Hornozemplínske folklórne slávnosti pôsobivo otvoria folklórnu šperkovnicu

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Okres Vranov nad Topľou má vďaka folklóru na Slovensku, ale aj za jeho hranicami, výnimočné, prestížne a nezameniteľné postavenie. Túto šperkovnicu ľudových tradícií otvoria Hornozemplínske folklórne slávnosti v dvojdňovom programe 27. a 28. augusta s podtitulom „Poklady, skvosty a klenoty“.

Postavenie folklóru v našom okrese je jedinečné, pretože nikde inde na Slovensku sa nemôžu pochváliť tak vysokým počtom folklórnych súborov, skupín a zoskupení, ako práve vo Vranove, kde ich pôsobí štyridsaťpäť. Úspechy na krajských a celoštátnych súťažiach, či tanečné divadlo Čierno-biely svet v podaní FS Vranovčan sú zároveň jasným dôkazom toho, že uchovávanie ľudových tradícií a hodnôt v ich podaní má punc najvyššej kvality. Rovnako neopomenuteľnou súčasťou folklórnej mozaiky je i organizovanie súťaží ako Roztoky v Banskom, Talenty v Dl. Klčove, Zámutovská struna a celoštátnej súťaže Šaffova ostroha. „Keď Prešov a Košice súperili o to, kto bude Európskym hlavným mestom kultúry, v prezentácii Prešovčanov dostal Vranov prívlastok „najfolklórnejší okres“. Prečo je tu už spomínaných toľko kolektívov? Z môjho pohľadu je to výsledok systematickej a koncepčnej práce zapálených ľudí, našich metodikov, Dr. Švarbalíka, Š. Kocáka, či súčasných zamestnancov. Úspechy Vranovčanu motivujú k dosiahnutiu podobných úspechov, bývalí členovia pokračujú v detských, aj dospelých kolektívoch. Dúfam a verím, že sa tá niť nikdy nepretrhne a že sa folklórna rodina bude naďalej utešene rozrastať,“ uviedla riaditeľka Hornozemplínskeho osvetového strediska Anna Gdovinová.

Vrcholným podujatím tradičnej ľudovej kultúry a folklóru Horného Zemplína sú každoročne Hornozemplínske folklórne slávnosti, ktorých dramaturgia v posledných ročníkoch vychádza z jednotnej ucelenej myšlienky. Práve tento prístup zožal najväčší úspech pred rokom, kedy sa vo fascinujúcom programe „Jak jedna rodzina“ predstavilo 120 žien v spoločných karičkách, 90 chlapov tancovalo verbungy a 30 muzikantov hralo petrovské melódie. „Posledný ročník nás iba utvrdil v tom, že sme sa vybrali správnou cestou. Aj tento rok sme si povedali, že dôraz budeme klásť v prvom rade na folklór z nášho regiónu, lebo ak chceme, aby boli ľudia hrdí na to, odkiaľ pochádzajú, musia spoznať, aké bohatstvo doma majú,“ pripomenula A. Gdovinová.

Lajtmotívom tohtoročných Hornozemplínskych folklórnych slávností bude ambícia predstaviť všetky talenty a osobnosti folklóru v regióne. Sobotňajší program pod režisérskou taktovkou Miroslava Jenča bude mať názov „Poklady z babovej lady“, v nedeľu predstaví „Klenoty z Rzeszowa“ jubilujúci Zespol piesni i tanca Rutki a finálovým galaprogramom budú „Skvosty šarišsko-zemplínske“. „Chceme vyzdvihnúť fakt, že na Slovensku neexistuje okres, ktorý by mal toľko folklórnych súborov, skupín a zoskupení, ako my. Zároveň chceme predstaviť všetkých, ktorí uspeli na okresných, krajských, či celoštátnych súťažiach, pretože máme medzi nami ľudí, na ktorých môžeme byť právom hrdí a verejnosť by ich mala poznať. Opäť pripravujeme, podobne ako pred rokom, veľké spoločné celky, lebo čaro folklóru je aj v tom, že tvoríme jednu veľkú rodinu a navzájom sa podporujeme,“ zdôraznil umelecký vedúci FS Vranovčan a režisér nedeľňajšieho galaprogramu Peter Kocák.

Organizátormi Hornozemplín­skych folklórnych slávností sú Mesto Vranov nad Topľou, Hornozemplínske osvetové stredisko a Mestský dom kultúry vo Vranove nad Topľou.
 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!