Eliška Bodorová si v Starej Ľubovni vyliezla po zlato!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Prvé preteky A kategórie Slovenského pohára v lezení detí (SPLD) sa uskutočnili 9. marca v Starej Ľubovni. Stovka malých nadšených lezcov sa stretlo v lezeckom cestre WallHalla, aby si zmerali sily v disciplíne bouldering (technické lezenie do výšky 4 metrov bez lana).

13-ročná Vranovčanka Eliška Bodorová súťažila v kategórii dievčat do 14 rokov. V tejto kategórii súťažila už aj minulý rok, kedy sa stala vicemajterkou Slovenska v disciplíne lead (lezenie s lanom). Rok 2024 je pre mladú talentovnú lezkyňu dôležitý – na základe tohtoročných výsledkov sa rozhodne, či bude budúci rok v slovenskej reprezentácii.

Deti mali dve hodiny na vylezenie ôsmych náročných trás. Eliška ukázala vynikajúcu formu a s piatimi topmi (teda dolezenými trasami) a ôsmimi zónami (dosiahnutými kľúčovými bodmi v trasách) si vybojovala najvyššiu priečku na stupni víťazov. Dve z piatich vylezených trás dokonca vyliezla ako jediné dievča, okrem nej si s nimi poradili iba chlapci.

“Mala som pred pretekmi rešpekt. Veľmi som chcela vyhrať, no vedela som, že to nemám isté. Dievčatá v mojej kategórii sú veľmi šikovné a preteky bývajú vyrovnané. Rozhodujú úplne detaily,” zhodnotila po pretekoch Eliška.

“Eliška je makač. Trénuje veľa a trénuje rada. Chodievame na tréningy do Prešova, kde sa jej venujú tréneri z Lanového centra Outdoorpark Prešov a individuálne Oliver Urda. Vždy po hodine a pol vedeného tréningu ostáva na stene ešte minimálne ďalšiu hodinu. Je pre mňa zázrak, že pubertálne dieťa človek nevie dostať domov z tréningu,” hovorí Eliškin otec Gabriel, ktorý je súčasťou Eliškinho progresu od začiatku.

“Chcem vyhrať celý slovenský pohár a dostať sa do reprezentácie. Je to môj sen, odkedy som začala súťažiť a viem, že to mám teraz na dosah. Uvedomujem si, že mám na to super prostredie. Tréneri sa mi venujú, rodičia ma podporujú a vozia na tréningy a súťaže, chodievam trénovať k sestre do Bratislavy. Horolezecký klub Slaňák nám pomáha finančne a vďaka grantu Talenty Novej Európy nie je šport veľkou záťažou pre rodinný rozpočet. Všetkým veľmi pekne ďakujem,” hovorí uvedomelo Eliška, ktorá je žiačkou triedy 7.C na zákaldnej škole Lúčna vo Vranove nad Topľou.

Majtrovstvá Slovenska v boulderingu sú už 23. marca vo Zvolene. Naživo môžete sledovať Elišku na tomto linku >> https://bit.ly/4aeDCud Držte Eliške palce! 


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!