DFS Lipovček a FS Lipovec oslavovali, oslávili a nadchli Životom

imrich.mako@vranovske.sk
Autor
Titulná foto/fotogaléria: Erik Baran

Detský folklórny súbor Lipovček a folklórny súbor Lipovec oslavovali a oslávili Život. Príbehom s nádejou. Emóciami na javisku, aj v publiku. Posolstvom. Slávnostný program pri príležitosti 10. výročia estrádnu sálu Mestského domu kultúry roztlieskal, dojal, nadchol…

Príbeh DFS Lipovček a FS Lipovec presahuje dve hodiny, ktorými počas slávnostného programu rozdávali na javisku radosť. Nech sa ho pokúsime uchopiť z akejkoľvek strany alebo nahliadnuť na neho z akéhokoľvek uhla pohľadu, vždy všetko spojí pevné puto. Preto neexituje križovatka, ktorá by ho rozdelila.

Folklór bol, je a vždy bude dokonalou a autentickou exkurziou do našej histórie, do histórie každodenného života bežného človeka. Autor scenára Michal Jenčo sa popritom vyhral s každým detailom, vďaka čomu mu neunikla žiadna emócia. „Najskôr bol napísaný scenár, až potom dostal príbeh názov. Keď sme sa o ňom rozprávali na nácvikoch, pýtal som sa našich súboristov, aký by mu dali názov. Podmienkou však bolo jedno slovo. Z deväťdesiatich percent som dostal odpoveď Život,“ vpustil nás do zákulisia Michal Jenčo.

Životnú cestu hlavného hrdinu štylizoval do realistických fragmentov a obrazov, v ktorých bez zahmlievania nechal vyznieť… Detskú bezprostrednosť a úprimnosť, ale i bolesť z tragickej straty otca. Vážnosť dospievania a s tým spojené nové otázky. Nezmyselnosť vojenských konfliktov s fatálnymi dosahmi na osudy ľudí. Aby nakoniec po všetkých peripetiách predsa len prišiel šťastný koniec. „Napriek tomu, že sa v tých časoch žilo ťažko a život nebol jednoduchý, ľudia boli otvorenejší. Stretávali sa, vedeli sa zabaviť, mali k sebe bližšie. Ak sa pýtaš na posolstvo a odkaz, tak za nás by sme si priali práve to, aby sme si vážili život a hľadali v ňom to, čo nás navzájom spája,“ uviedol Michal Jenčo.

Nádej, ktorá sa preplietala celou dejovou líniou a spájala ju, znásobili hlavné postavy. A hlavnou postavou bol každý jeden člen detského folklórneho súboru Lipovček a folklórneho súboru Lipovec. Prítomnosť všetkých generácií nebola len gestom s odkazom na symboliku v umeleckom zámere. Ak by sme slávnostný program prirovnali k maliarskemu plátnu, všetci na javisku na ňom zanechali nezameniteľný ťah tancom, spevom, hereckým výkonom… „Na slávnostný program sme sa tešili. Pre nás to boli viac ako dve hodiny na javisku. Predovšetkým vo vekovo najstaršej zložke si dávame záležať na tom, aby medzi nami boli priateľské putá presahujúce čas strávený počas nácvikov alebo vystúpení. Ako priatelia sa stretávame aj pomedzi nich a to nás potom spája i na pódiu,“ pripomenul Michal Jenčo.

Práve úprimnosť na javisku dala slávnostnému programu pridanú hodnotu, aby bol uveriteľný, aby estrádnu sálu roztlieskal, dojal, nadchol! Za týmto výsledkom však treba vidieť viac ako iba talent členov obidvoch súborov. Napriek krátkej 10-ročnej histórii už majú Lipovček a Lipovec odžitý svoj príbeh, ktorý môžeme ohraničiť od začiatkov v kultúrnom dome v Čemernom, cez medzizastávku v miestnej materskej škole až po udomácnenie sa v súčasných moderných priestoroch. Manželom Anne a Miroslavovi Jenčovcom sa podarilo a darí písať príbeh, ktorý dostáva úplne iný zmysel, pokiaľ si uvedomíme, že 10. výročie spojilo hneď tri generácie Jenčovcov. Ale folklór nie je o štatistikách. Folklór je o hĺbke človeka, o jeho pocitoch, emóciách. Keď sme sa pred pár dňami po premiére bavili s Miroslavom Jenčom a ocenili, aký kus poctivej práce odviedol jeho syn Michal, črty tváre tohto chlapa (a nie prvýkrát) v okamihu vyplnili otcovská hrdosť, radosť a vďačnosť. Lebo s pokorou si uvedomuje, že Život pokračuje… „Folklórny súbor som mal a mám vždy krát dva. Pri debatách doma a potom na nácvikoch (úsmev). Som však vďačný rodičom, že ma priviedli k folklóru, pretože mi dal osobnostne veľmi veľa. Folklórny súbor som nikdy nevnímal ako povinnosť, vždy bol súčasťou našej rodiny, bol a je súčasťou mňa. Hoci sa bavíme o tradíciách, ľudových tradíciách, jeho podstata zdôrazňujúca silu človeka, jeho pevnú vôľu, tvorivosť, schopnosť hľadať a nachádzať radosť, je inšpiratívna v akejkoľvek dobe,“ zdôraznil Michal Jenčo.

 


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!