KORENE A KRÍDLA: Módna prehliadka spojí ľudové tradície s prítomnosťou

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Hornozemplínske folklórne slávnosti vo Vranove nad Topľou budú spájať. Ľudové tradície s prítomnosťou. Budú spájať ľudí. Tvorivými inšpiráciami, emóciou, zážitkom…

Slávnosti. Hornozemplínske folklórne slávnosti. Sviatočný motív bude počas obidvoch dní dominantný. V každom detaile. Dôkazom, ktorý nás sprevádza celou kampaňou, je farebná paleta grafických vizuálov.

Nejde o žiadnu náhodu. Práve naopak. Bavíme sa o pocte k odkazu, ktorý nám v podobe ľudových tradícií zanechali naši predkovia.

„Nedeľňajší galaprogram má názov Sviatok na Zemplíne, a už len to má vlastnú veľkú výpovednú hodnotu. Sviatočné kroje boli totiž najparádnejšie! Sviatočný odev bol plný fantázie, tvorivosti, emócií… Farbami, ktoré sme použili, sme chceli poukázať na krásu Horného Zemplína a parádu, akou naši predkovia žili. Ak si uvedomíme, že to neboli profesionálni módni návrhári, ale obyčajní ľudia, o to viac im patrí naše uznanie,“ uviedla riaditeľka Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou Martina Jurčová.

Fascinácia ľudovými odevmi nielenže pretrvala po prítomnosť, ale stále ostáva inšpiráciou. V modernej verzii ju zdôrazní folklórna módna šou so symbolickým názvom Korene a krídla. Hornozemplínske folklórne slávnosti ju uvádzajú ako prehliadku, ktorá spája tradície s inováciou.

Dokázať ich spojiť si žiada umelecký cit a úctu. Moderná doba ich nesmie predbehnúť. Každá kolekcia musí byť aj o kreatívnej trpezlivosti, aby výsledok ladil s rešpektom k ľudovým tradíciám.

„Nebavíme sa iba o inšpirácii. Pri pohľade na každú kolekciu si musíme uvedomiť, že vďaka svojej vášni títo mladí umelci zachovávajú originálne ľudové motívy aj pre ďalšie generácie. Skôr ako začnú tvoriť, do detailov jednotlivé vzory a ich kombinácie skúmajú, často i priamo v teréne. Podklady, ktoré spracujú, sú z pohľadu histórie unikátnym materiálom,“ pripomenula M. Jurčová.

Motívy zo slovenských rozprávok od Pavla Dobšinského, či svadobné šaty so zdôraznením symbolov života, krásy, lásky a mladosti – kolekcie „Inšpirácie“ a „Neha“ od Mišeny Juhász sú pozvánkou zažiť poéziu v móde. Poéziu v podobe stovky rokov starej techniky farbenia látok – modrotlače, ktorá bola v roku 2018 zapísaná do svetového zoznamu UNESCO.


Folklórna módna prehliadka a program s ňou spojený bude poctou a oslavou folklóru. FOTO: Imrich Makó.

S ľudovým krojom je spätá tvorba Dominiky Sakmárovej. Nielenže najmä tie z okolia Spišského hradu zbiera a opravuje, ale sama ich aj šije. Kreatívne pracuje s ideou, aby sa toto tradičné oblečenie stalo súčasťou moderného šatníka a mohlo sa tak ďalej rozvíjať. Neprehliadnuteľný je u nej environmentálny rozmer, ktorým upozorňuje na našu zodpovednosť za svet, v ktorom žijeme a chceme žiť.

Oslavou ženy je kolekcia šperkov od Zuzany Barčákovej – BAZU. Počas prehliadky bude použitý šperkový seriál a doplnky z viacerých kolekcií inšpirovaných ženskými osobnosťami z histórie, ktoré sa odmietli podriadiť osudu, životu a dobe. Ich odkaz definuje postoj… Neprispôsobovať sa trendom, ale určovať ich. Nenapodobňovať krásu, ale žiť ju. Uveriť vo vlastné ja a vytvoriť svoj úprimný obraz, ktorý ustojí viac než jednu módnu sezónu.

Emócia. V publiku si nájde v sobotu večer každého. Režisér Vladimír Michalko vyskladal dynamický program, počas ktorého dostane fantázia naozaj umelecké krídla. Aj vďaka tanečnej skupine CreDance, speváčke Martine Ťaskovej a folklórnemu súboru Vranovčan.

„Počas minuloročnej folklórnej módnej prehliadky sa nedal v publiku prehliadnuť moment prekvapenia… Ako sa dá tradičná výšivka alebo časť odevu prispôsobiť, aby sme boli moderní a  zároveň aby sme prejavili úctu k tradíciám. Je naozaj fascinujúce sledovať, ako Mišena a Dominika dokážu v ľudovom odeve zdôrazniť prvky, ktoré v ňom bežný človek nájsť nemusí. Navyše, sú to veľmi charizmatické dámy, ktoré okolo seba šíria pozitívnu energiu, čím len zvýrazňujú svoj talent a zážitok pre publikum,“ dodala M. Jurčová.

Vstupenky na folklórnu módnu prehliadku Korene a krídla si môžete zakúpiť na www.kulturavranov.sk. Kompletné informácie k tohtoročným folklórnym slávnostiam nájdete na webe www.hornozemplinske.sk.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!