FS Orgonina debutovým CD poteší, rozospieva, aj prekvapí melódiami

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

„Orgoňina, orgoňina“ je názov debutového CD, ktoré nahral folklórny súbor Orgonina. Viac ako hodinová výberovka známych, aj menej známych, no o to viac unikátnych piesní je darčekom pre členov FS a fanúšikov pri príležitosti 15. výročia jeho založenia.

Folklórny súbor Orgonina je na scéne pätnásť rokov. Jeho členovia majú za sebou desiatky vystúpení nielen na slovenských pódiách, ale neopakovateľné čaro nášho folklóru reprezentovali aj v zahraničí. Výročie chceli osláviť veľkolepým spôsobom! Súčasná situácia spôsobená novým koronavírusom im síce plány zatiaľ prekazila, ale nestopla. Ako s úsmevom reagoval umelecký vedúci FS Orgonina Martin Ťasko, termín galaprogramu preložili s pevným termínom na 9. október na budúci rok. Keďže tento rok nemohli príliš vystupovať ani inde, zavreli sa do nahrávacieho štúdia, aby nahrali debutové CD, ktorým vzdali hold nielen vlastnému talentu, ale v prvom rade folklóru, ľudovým melódiám, ľudovým piesňam a ich nositeľom… „Niektorí naši členovia, najmä v speváckej zložke, sú služobne starší a rozmýšľajú nad tým, že by v súbore pomaly skončili. Povedali sme si teda spolu, že by bolo dobré, keby po nich ostala spomienka i pre ďalšie generácie, napr. vo forme nahraného CD,“ vysvetľoval Martin Ťasko.

Práve Martin Ťasko mal pod taktovkou výber piesní a dramaturgiu CD. V trinástich rundách vyskladal dokonalú mozaiku. V priebehu viac ako hodiny prevedie Orgonina poslucháčov melódiami zemplínskych, rusínskych, či šarišských piesní, ale nechýbajú napr. ani chorovody zo Zemplína. Doplníme, že FS doprevádzala ľudová hudba Štefana Cinu, hosťami boli Ján Jony a Jaroslav Balog. „Keby sme vyberali iba piesne z oblasti Šariša, bolo by viac krucenych. No geograficky máme bližšie k Zemplínu, preto je CD rýchlejšie – čardášové. Nahrali sme aj našu súborovú hymnu Orgoňina, Orgoňina podľa Michala Vargu z Petroviec. Keďže ju spieva vo viacerých variáciách, použili sme jeden z jeho nápevov, ktorý nie je až tak známy,“ pozval k počúvaniu debutového CD FS Orgonina M. Ťasko.

Mnohé z piesní poznajú fanúšikovia z vystúpení FS Orgonina. Klenotmi sú však melódie na motívy primášov Jána Horvátha Jančara a Juraja Husáka. z Pavloviec vo vranovskom okrese, kde robil M. Ťasko veľmi podrobný výskum. Viaceré z nich sa už objavili na albumoch Ťaskovci a hostia II a III. Materiál, ktorý zozbieral a ešte nikdy nebol štúdiovo nahratý, spracoval teraz. „Pavlovce sú podhorská obec ešte v našej „hanušovskej“ doline. Najmä primáš Jančar hral, podľa nahrávok z 50. rokov minulého storočia, ktoré mám k dispozícii, veľmi svojsky a čisto. Keďže v okolí bolo veľa muzík, jeho muzika hrala len v Pavlovciach, maximálne sa dostala do Chmeľova, preto sú jeho interpretácia a prístup stále vnímané ako špecifické,“ dodal M. Ťasko.

Cena CD je 10€+poštovné. Objednať si ho môžete prostredníctvom správy na facebookovej stránke a Instagrame FS Orgonina.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!