M. Marjová a A. Baran reprezentovali Slovensko na ME v atletike

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Po splnení prísnych nominačných kritérií sa do záverečnej nominácie slovenskej atletickej reprezentácie dostali guliari Monika Marjová a Adrián Baran z vranovského MŠK. Dostali tak možnosť reprezentovať svoju vlasť na ME družstiev v poľskom Chorzówe, kde v II. divízii súperili s atlétmi z 15 európskych krajín.

 Monika nastúpila na svoju disciplínu (vrh guľou 4kg) v utorok ako vôbec prvá z celej výpravy. Medzi jej súperkami bola aj skúsená Anita Márton, ktorá je trojnásobnou halovou majsterkou Európy a účastníčkou vrcholných podujatí. Monika predviedla jeden zo svojich „lepších“ výkonov 13,19m a  skončila na 14. mieste. Porazila reprezentantky z Luxemburska a Rumunska. Víťazkou sa stala reprezentantka Maďarska Anita Marton pred moldavskou reprezentantkou Dimitrianou Bezede. „Som veľmi rád, že sa Monika nominovala na takéto podujatie. Je úplne iné súperiť so staršími súperkami na takomto veľkom podujatí, ako s rovesníčkami na medzištátnych pretekoch, kde sa zídu štyri reprezentačné výbery. Vzhľadom  na to, že Monika má splnené nominačné kritériá na augustové ME juniorov v Jeruzaleme, je táto skúsenosť na nezaplatenie! Čo sa týka výkonu, pred pretekmi som čakal troška viac, keďže si v sobotu v Trnave utvorila osobné maximum 14,28m a stala sa juniorskou majsterkou Slovenska. Po pretekoch, keď som zobral do úvahy, že štartovala ako prvá z tímu, nie je zvyknutá na takúto veľkosť štadióna, celkovo psychický tlak a vysoké očakávania, je to OK a som spokojný s predvedeným výkonom,“ hodnotil tréner Jaroslav Kolcun.

Adrián vstúpil do guliarskeho kruhu vo štvrtok o pol šiestej večer. Už ako skúsený pretekár, keďže tieto ME družstiev boli jeho tretie v poradí (2019 Sandnes – NOR, 2021 Stara Zagora – BUL) a ako účastník troch ME a jedného MS v mládežníckych kategóriách presne vedel, čo ho čaká. Aj on sa ocitol v spoločnosti veľkých mien svojej disciplíny a medailistov z európskych i svetových šampionátov F. Mihajleviča, A. Sinančeviča či B. Bertemesa. Po vydarenom druhom pokuse 18,02m v ktorom si zlepšil osobný rekord a konečne pokoril osemnásťmetrovú hranicu mu patrilo konečné 10. miesto. Za ním skončili pretekári zo šiestich krajín (LTU, LAT, NOR, CYP, MDA, BUL). „Konečne padla ďalšia z psychologických hraníc – osemnásťmetrová. Cieľ pre túto súťaž sa mu podarilo splniť. Keďže všetci mali len tri pokusy, potom iba osem najlepších ďalšie dva a nakoniec štyria najlepší ešte jeden, tu nebol priestor na pokazený pokus. Prvý – zabezpečujúci body mal hodnotu 17,90m a bol akýmsi ukľudnením, druhým si vytvoril osobné maximum 18,02m, čo znamenalo eufóriu a splnený cieľ. Adriánov tretí pokus bol neplatný. Ďalšími pretekmi, ktoré nás čakajú sú tradičný míting P – T – S a majstrovstvá Slovenska,“ dodal J. Kolcun.

V celkovom hodnotení obsadila naša reprezentácia obsadila so ziskom 302 bodov konečné 8. miesto spomedzi 16 krajín. Do prvej divízie postupujú z našej skupiny Maďarsko, Ukrajina a Litva. Naopak do tretej zostupujú Island, Luxembursko a Moldavská republika. „Monika a Adrián ako členovia vranovského MŠK boli v reprezentačnom výbere jedinými zástupcami atletických klubov z PSK! Chceme sa poďakovať všetkým fanúšikom vranovskej atletiky, klubu MŠK, ZŠ Bernolákova, ZŠ Sídlisko II za vytvorenie podmienok na tréning. Najväčšia vďaka však patrí rodinám za podporu, pochopenie a porozumenie. Do ďalšieho tréningu nám to dodáva ešte viac energie a sily,“ poďakoval sa J. Kolcun.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!