Najmladší členovia DFS Lipovček dojali rodičov prvým vystúpením v krojoch

Detský folklórny súbor Lipovček
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Najmladší členovia detského folklórneho súboru Lipovček majú za sebou veľkú udalosť – prvé oficiálne vystúpenie. Pred rodičmi a pri príležitosti Dna matiek.

To, čo je pre dospelých často profesionálna rutina, menia deti na zážitok. Postaviť sa pred publikum pre nich znamená prvý nesmelý pocit zodpovednosti, dobrodružstvo, obrovskú radosť…

Výnimkou nebolo ani vystúpenie najmladších členov DFS Lipovček s pásmom hier „Na pašvisku“, v ktorom prvýkrát vystúpili v krojoch. O roztomilé scény nebola núdza, pretože, ako v príhovore poznamenal umelecký vedúci súboru Miroslav Jenčo, vekovo tak mladú generáciu ešte nikdy nemali. „Najmladšie deti v našom súbore majú tri roky, preto vedieme nácviky formou hier. Hoci sa už učia jednoduché prvky folklóru, dôležité je, aby mali pocit, že sa hrajú a vtedy ich to baví. Keď majú radosť ony, potom máme radosť aj my, a folklór predsa má byť o radosti,“ uviedol umelecký vedúci detského folklórneho súboru Lipovček Miroslav Jenčo.

Kľúčovými vo vzťahu detský folklórny súbor – dieťa sú rodičia. Práve oni musia svoje ratolesti inšpirovať, aby prišli na prvý nácvik a potom venovať čas tomu, aby mohli chodiť na ďalšie. V Lipovčeku sa im, aj pri príležitosti Dňa matiek, rozhodli poďakovať vystúpením. „Naše nácviky sú pre rodičov otvorené. Predsa len deti v tomto veku ešte potrebujú aj počas neho od mamky pohladiť (úsmev). Vystúpenie však prináša pre deti, ale aj rodičov novú emóciu a my im chceme v krátkom ucelenom programe ukázať, čo sa ich ratolesti za prvé dva mesiace naučili,“ vysvetlil M. Jenčo.

Detský folklórny súbor Lipovček a folklórny súbor Lipovec oslávia v tomto roku 10. výročie. Môžeme prezradiť, že v závere roka vystúpia v estrádnej sále Mestského domu kultúry vo Vranove nad Topľou so spoločným galaprogramom. „Program nebudeme deliť na skupiny podľa veku a generácií, ale všetci vystúpia spoločne, aby sme aj takto ukázali, že nás všetkých spája folklór, a preto patríme k sebe ako jedna veľká rodina,“ dodal M. Jenčo.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!