VIDEO: Hymne SR v podaní FS Lipovec tlieskalo celé hokejbalové Slovensko

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Hokejbalové štvrťfinále HMHK bauska. Vranov – HbK Hokejmarket Skalica presiahlo mantinely pre športovú udalosť. Najsilnejším spoločenským a umeleckým zážitkom bola hymna Slovenskej republiky zaspievaná členkami folklórneho súboru Lipovec.

Hokejbalisti HMHK bauska. Vranov vstupovali do sezóny s cieľom postúpiť premiérovo do play off. Tento historický moment sa im podarilo definitívne spečatiť v poslednom kole v Poprade.

Keďže bolo jasné, že Vranovčania svoje domáce zápasy odohrajú už v STD Aréne, v klube si dali záležať na tom, aby štvrťfinále bolo reklamou na hokejbal… Reklamou na play off… „Už v Skalici, keď sme vycestovali na úvodný dvojzápas, sme začali rozmýšľať, čo v rámci nášho prvého domáceho play off zápasu vymyslieť pre našich fanúšikov. Ako ich navnadiť. Ako ich zaujať. Ako ich prilákať do STD Arény. Nechceli sme, aby to bola len naša domáca premiéra v play off, ale záležalo nám na tom, aby sme ponúkli zážitok, ktorí si budú pamätať,“ začal náš rozhovor manažér HMHK bauska. Vranov Marek Jenča.

Tradíciou play off zápasov je, že pred ich začiatkom sa spieva národná hymna. Hokejbalisti a folklórny súbor Lipovec spojila Základná škola Kukučínova v mestskej časti Čemerné, kde jedni, aj druhí našli zázemie. Ich spojenie v STD Aréne teda neprekvapilo. „Pamätám si, ako som písal Mišovi Jenčovi z FS Lipovec, či by to pre nás spravili, aby to bolo tak „tradično-netradične“. Mišo ochotne odpísal, že v tom nevidí žiadny problém a že im bude cťou. Vtedy som vedel, bol som si istý, že o jeden zážitok je už postarané. Myslím si, že tomu tak aj bolo a mne neostáva nič iné len vyjadriť dievčatám obrovskú vďaku,“ poďakoval sa ako pravý džentlmen Marek Jenča.


Marek Jenča nastupuje na historicky prvý domáci play off zápas HMHK bauska. Vranov. FOTO: Imrich Makó.

Romana Mižáková z FS Lipovec úprimne priznala, že takého pozvanie nečakali a hoci ostali s dievčatami prekvapené, zároveň sa potešili, že sa im dostalo takejto pocty. „O tom, že nás hokejbalisti oslovili, aby sme zaspievali hymnu, sme sa síce dozvedeli skôr, no stretnúť sa nám podarilo až v piatok – deň pred zápasom. Náš tradičný súborový nácvik sme spojili aj s nacvičením hymny. Nácvik bol teda pomerne krátky, no o to intenzívnejší. Myslím, že všetky sme do toho šli s vedomím, že ide o niečo výnimočné a podľa toho sme sa aj pripravili,“ pripomenula Romana Mižáková.

Štátna hymna je nedotknuteľným symbolom a zaslúži si, aby sa k jej interpretácii pristupovalo s rešpektom a hrdosťou. „Ako zrejme všetci veľmi dobre vieme, melódia hymnického textu je pôvodne melódiou ľudovej piesne „Kopala studienku“. Pri samotnom speve sme teda necítili nejaký markantný rozdiel v porovnaní so spevom iných ľudových piesní, napr. aj tých, ktoré máme bežne v repertoári. Dbali sme avšak na dodržanie správnej dynamiky a najmä výslovnosti, aby bol text zreteľne zrozumiteľný. Do interpretácie sme sa snažili dať naše tradičné nasadenie, ale aj určitú dávku vážnosti,“ uviedla R. Mižáková.


Romana Mižáková počas Krížovej cesty v podaní DFS Lipovček a FS Lipovec. FOTO: Imrich Makó.

