Dizajnér Patrik Knoblich daroval mestu Vranov nad Topľou mobiliár

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Mesto Vranov nad Topľou dostalo do daru nový mobiliár. Jeho autorom je mladý talentovaný dizajnér Patrik Knoblich. S jeho kreatívnymi kvalitami a prístupom sa už Vranovčania mohli zoznámiť, pretože práve on navrhol logo pri príležitosti 750. výročia prvej písomnej zmienky o meste.

Predstavenie loga pri príležitosti 750. výročia prvej písomnej zmienky o meste Vranov nad Topľou v januári 2020 malo odštartovať sériu aktivít spojených s týmto historickým medzníkom. Škrt všetkým plánom však urobila pandémia koronavírusu.

Inšpirácia v logu

Patrik Knoblich však chcel, aby odkaz na spomínané výročie nerezonoval iba v logu. Prišiel teda s nápadom, ako ho zakomponovať do mobiliáru. História je totiž symbolicky prítomná v sedení, ktoré predstavuje miesto, kde sa usadili prví obyvatelia Vranova nad Topľou. „Mojim odkazom a prianím je, aby sa z mesta nestalo len miesto pamätníkov a spomienok, ale aby to bolo aktívne mesto slúžiace svojim obyvateľom, preto aj tento objekt nie je obyčajnou pamätnou tabuľou, ale je to úžitkový predmet,“ vysvetlil Patrik Knoblich.

Legenda o vranách

Absolvent Technickej univerzity v Košiciach stavil pri zdôraznení idei dynamického mesta na moderný dizajn. Minimalistické tvary sedenia doplnené o písmená VRANOV. Štylizované stromy s vranami sú vyrobené z plechu a polykarbonátu, na ktorom je aplikovaná fólia meniaca farby podľa uhlu pohľadu. Zvolené materiály a povrchové úpravy sú vhodné do exteriéru. Na svojom trvalom mieste bude sedenie ukotvené do zeme. Pri realizácii počítal aj s dodatočným inštalovaním svetelných zdrojov do objektov, čím by sa mobiliár ešte viac zatraktívnil. „Malo by to byť miesto, kde sa ľudia budú stretávať, budú si tam môcť posedieť, či načítaním QR kódu prečítať povesť o vzniku Vranova, ktorou som sa pri navrhovaní mobiliáru inšpiroval. Tri vrany symbolicky odkazujú na miesto, ktoré vraj bolo v minulosti známe ich veľkým výskytom a po ktorých pravdepodobne dostalo mesto svoj názov,“ uviedol P. Knoblich.

Keďže ako produktový dizajnér kladie dôraz na funkčnosť, všetky prvky, vrátane sedenia, sú navrhnuté tak, aby sa dali vyrábať aj sériovo. „Možno je to aj otázka na obyvateľov mesta. Aby rozhodli, kde by si umiestnenie mobiliáru vedeli predstaviť najviac,“ dodal s úsmevom P. Knoblich.

Poďakovanie od primátora

Za dar sa poďakoval primátor Ján Ragan. Vyzdvihol fakt, že mobiliár ako kreatívne dielo má praktický rozmer a zároveň ponúka možnosť dozvedieť sa o vzniku mesta. „Viem si predstaviť, že by sme sedenie umiestnili niekde, kde ho budú využívať najmä deti a mládež, ktorých by moderný dizajn mohol zaujať,“ reagoval Ján Ragan, ktorý nevylúčil ani možnosť, že by radnica dala vyrobiť ďalšie kusy, pokiaľ by Vranovčanov tento dizajn oslovil.

Prísľub spolupráce

Spolupráca vranovskej radnice s P. Knoblichom by nemusela skončiť pri logu a mobiliári. J. Ragan si ju vie predstaviť aj pri ďalších aktivitách spojených s propagáciou a prezentáciou mesta.  „Som rád, že práve človek z nášho mesta má takéto nápady, ktoré by sme v rámci spolupráce radi využili aj v budúcnosti,“ zdôraznil primátor Vranova nad Topľou.

Dielo podporil z verejných zdrojov formou štipendia Fond na podporu umenia.

Bc. Elena Paľušová


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!