B. Kollár nemá problém odísť z koalície kvôli stopke pre reformu nemocníc

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Hnutie Sme rodina optimalizáciu siete nemocníc v parlamente nepodporí. Vyhlásil to po návšteve Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou predseda Národnej rady SR Boris Kollár.

Koncová sieť nemocníc rozdelená do piatich kategórii, by podľa materiálu schváleného vládou SR, mala začať platiť od 1. januára 2024. Ministerstvo zdravotníctva argumentuje koncepciou, ktorá vychádza z prístupu Hodnoty za peniaze a Plánu obnovy a odolnosti, ktorým sa Slovenská republika zaviazala zefektívniť, okrem iného, aj oblasť zdravotníctva.

Vízia ministerstva zdravotníctva

V dôvodovej správe, ktorú na rokovanie vládneho kabinetu predložil minister Vladimír Lengvarský, sa uvádza, že jej cieľom je vykonať všetky potrebné zmeny nevyhnutné na to, aby finančné prostriedky z verejného zdravotného poistenia prinášali pacientovi vyššiu hodnotu v podobe kvalitnejšej a dostupnejšej ústavnej starostlivosti. Dodáme, že nárok na úhradu zo zdravotného poistenia by po novom získala nemocnica až tzv. zaradením do siete, ktoré pre akútne nemocnice určí MZ SR na základe stanovených podmienok. „Navrhované zmeny vyplývajú aj z Programového vyhlásenia vlády SR na obdobie 2021 – 2024, podľa ktorého má mať každý pacient nárok na kvalitnú, bezpečnú a dostupnú ústavnú starostlivosť,“ citujeme z materiálu Ministerstva zdravotníctva SR.

Krok proti regiónom

Programovým vyhlásením vlády SR však oponoval aj predseda NR SR Boris Kollár, ktorý sa odvolával na záväzok podporovať regióny. Zdôraznil, že optimalizácia siete nemocníc, či rušenie okresných súdov budú znamenať ich vyľudňovanie. Pripomenul, že práve nemocnice patria medzi najväčších zamestnávateľov. „Tým, že vytvárame dvojročnú neistotu, regióny destabilizujeme, pretože vedenia nemocníc nedokážu udržať personál. Vysokoškolsky vzdelaní ľudia neodchádzajú do Bratislavy, ale rovno do Nemecka, Rakúska alebo Anglicka,“ uviedol Boris Kollár.

Odchod z koalície?

Vo všeobecnosti konštatoval, že reformné procesy sa nemôžu diať z Bratislavy bez toho, aby autori akejkoľvek reformy nezohľadnili konkrétne špecifiká regiónov. Jeho skúsenosti z nemocníc vo Zvolene, Svidníku, Snine, či Vranova nad Topľou sú pre neho jasným signálom k tomu, že hnutie Sme rodina zákon z dielne ministerstva zdravotníctva v parlamente nepodporí. „Každá nemocnica, ktorú som si prešiel, je v zisku a ľudia ju potrebujú. V niektorých okresoch sa dokonca ľudia skladali na zakúpenie CT-čka. Na zakúpenie, nie na rozkrádanie, ako za minulej vlády. My máme teraz prísť a zrušiť ju? Pokojne nech ma z tejto koalície vyhodia, ale našu podporu mať nebudú,“ zdôraznil B. Kollár.

Petícia ako signál

S rušením akútnej zdravotnej starostlivosti vo vranovskej nemocnici nesúhlasí ani Združenie miest a obcí vranovského regiónu, ktorého zástupcovia svoje argumenty tlmočili na spoločnej tlačovke v nemocničnom areáli, ako aj na verejnom protestnom zhromaždení. Ak má platiť „vox populi“, tak prehliadnuť sa nedá ani 32 985 podpisov pod petíciu, ktorú chcú zástupcovia samosprávy odovzdať osobne ministrovi zdravotníctva V. Lengvarskému. „Verejnosť podporila nemocnicu naozaj masívne. Myslím si, že toto je veľmi jasný signál aj ministrovi zdravotníctva a celej vláde, aby sa okresom Vranov nad Topľou seriózne zaoberali. Budeme radi, ak prídu a situáciu, vrátane našich argumentov, vyhodnotia priamo na mieste vo Vranove nad Topľou,“ uviedol predseda petičného výboru a tajomník ZMOVR Ján Fenčák.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!