Vranov si v roku 2020 pripomína 750. výročia prvej písomnej zmienky

redakcia@vranovske.sk
Autor

Mesto Vranov nad Topľou oslávi v tomto roku 750. výročie prvej písomnej zmienky. Pri tejto príležitosti vyhlásila radnica súťaž o logo. Odborná komisia vyhodnocovala trinásť návrhov. Víťazné logo navrhol Vranovčan Patrik Knoblich, ktorý ako dominantu zvolil Baziliku Minor Narodenia Panny Márie a symbol Tople. Logo je inšpirované žlto-modrými mestskými farbami.

Jubilejné 750. výročie prvej písomnej zmienky si mesto Vranov nad Topľou bude pripomínať sériou podujatí počas celého roka 2020. Primátor Ján Ragan pri tejto príležitosti vyjadril prianie, aby bol Vranov nad Topľou  vnímaný nielen ako mesto s bohatou históriou, ale aj ako moderné a dynamické mesto. „Chceme sa prezentovať, ako mesto, ktoré má dôstojné postavenie v rámci Slovenska a tohto regiónu. Zároveň chceme ukázať, že sme pekným, slušným, dôstojným, dynamickým a úspešným mestom,“ uviedol primátor Ján Ragan.


Autorom víťazného loga je Vranovčan Patrik Knoblich.

Neoddeliteľnou súčasťou tohto historického medzníka bude aj logo, ktoré navrhol Vranovčan Patrik Knoblich. J. Ragana potešilo, že medzi trinástimi prihlásenými ponukami boli aj autori z iných miest. Jednotlivé návrhy vyhodnocovala odborná komisia v zložení prednosta mestského úradu Imrich Kónya, Peter Križovenský – pedagóg zo Strednej odbornej školy A. Dubčeka a Ján Kostelník zo Základnej umeleckej školy vo Vranove nad Topľou. „Sám som technicky založený a tento návrh oslovil najviac aj mňa. Páči sa mi, že nie je strohý, ale naopak ukazuje, že sme moderné mesto, ktoré nežije iba zo svojej histórie. Zrekonštruovali sme centrum mesta, investujeme, čerpáme eurofondy, venujeme sa školstvu, športu… a práve toto logo vyjadruje, že sa neuzatvárame do seba, ale ideme dopredu,“ vysvetľoval J. Ragan.

Podmienkou mesta Vranov nad Topľou bolo, aby logo obsahovalo číslicu 750 a niektorý z typických znakov mesta, či už historický alebo moderný. Vranovčan Patrik Knoblich je absolventom fakulty umení dizajnu Technickej univerzity v Košiciach a v súčasnosti sa profesionálne venuje interiérovému a grafickému dizajnu. Informáciu o súťaži získal z webovej stránky mesta a keďže ho táto výzva oslovila, rozhodol sa do nej zapojiť. Na logu, vrátane viacerých pracovných verzií, pracoval mesiac. Ako prezradil, veža Baziliky Minor Narodenia Panny Márie boli dominantnou vo všetkých jeho návrhoch, ktoré rozpracoval. „Podmienkou bolo, aby sa v logu nachádzalo číslo 750 a názov mesta. K tomu som použil štylizovanú podobu Baziliky Minor a symbol Tople, ktorý vyjadruje plynúci čas a pohyb mesta v priebehu 750 rokov. Teší ma, že ako Vranovčan som mohol aj ja prispieť k oslave jubilejného výročia prvej písomnej zmienky,“ dodal s úsmevom Patrik Knoblich.

Nové logo bude dominantným prvokom všetkých promo a mediálnych výstupov v roku 2020. Prvým podujatím, kde ho mesto Vranov nad Topľou odprezentuje, bude Ples Vranovčanov, ktorý sa tento rok uskutoční v Bratislave a niet pochýb, že jeho jubilejný 20. ročník bude taktiež prestížnou spoločenskou udalosťou budúcoročnej plesovej sezóny. „Všetky podujatia, či už Dni mesta, Kuchyňa našich priateľov, ale i ďalšie plánované spoločenské a športové akcie, budú pri propagácii využívať toto logo. Používať ho budeme napr. aj pri písomnostiach, ktoré budú opúšťať úrad a nemajú vyložene formálny charakter,“ doplnil J. Ragan.

Andrea Andrejková

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!