Organizátor pretekov T1 RING KROS Michal Jenčo si dal na trati záležať!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Bežeckých nadšencov čaká krosová výzva vo Vechci. Organizátorskej taktovky sa premiérovo ujal Michal Jenčo, ktorý trať vyšperkoval viacerými stúpaniami. Pozvánka na T1 RING KROS platí na 24. októbra 2021.

Vechec je na premiéry ako stvorený. Keď sa v roku 2012 konal Spartan Race premiérovo na starom kontinente, adrenalínoví nadšenci sa stretli v obci vo vranovskom okrese. Vďaka tomu svietila v oficiálnom kalendári podujatí vedľa destinácii v USA, Kanade, Austrálii a Londýne. O štyri roky neskôr sa opäť tu, rovnako prvýkrát v Európe, postavili bežci na trať spartanského „šialenstva“ ULTRA BEAST.

Spontánna inšpirácia

Michal Jenčo si, pri svojej organizátorskej premiére v pozícii riaditeľa pretekov, trať v katastri Vechca nevybral náhodou. V okolí obce totiž absolvuje väčšinu svojich bežeckých tréningov, či už po ceste alebo v teréne. Ako dodal, atmosféru, akú dotvára príroda, si dokáže užívať opakovane, bez ohľadu na to, koľkokrát konkrétnym úsekom prebieha.

Keďže beh ako svoje hobby posunul pred časom do pretekárskej roviny, ako aktívny mladý muž vnímal počas súťaží aj organizátorské zákulisie, do ktorého ho katapultovala spontánna inšpirácia. Prvotný nápad ešte umocnila jeho ambícia zúčastniť sa novembrových Majstrovstiev Slovenska v krose.

Nesadol si však k počítaču a negooglil, kde by si mohol ísť zabehnúť krosové preteky, ale rozhodol sa ich rovno zorganizovať. „Myšlienka zorganizovať krosové preteky sa zrodila v jednu nedeľu. Bežal som domov zo Sedlísk a mal som pred sebou výhľad na Slanské vrchy. Pomyslel som si, že kým ja bežím po ceste – po nekonečnej rovine, predo mnou je nádherná príroda. Viac mi nebolo treba! Hneď som mal jasno v tom, že podmienky, aké vďaka prírode máme v okolí, využijem na organizovanie pretekov. Myslím si, že k jeseni patria aj krosové behy. Hoci ich nebehám často, tak jeden, dva si v tomto období vždy rád odbehnem,“ vysvetľoval organizátor T1 RING KROS-u Michal Jenčo.

Súťaž aj o horskú prémiu

Spartanské dobrodružstvá vo Vechci sme nespomenuli náhodou. Paralela sa totiž núka aj s T1 RING KROS-om. Každý, kto už bežal krosové preteky, vie, že k ním na trati patria krátke, no sklonom zaujímavé stúpania. M. Jenčo sa s touto výzvou vyhral po svojom.

V závere 8,5-kilometrovej trate čakajú na bežcov až tri niekoľko 100-metrové stúpania, no najväčšia výzva príde na celom treťom kilometri. Rodák z Čemerného v sebe nezaprel cyklistu, ktorý odjazdil všetky krajiny v rámci V4, či má za sebou tréningové jednotky na Malorke a na jeho konci vyhlásil horskú prémiu. „V priemere má toto stúpanie 9,6% a maximum je 19,9%, čo už je poriadna stena. Práve tu budú bežci súťažiť o horskú prémiu, ktorej víťaz bude aj odmenený. Keďže som aktívnym cyklistom, požičal som si inšpiráciu práve z tohto športu. V októbri bude hrať príroda všetkými farbami, preto verím, že bežci si užijú aj nádherné výhľady, ktoré na trati nebudú chýbať,“ dodal s úsmevom M. Jenčo.

Bohatý sprievodný program

Štart, cieľ a kompletné zázemie pretekov bude v areáli motokárového T1 Ringu vo Vechci. Behom však krosové podujatie neskončí. Pripravený je totiž sprievodný program a „k dispozícii budú tiež motokáry, preto každý, kto bude chcieť, si môže zajazdiť,“ pozval M. Jenčo.

Pretekári sa môžu registrovať na www.beh.sk/pretek/t1-ring-kros/ a aktuálne informácie nájdete vo facebookovej udalosti T1 RING KROS.

FOTO: LADISLAV LUKÁČ

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!