A. Bakajsová z Babkopletu: Keď dáte do deky lásku, hreje veľmi príjemne

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Posolstvo projektu Babkoplet z tvorivej dielne Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou najdokonalejším spôsobom vystihuje veta Anny Bakajsovej z Nižného Hrušova: „Keď vložíte do deky lásku, garantujem, že bude hriať veľmi príjemne.“ Po novorodeneckom oddelení Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou budú hriať pleteniny spod šikovných rúk vranovských pletiarok seniorov v Centre sociálnych služieb Ametyst v Tovarnom.

Na začiatku príbehu bol projekt Medzigeneračné tandemy, s ktorým v Hornozemplínskom osvetovom stredisku vo Vranove nad Topľou začali v roku 2018. Jednou z aktivít so silným posolstvom je Babkoplet – ručne pletené výrobky od babičiek. Na prvom mieste si totiž nekladie za cieľ len odovzdať skúsenosti a zároveň inšpirovať učiť sa niečo nové, ale odkazom je tiež nezištne rozdávať radosť! Napr. minulý rok sa podarilo upliesť 180 pletenín pre novorodenecké oddelenie vo vranovskej nemocnici. Šikovné „babky – pletiarky“ sa spojili aj pred tohtoročnými Vianocami. „Tento projekt je o spájaní generácií a keďže naše babky – pletiarky pletú často podľa postupov na sociálnych sieťach, aj takýmto spôsobom sa nám darí generácie spájať a prepájať. Výsledkom potom je, že v každom jednom výrobku je obrovský kus kreativity a lásky, vďaka čomu je každá pletenina originálna,“ uviedla riaditeľka HZOS vo Vranove nad Topľou Martina Jurčová.

Tento rok sa plietlo od septembra do decembra s tým, že vlnu zabezpečilo HZOS. Pozitívnym signálom je určite i to, že do aktivity sa zapojili už aj mladšie dámy a spolu uplietli deky, papuče, či šály, ktoré sa na „osvete“ rozhodli venovať seniorom v CSS Ametyst v Tovarnom. Jeho riaditeľ Jozef Sabol sa nielen za darované pleteniny poďakoval, ale ocenil tiež pridanú hodnotu projektu, ktorou je odovzdávanie tradícií. „Je čas Vianoc a som rád, že v Hornozemplínskom osvetovom stredisku si spomenuli práve na nás a našich prijímateľov. Chcem sa poďakovať za krásnu tvorbu, ktorej výsledkom sú tieto pleteniny. Všetky tieto výrobky určite využijeme pre našich prijímateľov, ktoré rozdelíme najmä medzi tých, ktorí sú vysádzaní do kresiel alebo sú ležiaci,“ poďakoval sa riaditeľ CSS Ametyst v Tovarnom Jozef Sabol.

Keď sa o Babkoplete dozvedela Anna Bakajsová z Nižného Hrušova, ktorá má záľubu v štrikovaní od desiatich rokov, s dobrosrdečnosťou jej vlastnou si povedala, že neexistuje dôvod, prečo by sa  do projektu nemala zapojiť. Motivoval ju aj predvianočný čas Adventu, lebo, ako povedala, pocit, že mohla niekoho obdarovať, je nezaplatiteľný. „Svoju lásku som chcela venovať niekomu, kto bude obdarovaný týmito dekami,“ zdôraznila Anna Bakajsová a pridala aj knov-how, podľa čoho ladila farby. „Hnedá farba je farbou zeme, zelená je farbou pokoja a žltá pripomína slnko, čo znamená radosť, optimizmus, dobrú náladu.“

Historicky prvá víťazka súťaže Babička roka 2019 s úsmevom dodala, že nemá rada monotónnosť, preto drží krok s dobou a módnymi trendami prostredníctvom kníh a inšpirácie dostupnej na internete. „Veľmi ma to povzbudzuje a poháňa dopredu, lebo nerada robím to isté. Keďže o chvíľu sú Vianoce, pre všetky moje vnučky pripravujem prekvapenie. Ešte som to nerobila, preto verím, že ich to poteší. Občas zakuknú, čo robím, no vždy im len odpoviem – prekvapko,“ usmievala sa A. Bakajsová.

Bc. Elena Paľušová


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!