Rodinný folklórny festival Marusel pozýva: Chceme deti naučiť hrať sa

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

„Chceme deťom ukázať, aké jednoduché je hrať sa,“ pozvanie od riaditeľky Hornozemplínskeho osvetového strediska Martiny Jurčovej na rodinný folklórny festival Marusel v rámci Hornozemplínskych folklórnych slávností zrkadlí živú kultúru, živé tradície s inšpiratívnou emóciou.

Hovorí sa, že je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. A čo tak zažiť to? Napríklad na rodinnom folklórnom festivale Marusel vo Vranove nad Topľou. Program je vyskladaný s dôrazom na to, aby deti neostali v publiku. Pripravené sú totiž pre nich hlavné úlohy…

Marusel bude zážitkom, pretože Marusel je o zážitku. Jeho idea vychádza zo základného faktu – hry a hravosť sú deťom vlastné, sú neoddeliteľnou súčasťou ich sveta. Rodinný folklórny festival je symbolický aj v tom, že si požičal názov z detskej tanečnej hry, ktorú zaznamenala Melánia Nemcová v našom regióne. No a práve jednou z jeho nosných myšlienok je poukázať na kontrasty prežívanie detstva v minulosti a súčasnosti. „Deti sa v dnešnej dobe hrajú komerčne a virtuálne. My chceme, aby sa hrali reálne, ako tomu bolo voľakedy. Chceme im ukázať, aké jednoduché je hrať sa. Chceme ich naučiť hrať sa,“ uviedla riaditeľka Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou Martina Jurčová.

Marusel je o živých tradíciách, o živej kultúre. Folklórny festival s prívlastkom rodinný má pripravený scenár, pri ktorom máte pocit, že tvorivá inšpirácia sa organizátorom nikdy neminie. Každá pripravená aktivita má rovnaký cieľ – vtiahnuť deti do deja. Venovať sa im budú profesionálni lektori a animátori, ktorí ich pozvú do hravého sveta, kde im zábavnou formou pomôžu objaviť talent pre tanec, spev, herectvo… „Zážitok. Naším prianím je, aby sa ľuďom s Hornozemplínskymi folklórnymi slávnosťami spájal zážitok. Aby už počas týchto dvoch dní žili v očakávaní a tešili sa na to, či prinesie ďalší ročník,“ odpovedala Martin Jurčová na otázku, aké prianie sa jej spája s tohtoročnými Hornozemplínskymi folklórnymi slávnosťami. Rodinný folklórny festival Marusel je skvelým začiatkom, skvelou príležitosťou užiť si zážitok.

Kompletný program Hornozemplínskych folklórnych slávností a rodinného folklórneho festivalu Marusel nájdete na www.hornozemplinske.sk.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!