FS Orgonina v Katalánsku: Temperamentní Španieli sa nadchli našimi tancami

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Začiatok septembra bol pre nás, členov folklórneho súboru Orgonina, špeciálnym. Po lete plnom vystúpení a iných aktivít sme 31. augusta 2023 nastúpili v Budapešti na lietadlo, ktoré nás bezpečne dopravilo do Barcelony. Tam sme sa spolu s ostatnými súbormi zúčastnili 51. ročníka medzinárodného CIOFF folklórneho festivalu JIF Catalunya. Z letiska sme sa po hodine jazdy autobusom dostali do prímestskej časti Calella, ktorá sa na pár dní stala našim druhým domovom.

Program festivalu bol pomerne bohatý. Otvorili sme ho krátkym sprievodom, ktorý bol zakončený spoločným programom pozvaných súborov. Okrem krátkej prezentácie jednotlivých súborov program vyvrcholil nacvičenou spoločnou choreografiou. Vybraní členovia súboru spolu s umeleckým vedúcim Martinom Ťaskom prijali pozvanie na oficiálnu audienciu od predsedníčky katalánskeho parlamentu MH Anny Era, ktorá ich previedla priestormi katalánskeho parlamentu a vzájomne si vymenili dary.

Calella nebola jediným miestom našich vystúpení a prezentácie. Okrem nej boli vystúpenia pripravené v rôznych iných mestách, ako napr. El Morel, Tordera, La Llagosta. Do týchto miest sme cestovali väčšinou popoludní, niekedy však aj pre obedom. Tam nás čakali okrem večerných vystúpení aj školy tanca. Vyučovali sme základy slovenských ľudových tancov ako bašistovská, karička a čardáš. Treba povedať, že temperamentným Španielom sa tance páčili a čo-to sa aj naučili. Aby sme si aj my odniesli niečo z ich kultúry, lokálne folklórne súbory nás vyučovali rôzne variácie ich tanca „Sardana“. Samotné vystúpenia sa konali prevažne vo večerných hodinách. Publikum bolo aktívne, neraz nás odmenilo bujarým potleskom.

Festival organizoval rôzne spoločné párty pre zahraničné súbory. Okrem Slovenska sa festivalu zúčastnili aj Srbi a Argentínčania. Práve počas týchto spoločných večerov sme sa mohli lepšie spoznať a nadviazať nové priateľstvá a kontakty.

September je v Katalánsku zasvätený Panne Márií Milosrdnej (La Mare de Déu de la Mercé). Sme preto radi, že sme mohli zažiť oslavy sviatku zvané La Marcé, ktorý sa v Katalánsku oslavuje od roku 1871. Dominantou miestnych sprievodov sú „obri“ (obrovské postavy významných osobností, či zvierat), ktorí počas sprievodu tancujú už spomínaný tanec „Sardana“. Ďalšou súčasťou týchto osláv bolo predstavenie „Ball de Diables“, ktorého pôvod siaha až do stredoveku. Toto predstavenie zobrazuje inscenovaný boj dobra a zla, kde dobro je predstavované v osobe sv. Michala a zla, ktorého predstaviteľom je Lucifer. Tento „tanec“ je zapísaný v nehmotnom kultúrnom dedičstve UNESCO.

Počas dňa voľna sme si urobili výlet do Barcelony. Keď sa povie Barcelona a futbal, mnohých z nás napadne štadión Nou Camp. A práve ten bol prvou zastávkou nášho výletu. Keďže samotný štadión je v rekonštrukcií, prezreli sme si múzeum a prešli sa po veľkom Barca store. Navštíviť Barcelonu a nebyť pri najväčšom nedokončenom katolíckom kostole na svete La Sagrada Familia by bol hriech. Preto naše ďalšie kroky viedli k tomuto monumentu. Okrem iného sme videli sochu Krištofa Kolumba, tradičnú architektúru jedného z najznámejších španielskych architektov Gaudího a dostali sa na kopec Tibidabo, z ktorého sme mali celú Barcelonu ako na dlani.

Tak, ako všetko, aj náš pobyt v Katalánsku mal svoj koniec. Odnášame si z neho nové zážitky, skúsenosti, priateľstvá a spomienky. Aj touto formou by sme sa radi poďakovali za hudobný sprievod ľudovej hudbe Šiňava.

Celý zájazd bol realizovaný vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!