Video so slovenskou hymnou v podaní speváčok z FS Lipovec sa počas víkendu stalo virálnym. Zdieľať ho neváhal ani najprestížnejší hokejbalový portál na Slovensku Hokejbalplanet. V statusoch a komentároch sa najčastejšie objavovalo slovo „zimomriavky“. Viacerí písali, že pozvaním od vranovských hokejbalistov by sa mohli a mali inšpirovať aj iné športy a play off série. „Sme zvyknuté vystupovať, no tentokrát šlo o ozaj mimoriadnu, špeciálnu udalosť. Bolo to pre nás dojímavé, mnohé sme zažili povestný „zimomriavkový moment“. Mali sme pocit spolupatričnosti a radosti, že sme Slovenky. Rada by som sa touto cestou v mene celého FS Lipovec poďakovala hokejbalistom, že oslovili práve nás – veľmi si to vážime,“ poďakovala sa R. Mižáková.

Napriek tomu, že hráči sa už počas nástupu snažili koncentrovať na hru, predsa len vnímali, čo sa vďaka ním a okolo nich dialo. Prvým bodom v scenári bolo napísané – vstup na hraciu plochu po prečítaní čísla a mena. A dialo sa to do potlesku viac ako slušne zaplnenej STD Arény, kde sa o atmosféru staral fanklub, ktorý zorganizovali juniori HMHK. „Predzápasový ceremoniál som si užil nie len ja, ale všetci naši hráči. Myslím, že aj pri plnom a intenzívnom sústredení sa na zápas to vnímate. Nedá sa to nevnímať. Povedzme si pravdu, že nie každý deň vyhlásia vaše meno pri nástupe na tak dôležitý duel, o to viac keď ho hráte prvýkrát,“ reagoval Marek Jenča.


Spoločným nástupom, či priestorom na exhibičné samostatné nájazdy počas prestávky medzi prvou a druhou tretinou puto medzi A-tímom a hokejbalovými nádejami Vranova neskončilo. Po skončení zápasu sedeli chlapi v šatni, mali toho dosť, a o to viac patrí rešpekt pre Braňa Štefana, ktorý poprosil kabínu: „Prídu si ešte deti po podpisy. Podpíšte im trpezlivo všetko, o čo vás požiadajú. Hráme a robíme to aj pre nich…“ FOTO: Imrich Makó.

V priebehu celého týždňa kluboví tréneri pri mládeži intenzívne komunikovali aj s hokejbalovými nádejami Vranova, ktoré robili hráčom A-tímu spoločnosť práve pri úvodnom ceremoniáli. „Nástup s deťmi som, asi ako aj väčšina ostatných chalanov, zažil prvýkrát. Myslím si, že to bolo milé a opäť sme mohli byť niečím výnimočný, čo ma teší hlavne a v prvom rade kvôli našim deťom. Veľa chlapcov z „áčka“, možno aj všetci, sú pre nich vzorom. Stáť spolu s nami pred dôležitým zápasom, pred toľkými ľuďmi, na takomto ihrisku, muselo byť niečo „wow“. Verím, že sme im dopriali veľkú radosť! Vkladáme do nich naše nádeje, snažíme sa ich stále motivovať a pevne dúfam, že raz budú takto stáť namiesto nás oni,“ dodal Marek Jenča.

A do tejto celej palety emócií hráčov, detí na hracej ploche, ich rodičov v hľadisku, fanúšikov… vstúpili spevom členky folklórneho súboru Lipovec. „Musím sa priznať, že sa mi trošku zarosili oči, pretože to bol pre mňa naozaj emotívne silný zážitok. Byť súčasťou takéhoto príbehu nezažijete každý deň, ani každý víkend. Dávali sme si záležať na tom, aby všetko vyšlo presne tak, ako to vyšlo. Počas hymny sme mali chvíľku uvedomiť si, že sa nám naozaj podarilo prepísať klubovú históriu a zaplnená STD Aréna je odmenou pre nás všetkých. Hráčov, deti, fanúšikov, klub, Vranov… O to viac som si to užil, užil som si to naozaj maximálne,“ zdôraznil Marek Jenča.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!