Horúca jeseň v okrese Vranov pokračuje, dôvodom je rušenie Okresného súdu

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Horúca jeseň vo vranovskom okrese pokračuje. Popri nemocnici je ďalšou témou udržanie Okresného súdu vo Vranove nad Topľou. Proti jeho rušeniu namieta Združenie miest a obcí vranovského regiónu. Ako aj koaličné hnutie Sme rodina, či opozičný Hlas-SD.

V prípade súdnej mapy treba hľadať začiatok príbehu v jej prvej verzii, v ktorej boli avizované súdne obvody Prešov spojený s Bardejovom a Vranov nad Topľou so Svidníkom. V druhej verzii Ministerstvo spravodlivosti SR spojilo Bardejov so Svidníkom. Okresný súd vo Vranove nad Topľou sa rozhodlo zrušiť a zaradiť do spoločného obvodu so sídlom v Humennom.

Vhodnejšie Humenné

Podľa materiálu vypracovaného Analytickým centrom Ministerstva spravodlivosti SR by vranovský okresný súd nebol dostatočne veľkým na splnenie požiadaviek špecializácie sudcov. „Túto situáciu navrhujeme riešiť zlúčením s Okresným súdom Humenné. Vznikne tým nový obvod, ktorý približne zodpovedá Hornozemplínskemu regiónu cestovného ruchu. Mesto Humenné vychádza ako vhodnejšie zo všetkých skúmaných parametrov,“ citujeme z oficiálneho materiálu.

Lobing namiesto odbornosti

Predsedovi poslaneckého klubu Sme rodina Petrovi Pčolinskému chýbajú v diskusii o súdnej mape odpovede na základné otázky, ktoré od ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej nedostal, podľa jeho slov, ani na poslaneckom klube. „Veľmi ma prekvapilo, že na súdnej mape Vranov pol roka bol a zrazu z nej zmizol. Na našom poslaneckom klube nám pani ministerka priznala, že Vranov zmizol z mapy na základe politického tlaku inej koaličnej strany. Myslel som si, že ministerstvo spravodlivosti sa riadi odbornými kritériami, nie politickým lobingom,“ uviedol Peter Pčolinský.

Ako nekompromisne dodal, za súdnou mapou vidí realitný biznis. Chýba mu totiž logika, prečo sa ministerstvo vzdáva troch zrekonštruovaných budov vo Vranove nad Topľou v situácii, kedy v Humennom bude musieť investovať do renovácie, ako aj hľadať ďalšie nové priestory. „Keď som sa pýtal, aký to má ekonomický význam, odpoveď som nedostal,“ konštatoval P. Pčolinský.

Rovnako si položil otázku, ako sa zvýši efektivita sudcov, keď tí istí budú pôsobiť v Humennom a nie vo Vranove nad Topľou. „Taktiež platí, že ľudia vo Vranove poznajú sudcov v Humennom a ľudia v Humennom zase sudcov vo Vranove. Ak presuniete súd o 20 kilometrov ďalej, väzby nepretrhnete,“ reagoval P. Pčolinský.

Zvýšenie súdnych trov

Opozičný Hlas-SD reforme súdnictva vyčíta, že bola spracovaná bez odbornej diskusie, pričom dôvodová správa je všeobecná, bez posúdenia konkrétneho dopadu na jednotlivé súdy, a teda aj obyvateľov dotknutých okresov. Okresný predseda strany Hlas-SD vo Vranove nad Topľou Ján Karol poukázal tiež na to, že avizované bolo v prvom rade rušenie súdov, ktoré vznikli za vlády Vladimíra Mečiara v rokoch 1996-1997 a súdov s počtom sudcov do desať. „Okresný súd Vranov nad Topľou je jediný z navrhovaných zanikajúcich súdov, ktorý nespĺňa žiadne z kritérií pre zánik stanovených predkladateľom. Najmä ak je súdom s vyše 100-ročnou históriou, nevznikol v 90-tych rokoch, nie je malým súdom s menej ako 10 sudcami bez požadovanej špecializácie, práve naopak. Pracuje tu dvanásť sudcov, ktorých počet je podmienený ich špecializáciou. Pričom práve špecializácia sudcov je jedným z dôvodov plánovanej súdnej reformy,“ pripomenul Ján Karol.

Taktiež upozornil na to, že navrhovaný spoločný obvod pre doteraz samostatné súdy v Humennom a Vranove nad Topľou by spojil štyri okresy so 182 obcami, 5 mestami a 192 283 obyvateľmi v okresoch Humenné, Vranov nad Topľou, Snina a Medzilaborce, navyše v regióne s vysokým podielom sociálne slabých skupín. „Cestovanie na súdne pojednávania sa v konečnom dôsledku prejaví na zvýšení súdnych trov, čo zaplatia najmä občania,“ dodal J. Karol.

Likvidácia okresu

Bilancia z pohľadu budúcnosti pre okres Vranov nad Topľou nie je lichotivá. Reformné procesy spájané so zachovaním statusu akútnej nemocnice, okresného súdu, či napr. aj osud odštepného závodu Lesov SR, š.p. vníma Združenie miesta a obcí vranovského regiónu ako signál, ktorý musí byť podkladom pre dialóg vládnych autorít so samosprávou. „Dá povedať, že zachraňujeme každú jednu inštitúciu, ktorá tu sídli, čo začína byť nebezpečné, lebo hrozí likvidácia okresu Vranov nad Topľou. Myslíme si, že už toho bolo dosť a bolo by načase, aby niekto z vlády prišiel, sadol si s nami za rokovací stôl a začal sa s nami rozprávať o tom, aký má s našim okresom plán,“ uviedol tajomník ZMOVR Ján Fenčák.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!