Festival folklóru a hier Marusel pod hradom Čičva patril deťom

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Culture Park pod hradom Čičva v Sedliskách patril predovšetkým deťom. Festival folklóru a hier Marusel bol pozvánkou do tanca, do spevu, k hudbe, ku kreativite, k detskej spontánnosti a radosti.

Vo Vranove nad Topľou majú pevnú a úspešnú tradíciu Tanečné domy. Hoci vekovo nie sú obmedzené, predsa len najviac zastúpenou je generácia tínedžerov.

V Hornomzemplínskom osvetovom stredisku vo Vranove nad Topľou, ktoré Ministerstvo kultúry SR ocenilo ako Osvetu roka 2020, hľadali podujatie, ktoré by bolo vyslovene iba pre deti.

Názov Marusel pre festival a hier si v HZOS požičali z knihy Melánie Nemcovej známej etnografky, publicistky a choreografky, kde je takto pomenovaná dievčenská hra. „Keď sme si prechádzali aktuálnu ponuku kultúrnych podujatí, chýbalo nám niečo, čo by bolo iba pre deti, preto sme chceli priniesť novinku, ktorú by sme mohli oprieť o históriu a tradície,“ vysvetľovala riaditeľka Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou Martina Jurčová.

Hlavnou myšlienkou festivalu je podpora priateľstva medzi deťmi, aby sa medzi nimi odbúravala rivalita s dôrazom na vytváranie priestoru na vzácnu vzájomnú konfrontáciu folklórnych tradícií a modernej doby. Pridanou hodnou je i to, že organizovanie tematicky orientovaného festivalu prispieva k záchrane tradičnej ľudovej kultúry a tá najmladšia generácia je ideálnym nástrojom. „Našim prianím bolo a bude ponúknuť priestor deťom pôsobiacich v detských folklórnych súboroch, ktoré v našom regióne nemajú veľa príležitostí zúčastniť sa na podobných väčších festivaloch. Sme však radi, že naše pozvanie prijali aj deti, ktoré v súboroch nepôsobia a možno práve v Sedliskách sa nám ich podarilo inšpirovať k tomu, aby si k folklóru našli cestu,“ dodala M. Jurčová.

Mozaika aktivít bola naozaj pestrá. Deťom sa venovali animátori – študenti fakulty herectva Vysokej školy múzických umení, či lektori Martina Ťasková Kanošová, Michal Smetanka, Michal Jenčo ml., Klaudia Pribičková a Vladimír Michalko. Pripravené boli taktiež rôzne remeslá v interaktívnom podaní. „Chceli sme, aby si tento deň užili naozaj všetky deti. Ak je niektoré dieťa kreatívne, mohlo sa nájsť   v kreatívnej oblasti. Ak má kladný vzťah k tancu, spevu, či hudbe, mohli sa zabaviť v každom z pripravených workshopov,“ uviedla M. Jurčová.

­


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!