Najkrajší svetlonos Sečovskej Polianky vyrezali v Pittsburghu

  • Obce
  • Dátum: 22.11.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Súťaž o najväčšiu tekvicu a najkrajší svetlonos v Sečovskej Polianke pozná svojich ocenených. Víťazom medzi pestovateľmi sa stal Filip Tatár s 15-kilogramovou tekvicou, ktorá mala obvod 116 cm a najviac lajkov získal svetlonos Jozefa Telepuna.

Výhodou sociálnych sietí je, že hranice, ani vzdialenosť pre nich nie sú absolútne žiadnou prekážkou. Vďaka tomu môžete mať prehľad o dianí vo svojej rodnej obci kdekoľvek na svete. Presne ako rodák zo Sečovskej Polianky Jozef Telepun, ktorý žije s rodinou v americkom Pittsburghu.

Keď na facebookovej stránke starostu Michala Urbana zaregistroval súťaž o najväčšiu tekvicu, do komentára vložil fotografiu svetlonosa. Ako vysvetlil, tekvice doma nepestujú, tak len v rámci témy zverejnil vlastný vyrezávaný „pampkin“. „Myslel som si, že sa súťaží iba o najväčšiu vypestovanú tekvicu. Keďže som netušil, že súťaž je aj o najkrajšiu vyrezávanú tekvicu, nevenoval som tomu pozornosť. Keby mi nenapísala neter Lívia, ani by som nevedel o tom, že sme niečo vyhrali,“ usmieval sa Jozef Telepun.

Tradícia vyrezávaných tekvíc má v USA bohatú históriu spojenú s Helloweenom, ktorý sa oslavuje v noci z 31. októbra na 1. november. Jozef Telepun vyrezával svetlonos spolu so synom, ktorý ho poprosil, či by si ho spolu vyrobili. „Priznám sa, syn dostal darček – šablónu na vyrezávanie, ktorá sa nalepí a potom sa podľa nej vyrezáva. Keďže nemám veľké umelecké nadanie, pomohli sme si takto. Víťazstvu sa potešil aj syn, ktorému som vysvetlil, že ujo starosta mu nechal cenu u babky a vyzdvihne si ju, keď prídeme najbližšie na Slovensko,“ reagoval Jozef Telepun.

V Sečovskej Polianke súťažili už v tomto roku o najkrajšieho snehuliaka, najväčšiu tekvicu, či najkrajší svetlonos. Telepunovci ponúkli ďalšiu tému. „Som rád, že sa starosta Michal Urban venuje aj takýmto aktivitám, či už sú to súťaže, alebo napr. letné kino na futbalovom ihrisku. Radi sa zapojíme aj do ďalších súťaží, pričom moja manželka nedávno hovorila, že by sa prihlásila do súťaže v aranžovaní vianočných stolov, pre ktoré má veľkú pasiu,“ dodal s úsmevom na záver nášho rozhovoru J. Telepun.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!