Nové tanečné divadlo FS Vranovčan bude poctou Jánovi Lazoríkovi

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Folklórny súbor Vranovčan je už takmer desať rokov známy tým, že na scénu prináša neobyčajné spracovanie folklóru prostredníctvom svojich tanečných divadiel, ľudovo nazývaných aj folklórne muzikály. Keď v roku 2013 odpremiérovali prvý z nich s názvom Čierno-Biely Svet, nikto netušil, aký veľký ohlas to bude mať nielen v odbornej, ale aj laickej verejnosti.

Členov súboru pozitívne ohlasy a takýto iný typ tvorby povzbudil a počas nasledujúcich rokov priniesli na scénu ďalšie zaujímavé diela, ako boli napr. ČĽOVEK, PEJDZEŚAT, či ZBOHOM.

Z kuloárnych informácií sme sa dozvedeli, že sa opäť chystá niečo nové a tak sme oslovili umeleckého vedúceho a choreografa Petra Kocáka, aby nám priblížil zámer a ideu nového diela.

* Dobrý deň pán Kocák, dozvedeli sme sa o tom, že súbor pre svojich fanúšikov opäť pripravuje niečo nové. Je to pravda?

– Áno, pán redaktor. V našich hlavách skrsla myšlienka spracovať a vytvoriť dielo venované stému výročiu narodenia pedagóga, etnológa, folkloristu, zberateľa, archivára, fotografa, spisovateľa, šarišanológa, botanika, ale hlavne fenomenálneho človeka Jána Lazoríka, ktorý svojim životom a prácou zachoval pre naše generácie neuveriteľné bohatstvo našich predkov. Pôjde opäť o tanečné divadlo, ktorým chceme ukázať pozemskú cestu Jána Lazoríka na tomto svete a zároveň prejsť takmer všetkými jeho danosťami a profesiami, ktorých bolo naozaj neúrekom.

*Vyzerá to zaujímavo. Kto všetko bude na programe spolupracovať?

– Tak ako bolo aj pri predošlých dielach FS Vranovčan, prizývame do spolupráce niekoľko tvorcov, choreografov, dramaturgov a režisérov, aby sme dosiahli čo najkomplexnejší pohľad na celú jeho životnú etapu, ktorá je tak bohatá na udalosti, že bude veľmi náročné nájsť v cca deväťdesiatminútovom diele tie správne vyjadrovacie prostriedky prostredníctvom slova, hudby, spevu či tanca. Okrem pozvaných externých tvorcov základ budú tvoriť samozrejme členovia FS Vranovčan, z ktorých už viacerí majú skúsenosti s takýmto typom predstavenia.

* Každý takýto náročný projekt niečo stojí. Podarilo sa Vám zohnať finančné prostriedku na jeho realizáciu?

– Chválabohu áno. V prvej polovici tohto roka sme podali projekt na Fond na podporu umenia a boli sme úspešní. Vďaka schváleným finančným prostriedkom budeme môcť zabezpečiť tak technické zázemie predstavenia, ako aj programovú časť, vrátane chýbajúcich krojov prevažne z oblasti Krivian, rodiska Jána Lazoríka.

* Na záver najpodstatnejšia otázka. Kedy budeme môcť zhliadnuť nové dielo?

-Ak všetko pôjde podľa plánu, na scénu by sme ho mali uviesť v prvej polovici roku 2020.

Celému kolektívu držíme palce, tešíme sa na ďalšie zaujímavé dielo a ďakujeme za rozhovor.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!