Priateľský nočný beh bude opäť pomáhať, prvýkrát pobežia aj deti

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Priateľský nočný beh Vranovom nad Topľou prekročí hranicu 200 bežcov. Premiérovo sa na atletickej dráhe ZŠ Sídlisko II predstavia aj deti. Bežecké podujatie bude mať tento rok opäť charitatívne posolstvo. Pomáhať budeme Olívii Baškovskej. O zábavu sa postará kapela Elizabeth.

Priateľský nočný beh Vranovom nad Topľou je najmladším behom v meste, ale vďaka unikátnej atmosfére vo večerných uliciach si získal medzi športovými podujatiami pevné miesto.

K viac ako dvom stovkám prihláseným bežcov a takmer dvadsiatke Nordic Walkerov pribudnú tento rok premiérovo detskí  bežci. Riaditeľka pretekov Mirka Sobotová sa s touto myšlienkou pohrávala už dlhšiu dobu. Keďže v areáli ZŠ Sídlisko II s tartanovým oválom našla ideálne podmienky, povedali si v organizačnom tíme, že dajú zelenú aj najmladším vekovým kategóriám. „Potrebovala som nadobudnúť istotu, že hlavné a detské preteky dokážeme zladiť. Našim prianím je podporiť u detí radosť k behu a celkovo k športu. Aby sme ich naozaj motivovali, môžu si vybrať trať podľa vlastných schopností bez ohľadu na vek,“ uviedla riaditeľka Priateľského nočného behu Vranovom nad Topľou Mirka Sobotová.

Pripomenieme, že registrácia na detský beh bude prebiehať priamo v areáli školy. K dispozície sú trate pre lezúnov a deti do 3, 6, 9, 12 a 15 rokov. „Keďže nám naozaj ide o radosť z pohybu, nebudeme vyhodnocovať poradie, ale každý dostane medailu. Budem rada, ak detskí bežci medzi nami pobudnú do štartu hlavných pretekov a súťažiacich vyprevadia na trať potleskom,“ zapriala si M. Sobotová a s úsmevom dodala, že najviac sa teší na najmenších lezúnov.

Priateľský nočný beh Vranovom nad Topľou nebude len o pretekaní, ale opäť naplní charitatívny rozmer. Jeho organizátori sa totiž rozhodli pomôcť Olívii Baškovskej. Napriek tomu, že lekári jej postupne diagnostikovali najskôr skrytý rázštep chrbtice, potom ťažkú porucha sluchu a pridali sa problémy s chôdzou, spolu s rodičmi bojuje s maximálnou statočnosťou.

Prvú operáciu absolvovala ako 10-mesačná. Keď sa podarilo vybaviť pre ňu kochleárny implantát na ľavé uško a vďaka pravidelným rehabilitáciám sa na Silvestra 2020 prvýkrát pustila sama chôdzou do priestoru, boli to veľké víťazstva.

Olívii však nebolo dopriate tešiť sa z toho dlho. V priebehu roka sa jej pravá noha začala stáčať dovnútra, čo zhoršilo jej chôdzu. Pomôcť mala ďalšia operácia, kde jej uvoľňovali miechu. Hoci sa noha uvoľnila, stočilo ju ešte viac. Ani tento moment Olíviu a jej rodičov nezlomil. Nech nastala akákoľvek komplikácia, vždy našli cestu a spôsob ako sa s ňou popasovať.

V ich príbehu je však dôležitá aj pomoc verejnosti, pretože náklady na liečbu spojené s rehabilitáciami nie sú vôbec zanedbateľné. Olívia je veselé dievčatko, ktoré miluje byť medzi deťmi. Má rada pohyb, páči sa jej gymnastika. Napriek sluchovému hendikepu sa naučila spievať. „Príbeh Olívie ma oslovil tým ako sa spolu s obetavými rodičmi nevzdávajú svojho sna. Počas pretekov môžu bežci podporiť Oli zakúpením magnetky, ktorú sme nechali vyrobiť špeciálne pre túto príležitosť alebo ľubovoľnou sumou do pripravenej pokladničky. Olívia si zaslúži nádej a našu podporu, pretože je veľmi statočná a tiež ma právo byť šťastným dievčatkom!“ zdôraznila M. Sobotová.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!