

Srdcia na správnom mieste

Do zbierky sa aktívne zapojili aj na miestnom obecnom úrade. S výberom rodín pomáhali terénni sociálni pracovníci. Obec k potravinám pribalila mikulášske balíčky a na OcÚ umiestnili pokladničku, do ktorej mohla verejnosť prispieť finančne, vďaka sa dokúpili ďalšie potrebné veci. „Ako Poliančan som vedel, že naši ľudia majú srdcia na správnych miestach. Verím, že aj toto vianočné obdobie nás vedie k tomu, aby sme boli štedrí a všímavejší voči ostatným. Teší ma teda, že sa naši mladí ľudia rozhodli pre túto iniciatívu, ktorá má mimoriadne pozitívny ohlas,“ reagoval starosta Sečovskej Polianky Michal Urban.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!