Šaffova ostroha spojí na pódiu výnimočnú zostavu viacnásobných laureátov

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Tohtoročná Šaffova ostroha bude výnimočná. Nielen tým, že oslavuje jubilejný 30. ročník. V Dlhom Klčove sa predstaví plejáda jej bývalých laureátov. Celoštátna postupová súťaž a prehliadka sólistov tanečníkov v ľudovom tanci má aj ekologické posolstvo.

Dlhé Klčovo privíta po tridsiatykrát najlepších slovenských sólistov tanečníkov v ľudovom tanci. Na Šaffovej ostrohe, ktorá je celoštátnou súťažou od roku 1997, sa v jej histórii predstavilo množstvo majstrov ľudového tanca.

Práve pri príležitosti jubilejného ročníka vznikla myšlienka pozvať laureátov z predchádzajúcich rokov. Ich zoznam na čele so 6-násobným víťazom Petrom Kocákom, či 4-násobnými víťazmi Jánom Draveckým, Michalom Hirkom a Štefanom Štecom je exkluzívny! Vidieť toľko osobností na jednom pódiu garantuje dokonalý zážitok „Veľmi nás teší, že sa nám podarilo osloviť všetkých, ktorí titul laureát Šaffovej ostrohy získali tri a viackrát. Samostatný program budú mať v sobotu večer, ale na pódium ich spolu s tohtoročnými laureátmi a nositeľmi ľudových tradícií pozveme aj v nedeľu počas Galaprogramu. Môžem sľúbiť, že toto spojenie bude unikátne a výnimočné,“ zdôraznila riaditeľka Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou Martina Jurčová.

Peter Kocák sa stal laureátom Šaffovej ostrohy v rokoch 1993, 1994, 1995, 1997, 1998 a 2000.

Hoci Šaffova ostroha je primárne o ľudových tradíciách, pri ich reklame stavili organizátori na moderné technológie. Či sa budú návštevníci Šaffovej ostrohy prechádzať uličkou remesiel, ochutnávať tradičnú kuchyňu, zapoja sa do tanečných dielní alebo budú sprevádzať svoje ratolesti v detskom areáli, kde budú pripravení animátori v Šaffovkove, nič z diania v sále Kultúrneho domu im neujde. Sledovať ho budú môcť v priamom prenose na veľkoplošných obrazovkách. „Pre nás to má aj iný, ekologický, rozmer. Program, reklama, či ďalšie informácie, ktoré sme doteraz tlačili, nahradíme obrazovkami. Po každom z ročníkov nám ostával v podobe veľkoplošnej tlače reklamný smog. Obrazovky sa vypnú a o rok ich znovu len zapneme s aktuálnymi informáciami. Snažili sme sa priniesť pre návštevníka vizuálne atraktívny formát, preto verím, že sa nám to podarilo,“ dodala M. Jurčová.

O nič však neprídu ani tí, ktorým iné povinnosti nedovolia navštíviť Dlhé Klčovo osobne. Kompletný program bude prenášať internetová televízia Folklorista.sk. „Častokrát sme mali spätnú väzbu, že mnohým rôzne okolnosti nedovolili prísť na Šaffovu ostrohu. Hľadali sme spôsob, ako im vyjsť v ústrety. Dokonalým nástrojom, ako sa podeliť o zážitky, je internet, preto som rada, že sa nám podarilo zabezpečiť priamy prenos počas všetkých troch dní, vrátane večerných programov,“ uviedla M. Jurčová.

Povinný tanec pre Šaffovu ostrohu 2024 – Čardáš z Dlhého Klčova.

Hornozemplínske osvetové stredisko vo Vranove nad Topľou pracuje v detailoch a s detailmi. Nie náhodou získalo „Cenu ministerky kultúry Slovenskej republiky 2020“. Rešpektovaný profesionálny rukopis tímu okolo riaditeľky Martiny Jurčovej nesie vysoko nastavená latka aj pri ďalších podujatiach, a tu treba zdôrazniť, že sa bavíme o organizovaní viacerých krajských a troch celoštátnych súťaží.

Tento prístup zdôrazňujeme kvôli tomu, že tohtoročná Šaffova ostroha má i edukatívny rozmer. V sobotu budú odprezentované dve odborné publikácie a samostatnou kapitolou je nový web www.saffovaostroha.sk. Obsahom je nadčasový, pretože okrem informácií o aktuálnom ročníku ponúka na jednom mieste archívne videá laureátov či životopisy nositeľov ľudových tradícií. „Najskôr sme si mysleli, že web bude mať len základný informatívny charakter o aktuálnom ročníku. Keď sme však oslovili na spoluprácu Národné osvetové centrum, povedali sme si, že mu chceme dať pridanú hodnotu. Nakoniec sa nám podarilo vyskladať atraktívny obsah, ktorí ocenia napr. aj študenti, pretože z neho môžu čerpať mnohé informácie,“ vysvetlila M. Jurčová.

TITULNÁ FOTO: FB Hornozemplínske osvetové stredisko


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!